Виступ на батьківських зборахСкачати 115,87 Kb.
Pdf просмотр
Сторінка1/5
Дата конвертації27.12.2018
Розмір115,87 Kb.
  1   2   3   4   5


Виступ на батьківських зборах
Виховання відповідальності й самодисципліни
Величезне значення у вихованні дитини має формування в неї звички бути відповідальною за свої вчинки й слова. Чим раніше дитина почне виявляти цю якість, тим більше шансів у неї вирости врівноваженою і зрілою особистістю. Такі поняття, як відповідальність і обов’язковість, дітям не дуже властиві. Приміром, називаючи свої особистісні якості, багато учнів дев'ятих класів ставлять ці якості на останнє чи передостаннє місце.
Величезний вплив на формування в дитини згаданих вище рис мають поведінка батьків у родині, їхня здатність проявляти ці самі якості в повсякденному житті.
Мудрість відповідальних батьків полягає в тому, що вони завжди виконують обіцянки, які дають дітям, або — за несприятливих обставин — знаходять сміливість визнати своє невміння дотримати обіцянки та намагаються виправити власні помилки. Дійсно, відповідальні батьки не бояться критики або справедливих зауважень власної дитини. Якщо батько щодня обіцяє приходити додому тверезим, але не виконує цього, якщо мама обіцяє навчити чогось, що вміє сама, але не робить цього,— це рано чи пізно викличе протест дитини, й у що він виллється — важко передбачити. Відповідальна поведінка батьків коштує дорого, однак варта витрачених зусиль, і саме вона формує в дитини відповідальність і дисциплінованість.
Для формування в дитини навичок відповідальності та самодисципліни необхідні певні умови. Однією з головних є наявність у дитини певних щоденних родинних обов'язків. Батькам при цьому слід бути терплячими та послідовними. Якщо, наприклад, до обов'язків сина або дочки входить прибирання квартири чи винесення сміття, ніхто інший не повинен за них це робити. Звичайно, ситуації трапляються різні, але якщо дитина здорова, однак просто не хоче нічого робити, то її треба покарати, причому покарання має сприйматися свідомо.
Якщо невідомо, звідки вдома з'явилася чужа іграшка, річ або гроші, батьки повинні з'ясувати їх походження і дати можливість дитині самостійно повернути їх власникові, вибачитися та пережити сором і приниження — для того, щоб більше такого ніколи не робити. Місія батьків — навчити дитину відповідати за свої вчинки.


Прийняття ж батьками відповідальності за вчинки власних дітей порочне вже тому, що не ставить дитину перед вибором, не вчить її осмислювати свої дії, не дозволяє розпоряджатися власним життям.
Виховувати в дитини відповідальність означає ще й використовувати як метод виховання обмеження. Якщо батьки не навчилися відмовляти дитині, то життя всієї родини може перетворитися на нескінченну дорогу до пекла.
Дуже важливо, щоб уміння говорити «ні» було обопільним рішенням батьків: немає нічого більш страшного в сімейному вихованні, якщо один із батьків дозволяє, а інший — забороняє. Ще страшніше, коли один із батьків разом з дитиною щось приховують від іншого з батьків з будь-яких причин, потураючи дитині в її непорядних вчинках, приховуючи провини, батьки сприяють вседозволеності, створюють умови для загострення конфлікту, втрачають рештки власного авторитету.
Авторитет батьків — важлива складова успішності виховання дітей у родині.
Набуття авторитету в очах власної дитини — копітка праця батька та матері. Думка батьків про рідних і колег, їхня поведінка в родинному колі й поза ним, вчинки, ставлення до роботи, сторонніх людей, одне до одного — все це складові батьківського авторитету. Батьківський авторитет не має залежати від обставин, які можуть вплинути на взаємини з дітьми. Припустімо, у батька на роботі неприємності, які він компенсує, контролюючи щоденник своєї дитини, дорікаючи їй при цьому точно так само, як і йому нещодавно дорікали на роботі. Цей факт не додасть авторитету й поваги з боку дитини, а ось недовіра, ворожість, образа залишаться надовго.
Авторитет батьків в очах дитини — це, перш за все, бажання дитини розмовляти з батьками відверто.
Авторитетні батьки не ставлять перед собою завдання покарати дитину, для них важливим є усвідомлення дитиною провини як такої. Авторитет батьків — не в тому, щоб підвищувати голос або брати в руки пасок, а в тому, щоб без зайвих істерик проаналізувати ситуацію та висунути до дитини цілком зрозумілі та обґрунтовані вимоги.
Авторитет батьків багато в чому залежить від того, наскільки вони самі вміють

вибачати й вибачатися. Консультуючи батьків школярів, я запитую: «Чи можете ви вибачитися перед власною дитиною?» Лише кілька сімейних пар відповіли ствердно, у кількох родинах ствердно відповіли мами, а ось татусі були захоплені зненацька: таке запитання не спадало їм на думку. Однак якщо дитина ніколи не мала подібного досвіду у власній родині, то не буде просити вибачення.
Ще одна досить важлива умова авторитету батьків в очах своїх дітей — відсутність остраху критики з боку навіть наймолодших членів родини.
Діти XXI століття мають ширші інформаційні можливості, аніж їхні батьки, та вміють набагато більше своїх батьків. Тим, хто прагне зберегти, батьківський авторитет, радимо вчитися у власних дітей.
Батьківський авторитет не здобувається автоматично з появою дитини: він напрацьовується роками самовідданої, щоденної праці, яка часом додає труднощів та страждань, але рідко буває винагородою, однак тим більшою насолодою для батька та матері є маленькі досягнення.Каталог: Files -> downloads
downloads -> Спадщина Василя Олександровича Сухомлинського – невичерпне джерело світла, енергії і любові
downloads -> Впровадження педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського щодо гармонійного розвитку особистості учня, формування його життєвої компетентності у н/в процесі на основі формули "Три люблю"
downloads -> Таран Ірина Миколаївна, вчитель англійської мови, вихователь нвк «Кіровоградський колегіум»
downloads -> Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя»
downloads -> Мозгова людмила Анатоліївна
downloads -> Малієнко ю. Б., Сєрова г. В. Вчимося досліджувати (Досліджуємо історію України) Посібник курсу за вибором для профільних класів суспільно-гуманітарного напряму навчання
downloads -> Главное управление образования Луганской областной государственной администрации
downloads -> Тема: Азбука дорожнього руху
downloads -> Методичні рекомендації щодо підготовки матеріалів з питань формування навичок здорового способу життя І. Вступ Суспільству сьогодні особливо потрібні сильні, здорові особистості, які чітко розрізняють поняття добра і зла, любові і ненависті
downloads -> На м’якій постелі спати – у здоров’ї програвати


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка