Використання дидактичних ігор для розвитку пізнавального інтересу на уроках математики в 5 класіСторінка1/9
Дата конвертації26.03.2019
Розмір401 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

Зміст

Вступ

І.

Теоретичні основи розвитку та активізації пізнавальної діяльності учнів в процесі навчання математики. 

5

1.1.

Психолого-педагогічне обгрунтування поняття «пізнавальний інтерес» .

5

1.2.

Ігрові форми навчання, дидактична гра та її роль у розвитку та активізації пізнавальної діяльності учнів.  9

ІІ.

Практичне застосування ігрових форм та дидактичних ігор на уроках при вивченні теми «Додавання і віднімання десяткових дробів» у 5 класі.

22

2.1.

Розробка конспектів уроків з використанням дидактичних ігор, їх проведення та аналіз.

22

2.2.

Дослідно-експериментальна робота. Аналіз її результатів 

27

Висновки

Список використаних джерел 

Додаток

Ігрові форми навчання як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів.

Вступ 

«Предмет математики настільки серйозний, 


що треба не упускати випадку, зробити його 
цікавим ». 
Б. Паскаль. 

Збільшення розумового навантаження на уроках математики змушує замислитися над тим, як підтримати в учнів інтерес до досліджуваного матеріалу, їх активність протягом всього уроку. У зв'язку з цим ведуться пошуки нових ефективних методів навчання і таких методичних прийомів, які активізували б думку школярів, стимулювали б їх до самостійного отримання знань. 


Виникнення мотивації до вивчення математики у значної кількості учнів залежить більшою мірою від методики її викладання, від того, наскільки вміло буде побудована навчальна робота. Треба подбати про те, щоб на уроках кожен учень працював активно і захоплено, і використовувати це як відправну точку для виникнення і розвитку допитливості, глибокого пізнавального інтересу. Це особливо важливо в підлітковому віці, коли ще формуються, а іноді і тільки визначаються постійні інтереси і схильності до того чи іншого предмету. Саме в цей період потрібно прагнути розкрити привабливі сторони математики. 
Важлива роль тут відводиться ігровим формам організації навчальної діяльності, дидактичним іграм на уроках математики. Сучасна дидактика, звертаючись до ігрових форм навчання на уроках, справедливо вбачає в них можливості ефективної організації взаємодії педагога і учнів, продуктивної форми їх спілкування з властивими їм елементами змагання, безпосередності, непідробного інтересу. 
Гра - творчість, гра - праця. У процесі гри у дітей виробляється звичка зосереджуватися, мислити самостійно, розвивається увага, прагнення до знань. Захопившись, діти не помічають, що навчаються, пізнають, запам'ятовують нове, орієнтуються в незвичайних ситуаціях, поповнюють запас уявлень, понять, розвивають фантазію. Дидактичні ігри дуже добре уживаються з «серйозним» вченням. Включення в урок дидактичних ігор та ігрових форм діяльністі робить процес навчання цікавим і цікавим, створює у дітей бадьорий робочий настрій, полегшує подолання труднощів у засвоєнні навчального матеріалу. Різноманітні ігрові дії, за допомогою яких вирішуються ті чи інші розумові завдання, підтримують і посилюють інтерес дітей до навчального предмета. Гра повинна розглядатися як могутній незамінний важіль розумового розвитку дитини. Дидактична гра - не самоціль на уроці, а засіб навчання і виховання. Гру не потрібно плутати з забавою, не слід розглядати її як діяльність, що приносить задоволення заради задоволення. На дидактичну гру потрібно дивитися як на вид перетворюючої творчої діяльності в тісному зв'язку з іншими видами навчальної роботи. 
У терміні «дидактична гра» підкреслюється її педагогічна спрямованість, відображається різноманіття застосування. Актуальність теми у тому, що математика є найважливішою наукою і саме з нею людина зустрічається кожен день у своєму житті. Тому вчитель повинен серйозно ставиться до навчання математики, роблячи уроки насиченими. На те, щоб уроки були цікавими й захопливими, у вчителів не завжди вистачає часу. У зв'язку з цим ведуться пошуки ефективних методів навчання, які активізували б думку школярів. Важлива роль тут відводиться дидактичним іграм, які використовується для розвитку пізнавального інтересу. 
Мета: підбір дидактичних ігор, розвиваючих та активізуючих пізнавальний інтерес учнів. 
Завдання:

- Вивчити і проаналізувати психолого-педагогічну літературу відповіднодо теми роботи; 


- Розробити конспекти уроків з використанням дидактичних ігор, їх провести і проаналізувати; 
- Провести аналіз дослідно-експериментальної роботи. 
Об'єктом дослідження є ігрова навчальна діяльність на уроках математики. 
Предмет дослідження: процес розвитку та активізації пізнавального інтересу учнів 5 класу на уроках математики. 
Гіпотеза: використання дидактичних ігор на уроках математики впливає на розвитокпізнавального інтересу в учнів. 
Гра - це феномен культури. Вона навчає, виховує, розвиває, розважає, дає відпочинок. Ще А. С. Виготський підкреслював, що «гра не повинна зникнути з життя дитини, маючи своє продовження в подальшому шкільному навчанні і праці». Саме тому педагоги і  психологи орієнтують на це вихователів і вчителів, підкреслюючи, що створювані дидактичні ігри мають функції інтенсивного розвитку дітей. 
Дидактичні ігри, як уже зазначалося, зокрема пізнавальні, дають можливість багатогранного розвитку особистості, розвитку здібностей, згуртування дітей на основі загальних задумів та інтересів. 
У своїй роботі автор показує всю важливість дидактичної гри в педагогічному процесі на прикладі використання ігор на уроках математики в 5 класі. Перш ніж використовувати гру на уроці, необхідно враховувати психологічні особливості дітей цього віку і те, які види ігор найбільш прийнятні для цього віку.

І. Теоретичні основи розвитку та активізації пізнавальної діяльності учнів в процесі навчання математики. 

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка