Володимир Тименко к п. н., доцент м. Київ Особливості використання методу аналізуСкачати 23,25 Kb.
Дата конвертації27.12.2018
Розмір23,25 Kb.

Володимир Тименко

к. п. н., доцент

м. Київ
Особливості використання методу аналізу конкретних ситуацій в процесі професійної підготовки майбутніх соціальних працівників
У процесі сучасного реформування країни, коли значна частина населення потребує невідкладної соціальної допомоги і соціального захисту, особливої актуальності та поширення в українському суспільстві набуває професійна діяльність, спрямована на вирішення соціальних проблем людей – соціальна робота. Це вимагає створення ефективної системи підготовки працівників соціальної сфери, здатних виконувати як повсякденні завдання професійної діяльності, так і займатись науково-дослідницькою діяльністю у цій галузі.

Соціальний працівник у своїй професійній діяльності, як правило, має справу з конкретною життєвою ситуацією клієнта. Компетентність фахівця соціальної сфери визначається тим, наскільки він успішно може вирішити соціальну проблему клієнта, оскільки, ситуація задає контекст діяльності соціального працівника.

Метод аналізу конкретних ситуацій – метод активного проблемно-ситуаційного аналізу, заснований на навчанні шляхом вирішення конкретних завдань, являє собою один із методів активного навчання, який дає змогу наблизити процес навчання до реальної практичної діяльності фахівців.

Безпосередня мета методу полягає в тому щоб спільними зусиллями групи студентів проаналізувати ситуацію, яка має місце у реальному житті і розробити практичне рішення; закінчення процесу – оцінка запропонованих алгоритмів і вибір кращого в контексті поставленої проблеми. Історія застосування даного методу в зарубіжних освітніх системах доводить, що метод аналізу конкретних ситуацій дійсно формує у студентів рефлексивно-аналітичний досвід дослідження проблемних ситуацій, оцінювання альтернативних варіантів, планування оптимальних варіантів вирішення проблеми.

Форма соціальної ситуації практично завжди має комбінований характер, тобто в її основі лежать причини, які як правило, мають різноманітне походження та мають довготривалий характер. Це важливо розуміти для того, щоб уникнути простих стандартизованих рішень які не дадуть змоги вирішити складну життєву ситуацію. Крім того, комплексне розуміння ситуації дозволяє прогнозувати її розвиток та віддалені у часі наслідки, що дозволить застосувати комплекс профілактичних дій, спрямованих на завчасну підготовку клієнта до майбутньої проблемної ситуації, тобто підвищити соціальну та психологічну стійкість людини перед можливими змінами в її житті.Таким чином, ефективність застосування методу аналізу конкретних ситуацій в системі університетської освіти, є надзвичайно актуальною, оскільки полягає у доведенні студентами взаємозв’язку між фундаментальною методологією і теоретичними концепціями соціальної роботи та сучасною організацією практичної соціальної роботи в різних сферах життєдіяльності суспільства. Отже, робота студента над ситуацією засвідчує його здатність до системного розуміння актуальних проблем соціальної роботи: теоретико-методологічних, державно-правових, фінансово-економічних, медико-соціальних, психолого-педагогічних, соціально-педагогічних тощо.
Каталог: bitstream -> NAU
NAU -> Гуманітарна освіта в технічних вищих навчальних закладах
NAU -> Желуденко М. О. Різні підходи до визначення цінностей в аксіологічних теоріях
NAU -> Конспект лекцій з дисципліни «історія держави і права україни»
NAU -> Менеджменту якості
NAU -> Загальна характеристика роботи
NAU -> Л. В. Бондар Особливості адаптації першокурсників до умов навчання у вищому навчальному закладі
NAU -> Лілія Рябокінь
NAU -> Програма навчальної дисципліни «Антропологія»
NAU -> Знання «Етики та етикету світових релігій як духовного феномена» є невід’ємною умовою становлення кожної людини як особистості і особливо студентської молоді майбутньої еліти держави


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка