Вплив батьків на формування особистої фізичної культуриСторінка1/3
Дата конвертації24.03.2020
Розмір38 Kb.
  1   2   3
РОЛЬ БАТЬКА І МАТЕРІ У ФОРМУВАННІ ЦІННОСТЕЙ І ЗРАЗКІВ ПОВЕДІНКИ В СФЕРІ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ
Марчик В.І.,

Криворізький державний педагогічний університет


Постановка проблеми. Фізична культура особистості є втілення в самій людині результатів використаних матеріальних і духовних цінностей, що відносяться до фізичної культури в її широкому розумінні, тобто в засвоєних людиною необхідних знань, навичок, вмінь і відповідних психічних якостях, що досягаються на основі використання засобів фізичного виховання, спортивного тренування, фізичної рекреації. [6, с. 63]. Фізична культура людини формується і здійснюється з позицій двох підходів. Перший - нормативно-механістичний характеризується підгонкою особистості до середніх норм і вимог. Другий – особистісно-гуманістичний підхід, який включає соціально-психологічне виховання (світогляд, цінності, зразки поведінки), інтелектуальне виховання (знання), тілесно-рухове виховання (формування рухових вмінь та навичок) [6, с. 49].

Одним з факторів, який має вагомий вплив на формування фізичної культури особистості є сім’я. Сім’я забезпечує відчуття безпеки і гарантує безпеку дитині при взаємодії із соціумом, освоєння нових способів його пізнання [4, с. 65]. Сімейна педагогіка формує основні моральні цінності людини, при цьому вплив батька і матері є різним. Наприклад, заняття спортом батьків вплинуло на професійний вибір навчатися в інституті фізичної культури і спорту 6% студентів. Встановлено, що на професійний вибір дівчат точка зору батька склала 5,3% і стала більш впливовою, ніж матері - 2,3% [1, с. 156].

Сутність поведінки дитини – це емоційно-моральна атмосфера, що складається в сім’ї, де дитина пізнає, як взаємодіяти з іншими людьми, ставитися до себе і до оточення, упоратися з труднощами, тому батьки повинні робити все можливе, щоб сформувати у дитини правильне ставлення до життя, що б вона засвоїла необхідні норми поведінки. Діти – дзеркало способу життя батьків [3, с. 25]. В сім’ї відбувається первинна соціалізація і виховання дитини. Від того, як батьки сприймають і розуміють її потреби, інтереси, психологічні стани та переживання залежить формування позитивного чи негативного образу.... Взаєморозуміння підлітків з батьками у дівчат: з батьком 25,6%, з матір’ю – 59,0% [5, с. 127].

В результаті дослідження, проведеного в 8-10 класах виявлено, що здоров’я як життєва цінність ставиться учнями на дев’яте місце. В родині осмислено і цілеспрямовано не формується образ здорової людини. Батьки частіше говорять дітям, що якщо не будеш тепло вдягатися - захворієш, ніж, якщо не будеш займатися фізичними вправами – важко буде стати сильним і фізично розвиненим. За даними дослідження тільки 10% батьків пропонують своїм дітям записатися до спортивної секції [2, с. 93].

Фізична культура особистості (знання, уявлення, норми і зразки поведінки) визначена як об’єкт дослідження, формування її під впливом батька і матері – предмет дослідження. Виявлення відмінностей в ролі батька і матері у формуванні цінностей і зразків поведінки в сфері фізичної культури становило мету дослідження.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка