Відповіді на питання ккр з дисципліни Філософія”Скачати 356,5 Kb.
Сторінка1/95
Дата конвертації30.03.2019
Розмір356,5 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   95

Білет №11.Проаналізувати культурно - історичні умови виникнення філософії.

Тільки філософія “відрізняє нас від дикунів і варварів” говорив Р.Декарт. Тому люди архаїчного періоду не потребували філософії – вони були включені у природу, зливалися з нею. Та подальший розвиток матеріальних благ змістовно змінює людину, визначає її принципово інше відношення до світу буття. Пристосовуючись до нових умов життя, людина змінює і своє світоспоглядання та світогляд. Іншими словами, філософія виникає в тих цивілізаціях, де відбувся поділ праці на фізичну і розумову.. Це необхідна, але недостатня умова. Наприклад, в Давньому Єгипті та Вавілоні були соціальні стани не зайняті фізичною працею , але філософії як світогляду там не було.

Філософський світогляд передбачає аргументацію, сумніви, дискусії. При цьому предметом філософського дослідження стають найбільш загальні проблеми: що таке світ, чи існує Бог, що таке добро та зло тощо. Традиційне ж суспільство, де дії людей суворо регламентовані, вільнодумство неможливе.

Необхідною передумовою виникнення філософії є терпимість (толерантність) до інакомислення. А вона може виникнути тільки в демократичному суспільстві, де більше покладаються на розум людини і права особи, ніж на традицію і віру. Тому розквіт філософії припадає на епоху панування демократії (Давня Греція, епоха Нового часу), тоді як в умовах традиційного і тоталітарного суспільств філософія деградує до ідеології релігійного типу. Більше того, демократія викликає філософію до життя: політичні диспути, побудоване на змаганні сторін судочинство пробуджують увагу до законів логіки, формують теоретичну настанову, на якій грунтується філософія.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   95


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка