Загадка дійових осіб у новелі М. Коцюбинського "Intermezzo" МетаСторінка1/2
Дата конвертації30.03.2019
Розмір52,5 Kb.
  1   2
Загадка дійових осіб

у новелі М.Коцюбинського "Intermezzo"
Мета: розкрити особливості імпресіоністичного стилю М.Коцюбинського; допомогти розібратися у своєрідній образній системі; з’ясувати причини настрою ліричного героя, його подібність з автором; подати один із способів психофізичної розрядки – спілкування з природою наодинці; прищеплювати любов до природи, виховувати вміння знаходити й розуміти прекрасне в різних видах мистецтва.
Обладнання: портрет письменника. репродукції пейзажних картин, текст твору.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІІІ. Підготовка учнів до сприйняття уроку. Прослуховування уривка꞉ "Коли лежиш в полі лицем до неба і вслухається в многоголосу тишу полів…" до слів "Се було прекрасно".

IV. Експрес-опитування і коментар.

 1. Яку картину ви уявили, слухаючи цей уривок?

 2. Які образи переважають у ньому – зорові чи слухові?

(Образи зорові, створювані за законами малярства, зливаються з образами звуковими, слуховими, єднають словесне письмо з музикою, так створюється та чарівна гармонія, котра дає підстави вважати автора новели одним з найкращих пейзажистів у всесвітній літературі).

 1. Яке враження справив на вас твір?

("Intermezzo" – твір особливий, не схожий на будь-який інший у творчості самого Коцюбинського та й у всій нашій літературі. У ньому немає розгорнутого сюжету, зовнішнього конфлікту, діалогів та полілогів, які пожвавлюють сюжет).

А що ж є?

(Є царство природи. панування Божої краси, розкіш барв і велич рідної землі. Все це об’єднує в одне ціле зболене авторське "Я", яке в обіймах природи шукає свого зцілення).


 1. Відомо, що тема твору завжди прихована в його назві. Що означає слово "intermezzo"?

("Intermezzo" – слово італійське, в буквальному перекладі означає "перерва". Так називали в VII столітті невеликий музичний твір, що виконувався в перерві між актами трагедії, а пізніше – опери. Потім так стали називати самостійні фортепіанні п’єси).

Літературознавчий коментар (завдання випереджувального характеру).

Учень-літературознавець. М.Коцюбинський вжив термін "intermezzo" в переносному значенні. Це не просто перерва, перепочинок ліричного героя твору на лоні природи. Це втеча від людини і повернення до неї, з одного світу письменник потрапляє до іншого, відпочиває. Під час перепочинку він слухає симфонію поля, хор жайворонків – музику природи, яка оздоровила його, дала натхнення для нової праці і життя.

Звучить спокійна, класична музика.

Бесіда за змістом твору.

 1. Хто ж він, ліричний герой "Intermezzo"?

(Сам автор).

 1. Коли написана новела?

 2. Назвіть відомі вам новели Коцюбинського й охарактеризуйте епоху, коли вони були написані.

("Він іде", "Невідомий", "Подарунок на іменини", "Intermezzo").

Епоха після революції 1905-1907 рр. Це епоха репресій, чорносотенний терор. Скрізь лютували каральні загони і військово-польові суди. Тисячі учасників революції було страчено, десятки тисяч засуджено, заслано на каторгу.

М.Коцюбинський болісно переживав страждання народу. Так і його життя було сповнене всяких негараздів і випробувань: постійний нагляд жандармів, обшуки, виключення з "Просвіти", яку очолював. Слабке здоров’я, матеріальна скрута, хиткі сімейні стосунки з дружиною Вірою Дейшею, бажання одружитися з коханою жінкою Олександрою Аплаксіною, молодою співробітницею статистичного бюро Чернігівського земства, яка ввійшла в його життя і цілковито оволоділа серцем і думками. Негативне ставлення до цього дітей.

У листі до письменника М.Чернявського Коцюбинський писав: "Ви не можете уявити собі, що я пережив, бачачи те все на власні очі, і який це вплив мало на мої хворі нерви. Мені тепер ще гірше, ніж було: не можу спати, ані їсти. Ледве пишу до вас".

Лікар порадив побути на лоні природи. Відомий меценат Євген Чикаленко, друг письменника, запропонував йому відпочити у нього в маєтку. Письменник їде у 1908 році в с. Кононівку біля Яготина, де і прагне побути на самоті із собою, віддатися своїм мріям та думкам. 18 червня 1908 року він прибув у Кононівку. Це стало поштовхом для написання поетичної новели – зразка світового масштабу - "Intermezzo" з посвятою кононівським полям.

Робота з текстом. Розкриття образів-символів, жанрових особливостей новели.

Визначення жанру новели.

Вчитель. Новела – це різновид оповідання, невеликий за обсягом прозовий твір, для якого характерні такі ознаки: а) глибокий психологізм; б) лаконізм; в) несподівана кінцівка.

Ця новела – своєрідна стенограма психологічного стану ліричного героя, його почувань, настроїв. Людина, втомлена важким одноманітним життям, втікає від залізної руки міста: "Я утомився. Мене втомили люди".

Отже зрозуміти, що керує діями письменника, його почуттями і помилками, що робиться в його душі, як у ній співіснують щасті і горе, як митець бачить світ – це і є головною метою наших досліджень. Досягти цієї мети ми зможемо через розгадку дійових осіб твору.


  • Назвіть дійові особи новели.

Це незвичайні дійові особи. Вони алегоричні, символізують складну боротьбу в душі героя. Вона і є місцем їх дій. Твір умовно поділений на частини.

  • Прочитайте, які заголовки ви їм дібрали.

Завдання випереджувального характеру.

 1. Втома.

 2. Втеча – Дорога.

 3. Тиша – пітьма і крок до світла і голосу.

 4. "На небі сонце – серед нив я".

 5. Спокій входить у душу.

 6. "Сонце! Я тобі вдячний".

 7. Відчуття зв’язку з землею.

 8. Про що співали жайворонки?

 9. Передчуття змін.

 10. Зустріч з селянином.

 11. Прощайте, ниви.

Евристична бесіда.

Перша з дійових осіб названа автором "Моя утома". Чим вона зумовлена? Поміркуймо.Учні. Важка втома висмоктала любов з душі ліричного героя, поселила в ній роздратованість і знервованість. Так сталося тому, що справжній митець не поділяє біди на людські і власні. Він переживає за все, а це не легко.

  • Якою є атмосфера на початку твору?

(Похмура, ліричний герой виснажений важкою роботою, громадськими справами, боротьбою, яку йому доводиться вести, щоб запобігти людському горю).

  • Як ви розумієте зміст метафори "залізна рука міста"?

(Залізні конструкції є основою кожного міста, замість землі – холодне каміння, холод і замкнутість у серцях його мешканців, цивілізація приречена на загибель, екологічна катастрофа неминуча).

  • Що доповнює образ залізного монстра?

(Потяг).

  • Чи вдалося б ліричному героєві відпочити у межах міста?

  • У місті панує закон. суть якого полягає в тому, що "треба". Як ви це розумієте?

Вчитель. Ліричний герой свідомо тікає від "залізної руки міста", від болю й горя, від злості й мерзенних вчинків людей, від жаху й бруду їхнього існування лише на певний час і спиняється серед тиші – пітьми – і крок до світла й гомону. "Залізна рука міста" змінюється тишею і темрявою – злиття зорових і слухових образів.

Сірість залізного міста, що проникає і душу героя, змінилася білим кольором: "Білі стіни будинку вертають мені притомність".  • Кому заздрить герой?

(Планетам. Бо вони мають орбіти, їм ніщо не заважає).

А далі Коцюбинський порушує проблему взаємозв’язків художника і суспільства.  • Чи може митець втекти від проблеми?

(Ні).

  • І тут постають мимоволі образи "білих мішків". Що це за образ?


Каталог: resources
resources -> В освiтньому просторi
resources -> Банк навчальних інноваційних технологій
resources -> Використання ігрових форм на уроках української літератури як засіб розвитку творчої особистості
resources -> Використання інтерактивних методів на уроках з англійської мови
resources -> Урок Тема уроку: Пам’ятки оригінальної літератури княжої Руси-України. Літописи як історико-художні твори. «Повість временних літ»
resources -> В освiтньому просторi
resources -> Узагальнення та систематизація теми «Словотвір. Орфографія». Мета


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка