Заняття Сучасне заняття гурткаСторінка1/15
Дата конвертації31.12.2018
Розмір102 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15

Заняття 2. Сучасне заняття гуртка

1. Методичні вимоги до заняття. Відповідність методів навчання формам організації занять..

2. Типологія гурткових занять

3. Оптимізація та керування успіхом на занятті.


1. Методичні вимоги до заняття. Відповідність методів навчання формам організації занять

Основні вимоги до заняття

Правильна побудова заняття має не тільки навчальне, а й виховне значення, сприяє не лише засвоєнню знань, а й формуванню зібраності, організованості та дисципліни учнів. Тому заняття має відповідати організаційним, дидактичним, психологічним, етичним та санітарно-гігієнічним вимогам, які тісно пов'язані між собою, доповнюють одна одну.Організаційні вимоги. Передбачають чітке визначення мети і завдань заняття, раціональну його структуру, підтримання високої працездатності, дисципліни, оптимальне використання часу.

Дидактичні вимоги. Висувають на передній план чіткість навчальних завдань, освітню і виховну мету, оптимальний зміст, раціональні методи, дотримання принципів навчання.

Психологічні вимоги. Спрямовують на стимулювання навчально-пізнавальної діяльності, метою якої є формування позитивного ставлення учнів до навчання. Тому в процесі навчання педагог повинен дбати не тільки про рівень власної діяльності (викладання), але й діяльності учнів (учіння). Обов'язковим елементом кожного уроку є формування мотивів навчальної діяльності.

Етичні вимоги. Відображають одну зі сторін педагогічної моралі — характер взаємин учителя й учнів на уроці (вимогливість, принциповість, справедливість, тактовність). Важливою складовою педагогічного такту є співвідношення вимогливості та поваги до особистості учня. Повага несумісна з приниженням особистості, людської гідності учня. Вимогливість є одним з виявів поваги вчителя до учня, який рано чи пізно починає розуміти, що невимогливий учитель — це байдужа до них та результатів своєї праці людина. Потужний етичний заряд містять у собі вміння учителя керувати своїми емоціями, самовимогливість, любов до предмета, який він викладає, творчий підхід до діяльності, добросовісність у роботі, захопленість.

Санітарно-гігієнічні вимоги. Акцентують увагу вчителя на відповідальності не тільки за глибокі та фундаментальні знання дітей, але й за їх психофізіологічний стан. Будь-яке порушення норм шкільної гігієни вчитель не має залишати без уваги.

Протягом уроку він повинен стежити за рівнем втомлюваності учнів. Сам процес втомленості має дві фази: рухливої непосидючості та загальмованості. Якщо учень починає відволікатися від роботи, займатися сторонніми справами, потягатися, розмовляти — це ознака першої фази втомленості. В'ялість, апатія, позіхання, розсіяність свідчать про виникнення загальмованості. Щоб уникнути другої фази втомленості, необхідно зробити короткочасний відпочинок або змінити вид діяльності учнів.

Учнів стомлює одноманітність, нетворча робота. Фізіологи з'ясували, що у 90% дітей втомленість під час навчальної діяльності виникає не від нестачі енергії, а від її надлишку. Вони більше втомлюються на нецікавих уроках, ніж на уроках, наповнених напруженим, цікавим змістом. Саме тому вчитель повинен уміло використовувати інтонаційні засоби мови, стежити за її гучністю та інтенсивністю, чергувати різноманітні методи навчання, використовувати гру, створювати ситуації зайнятості та емоційного переживання. полегшують зорове сприйняття учнів.

Наголошуємо на основних критеріях ефективності сучасного уроку ( мається на увазі організаційно – методичний аспект):


- створення вчителем на уроці позитивного емоційного настрою на роботу;
- чітке визначення теми, мети та завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів;
- відповідність змісту навчального матеріалу триєдиній дидактичній меті уроку;
- відповідність методів навчання змісту навчального матеріалу, меті і завдання уроку;
- методи навчання повинні забезпечувати:
а) мотивацію діяльності кожного учня на кожному етапі уроку;
б) співпрацю вчителя і учнів;
в) залучення кожного учня до навчальної діяльності;
г) контроль і самоконтроль
- використання різноманітного дидактичного матеріалу
який дозволяє учневі виявляти вибірковість теми,
виду та форми навчальних занять;
- форми організації навчальної діяльності учнів( групові, парні, колективні, індивідуальні)
- форма спілкування на уроці ( діалог, полілог)
- різноманітні види оцінки досягнень учнів протягом
усього процесу його діяльності, а не тільки за кінцевим результатом;
- характер домашнього завдання ( тренувальне, творче,
індивідуальне, диференційоване).


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка