Виховні технології, характеристика основних груп та моделей Виховні технологіїСторінка1/15
Дата конвертації09.04.2019
Розмір82 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
Виховні технології,

характеристика основних груп та моделей

1. Виховні технологіїгрупа педагогічних технологій, існування яких є дискусійною проблемою, що пояснюється складністю діагностування тих якостей, розвиток яких передбачений метою технології.

Під виховними технологіями розуміють науково обґрунтовану стратегію, тактику і процедуру виховання.

Розрізняють виховні технології і технології виховання. Вважається, що виховні технології – ширше поняття, ніж технології виховання.

Як і будь-яку освітню технологію, виховну технологію визначають як діяльність чи сукупність дій, як проект (модель) виховного процесу, як систему, у якій результат відповідає визначеній виховній меті. У виховній технології особливо важливо вміти діагностувати відповідність результату меті; отже описувати виховну технологію необхідно у комплексі із діагностичними методиками.

Термін «технологія» щодо виховного процесу вперше запровадив у педагогічну науку А. Макаренко. Зокрема, у «Педагогічній поемі» він писав: «Наше педагогічне виробництво ніколи не будувалося за технологічною логікою, а завжди за логікою моральної проповіді. Це особливо помітно в галузі виховання у власному розумінні цього слова, у шкільній роботі якось легше.

Саме тому у нас просто нема всіх найважливіших відділів виробництва: технологічного процесу, обліку операцій, конструкторської роботи, застосування кондукторів і приладів, нормування, контролю, допусків і бракування».

На думку А. Макаренка, виховна технологія обов’язково має передбачати досягнення визначеного результату, отже, супроводжуватися жорстким контролем: «Чому, нарешті, у нас нема відділу контролю, який міг би сказати різним педагогічним партачам:

– У вас, голубчики, дев’яносто відсотків браку. У вас вийшла не особа, а справжня погань, п’яничка, лежень і шкурник. Заплатіть, будь-ласка, з вашої платні».

Відсутність технології виховного процесу А. Макаренко пояснював з-поміж інших чинників недосконалістю підготовки педагогів у педагогічних навчальних закладах. Він зазначав, що в наших педвузах давно захиріла педагогічно-технічна думка, особливо в справі виховання… «В усьому нашому радянському житті нема жалюгіднішого технічного стану, ніж у галузі виховання. І тому виховна справа є справою кустарною, а з кустарних виробництв – найвідсталіша».

Отже, ще задовго до появи технологічних термінів у педагогічній науці та навчальних закладах України (а це сталося у 60-х рр. ХХ ст.) А. Макаренко відстоював необхідність упровадження виховних технологій, характерними ознаками яких є визначення мети, сукупність дій, діагностика і відповідальність педагогів за результати реалізації технології.

Зрозуміло, не зі всіма ідеями класика педагогіки погоджуються вихователі та науковці. Зокрема, варто зауважити, що на результати виховного процесу впливає не лише вміння та бажання педагога працювати, а й особистісні якості вихованців. Зрештою, і в колонії ім. М. Горького траплялися випадки, коли безпритульних чи неповнолітніх злочинців виганяли із закладу, що практикувалося як особливий метод покарання.

Цілком можливо, що реалізація виховного процесу на технологічній основі у майбутньому відбуватиметься успішніше за умови розроблення комп’ютерного діагностування. Сьогодні ж часто відомі виховні технології – це радше методики чи педагогічні прийоми.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Спадщина Василя Олександровича Сухомлинського – невичерпне джерело світла, енергії і любові
downloads -> Впровадження педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського щодо гармонійного розвитку особистості учня, формування його життєвої компетентності у н/в процесі на основі формули "Три люблю"
downloads -> Таран Ірина Миколаївна, вчитель англійської мови, вихователь нвк «Кіровоградський колегіум»
downloads -> Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя»
downloads -> Мозгова людмила Анатоліївна
downloads -> Малієнко ю. Б., Сєрова г. В. Вчимося досліджувати (Досліджуємо історію України) Посібник курсу за вибором для профільних класів суспільно-гуманітарного напряму навчання
downloads -> Главное управление образования Луганской областной государственной администрации
downloads -> Тема: Азбука дорожнього руху
downloads -> Методичні рекомендації щодо підготовки матеріалів з питань формування навичок здорового способу життя І. Вступ Суспільству сьогодні особливо потрібні сильні, здорові особистості, які чітко розрізняють поняття добра і зла, любові і ненависті
downloads -> На м’якій постелі спати – у здоров’ї програвати


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка