Засвоєння дошкільниками правил поведінкиСторінка1/11
Дата конвертації27.03.2019
Розмір125 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
Відділ освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради

Комунальний дошкільний навчальний заклад №28

Бесіда за круглим столом з елементами тренінгу

«Актуальність та зміст морально – етичного виховання дітей в сучасній дошкільній освіті»

Завідуюча КДНЗ №28

Купчик Т. Д.

м. Кривий Ріг


Аналізуючи суспільне та родинне дошкільне виховання в Україні впродовж останнього десятиріччя, спостерігаємо певну динаміку пріоритетності проблем виховання, розвитку та навчання дітей. Одні проблеми, зумовлені потребами дійсності та суспільства, певний час зосереджують на собі увагу освітян та батьків, однак потім поступово відходять на другий план, поступаючись іншим – більш актуальним. Можливо, це природне, нормальне явище. Водночас є коло питань і напрямків роботи з дітьми, яким завжди випадають першорядне значення й необхідність постійно перебувати в полі зору держави.

Такими основними пріоритетами у вихованні покоління юних мають бути моральний розвиток дитини, формування її моральної свідомості, поведінки. Сьогоднішні негативні тенденції у суспільній свідомості тривожать нас і переконують, що моральне виховання завжди є актуальним і має здійснюватись постійно, а не періодично, бути в центрі державної освітянської політики. При цьому його зміст оновлюється відповідно до сучасних вимог, новітніх результатів психолого-педагогічних досліджень та зрослих запитів практики.

Означена проблема є важливою не тільки для фахівців дошкільних закладів, а й для управлінців, науковців, психологів, викладачів шкіл, представників засобів масової інформації, преси. Тому до діалогу за «круглим столом» ми запросили всі зацікавлені сторони.

Дитячий садок покланий у міру сил брати активну участь у процесі духовного відродження українського народу, забезпечивши наповнення різних ланок освітньо-виховного процесу змістом, який допомагав би педагогам виховувати чесні й сильні характери, формувати сумління й громадські чесноти – працьовитість, самопожертву, пошану до старших – і спонукав би дітей зростати корисними своєму народові.

ХХ століття залишило нам у спадок разом з цільними набутками цивілізації цілу низку негативних явищ, серед яких – економічна нестабільність, соціальна незахищеність громадян, духовна криза, ознакою якої є втрата значною частиною людей духовних орієнтирів, відсутність потреби у самопізнанні та самовдосконаленні. Ціннісні орієнтації молоді катастрофічно змінюються, стають дедалі меркантильнішими. Нівелюються такі моральні чесноти, як любов, доброта, чуйність, доброзичливість.

Сьогодні, як показують дослідження, лише 10-20% старших дошкільнят здатні виявити чуйність до слабших за себе, без зовнішніх спонукань прийти на допомогу, добровільно взяти на себе частину чиїхось труднощів, поділитись чимось, не чикаючи на винагороду. Дуже часто діти, відриваючи щось від себе, керуються аж ніяк не моральними мотивами. Пояснення бувають дуже прагматичними. Часто в дитячому садку можемо почути: «Поділився із Сергійком іграшкою, бо він дасть мені жуйку», «Пригостила дівчаток цукерками, щоб прийняли до гри...». Інший негативний спадок ХХ століття – агресія та насильство, яке, на жаль, своє коріння має в сім’ї. Це батьки, найбільші авторитети для малюків, подекуди навчають малих: «Зачеплять тебе – давай здачу». Прояви агресії провокуються також багатьма фільмами, мультиками, телепередачами, комп’ютерними іграми. Вихователі часто спостерігають, до чого це призводить. Хтось когось ненароком штовхнув, а вже здача із застосуванням «прийому» чатую на нього. Але ж агресивність – така риса, яку легко запалити, та дуже важко пригасити.

А постійні «доноси» і скарги дошкільнят... А постійні вихваляння новими речами, іграшками, жуйками, татовими машинами, маминими шубами, тощо.

Що це – хвороба дошкільного віку чи повернення бумеранга, нами ж закинутого? Причин багато, і серед них найважливіша – нехтування у нашій країні духовними цінностями. У народі кажуть: «Що посієш – те й пожнеш». Тож якщо з дитинства не прищепити маленькій людини начал духовності, вона виросте морально німою та сліпою.

В сучасному світі мода існує на все. Навіть на мораль, яка сповідує добро, милосердя, мир, злагоду, любов до ближнього.

Ось про таку «моду» говорить поетеса Л.Забашта в однойменній поезії «Моди»:

Є моди на зачіски,

На гострі носки в черевичках,

На декольте на сукні,

На плечі – вузень й широкі,

І навіть на форму браслета

На ніжній дівочій руці.

І ми, незалежні, зайняті завжди ділом,

Хоч пізно, а все ж плетемось

У моди тієї в хвості.

Та тільки, правду кажучи,

Я б дуже хотіла, щоб стати

Навік панівними моди в житті:

Моди на світлі душі,

На прямоту, на сердечність,

На людяність, на гуманність,

На серце, поавне щедрот...  • Шановні друзі! Чи вважаєте ви, що питання морально-етичного виховання є актуальним, важливим напрямом навчально-виховної роботи з дітьми дошкільного віку? Чому?Каталог: uploads -> editor
editor -> Затвердити Порядок вибуття дітей із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, й соціального захисту дітей, до сімейних форм виховання (далі Порядок), що додається
editor -> В умовах постійних змін, які відбуваються в сучасному суспільстві, проблема адаптації особистості виступає на перший план
editor -> Навчальний заклад: Комунальний заклад «Навчально-виховне об’єднання №25 «зош і-ііі ст., природничо-математичний ліцей, центр позашкільного виховання «Ліра» Кіровоградської міської ради
editor -> «Бережи здоров'я змолоду!»
editor -> Різновид інтерактивних методів навчання на уроках
editor -> Суть процесу навчання
editor -> Аудіювання


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка