З допомогою якого можна побачити межуСторінка1/9
Дата конвертації12.10.2019
Розмір372 Kb.
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

ВСТУП


Наука про світ – це сфера діяльності людини, спрямована на відкриття законів і вироблення прийомів їх використання у житті. А завданням учителя школи чи професора університету є необхідність донести науку до дітей, дорослих таким чином, щоб кожен слухач повірив і відчув, що урок чи лекція проводяться заради нього, щоб його навчити та виховати таким чином, щоб умів долати будь-які негаразди та досягав успіху.

Наука зародилася в стародавньому світі. З того часу обсяг одержаних знань і кількість людей, зайнятих у науці, зростають кожні 10-15 років удвічі.

На нашу думку, слушним є висновок проф. Чорногора Л.Ф. (81, с.25) про те, що в науці справжнім є тільки те, що можна підтвердити відтвореним дослідом. До науки примикає філософія. Вона являє собою вивчення світогляду, системи ідей і поглядів на світ і місце в ньому людини. Філософія покликана відповісти на загальнолюдські питання: у чому сенс життя, чи пізнаваний світ, яке місце в ньому належить окремій людині.

Цілі й завдання сучасної науки багатогранні. Головна з них – поліпшити життя людства, забезпечити морально-духовний розвиток, зберегти цивілізацію. До найважливіших завдань науки відноситься і створення такого інструмента, з допомогою якого можна побачити межу, переступити яку людство не повинно ні за яких умов. Це завдання надзвичайно складне. Для його розв’язання потрібні час і зусилля великих колективів учених найрізноманітніших спеціальностей.

І на першому місці в цьому переліку різних видів науки стоїть педагогіка. Педагогіка як наука і як мистецтво торкається саме тієї галузі знань про світ, у якій вся увага зосереджена на людській постаті: її здоров’ї, силі, красі, діяльності, на її успіхах на шляху самореалізації. Це завдання є ідеальним, хоч якщо звернемось до реального педагогічного процесу, то там зустрінемось з організацією засвоєння знань, умінь і навичок з основ наук та використання їх у професійній діяльності. Поза увагою дослідників з педагогіки залишається особистість учня (вихованця, студента) з його бажаннями й намаганнями стати щасливим, успішним, бути любимою людиною (сином, батьком, другом). Якщо звернемось до спеціальних джерел з основ педагогічної майстерності, то й там постать учня буде розглядатись з погляду, що і як засвоїти, застосувати, переказати. Настав час звернутись до найважливіших людських цінностей (морально-духовних, емоційно-естетичних), щоб зосередити вчителя і учня, професора й студента на тих першоджерелах, які народили й тримають людину як вищу цінність, яка себе такою визнає та намагається самореалізуватись у світі, не знищуючи нічого й нікого, але запобігаючи виникненню зла та створюючи умови для розвитку всього кращого, що може втілити людина й довкілля.

Поняття педагогічної майстерності є безмежно широким за обсягом і багатоступеневим за змістом і методикою опанування. А тому, як говорив незабутній Козьма Прутков, ніхто не охопить безмежного. В наших матеріалах читач побачить тільки певні підступи до теми, роздуми про сутність майстерності педагога, пошуки своїх власних шляхів до професійної майстерності. Автор гарантує те, що знайомство з книгою буде приємним і легким, бо відомі і невідомі сентенції подаються ним не як догма, а як порада досвідченого вчителя, який своїм власним досвідом “пережив” ідеї класиків і своїх сучасників та шукав і знаходив певні шляхи до злагоди й гармонії в усіх навчально-освітніх та виховних заходах в умовах підготовки спеціаліста – педагога.

Десятиліття активної і творчої педагогічної діяльності та спеціального вивчення суті навчального процесу засвідчили той факт, що учень (студент) не готується до життя, поки ми його виховуємо, але вже живе й нас (своїх учителів) сприймає як частку цього реального буття. І якщо від спілкування і взаємодії з нами він має насолоду, або хоч би почуває себе комфортно, то він і процес навчання сприймає як бажаний, приємний. Але якщо взаємини учителя і учня, професора і студента не складаються, як слід, то вже не треба “озброюватись” якимись особливими прийомами майстерності: вони не спрацюють. А тому в основу нашої концепції педагогічної майстерності ми взяли ідею особистісної культури вчителя як провідної. Вона (особистісна культура) вбирає в себе й зовнішні ознаки та атрибути, і внутрішні позиції (почуття любови й доброти, волю, високу духовність), до яких додаються і спеціальні знання суті своєї професії, свого навчального предмету, інформації про людину, людство, суспільство, Світ, взаємовідносини з довкіллям.

Особистісна культура вчителя є провідною ознакою хорошого вчителя і засвідчує його високий рівень освіченості, вихованості, розуміння прав своїх учнів і своїх обов’язків, основними з яких є право вибору та обов’язок бути Учителем.

Вчитель, який мріє про успіх, потім і стає майстром своєї справи, як правило, опановує ідеєю: давати право вихованцю зробити свій вибір, допомогти йому в цьому. Самому вихователеві добре почувається, якщо він є готовим щоразу шукати новий варіант розв’язання педагогічного завдання, не повторюючись, не заважаючи нікому, але щоразу підтримуючи свого учня словом, посмішкою, авторитетом..

Основні ознаки праці вчителя-майстра: повага до учня, співчуття до його проблем, готовність стати на його позиції, захоплюватись його розумом, щиро бажати успіхів і добра всім і кожному зокрема, дбати про радість кожного окремого вихованця, любити його й допомагати в усьому.

Каталог: bitstream -> 123456789 -> 8142
123456789 -> Тема: Безпека вулиці: азбука дороги
123456789 -> Методичні вказівки до вивчення дисципліни сво «доктор філософії»
123456789 -> Регіональний підхід до дослідження формування ціннісних орієнтацій студентів мистецьких вишів україни н. Г. Тарарак
123456789 -> Методологічне підґрунтя дослідження формування ціннісних орієнтацій студентів вищих навчальних закладів мистецького профілю україни
123456789 -> Загальна характеристика роботи
123456789 -> Інформаційне суспільство в контексті політичної культури суспільства
123456789 -> Заліщицька районна державна адміністрація Відділ з питань освіти Районний методичний кабінет Використання активних та інноваційних технологій як засіб активізації
123456789 -> Україна тернопільська область опис досвіду роботи учителя біології
8142 -> Розділ V. Історико-педагогічні засади теорії і практики виховання в системі формування педагогічної майстерності


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка