Відділ освіти Петровської районної в мСторінка1/3
Дата конвертації06.05.2020
Розмір151 Kb.
  1   2   3

Відділ освіти Петровської районної в м. Донецьку ради

Районний методичний кабінет

Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №111

Умови

підвищення ефективності засвоєння учнями знань з біології
Підготувала

учитель біології

Волошина А.С.

м. Донецьк, 2010 р

Перед сучасним учителем біології сьогодні постає чимало проблем, серед яких – незацікавленість учнів у навчанні. Досвід свідчить про те, що відведеного програмою часу на вивчення багатьох тем недостатньо, а структура, порядок подання тем подекуди не відповідають логічній структурі предмета. Численні терміни й поняття не мають прив’язки до практичного досвіду школярів й не пов’язані логічно між собою. Тому перевантаженість такими поняттями призводить до суто репродукційного їх засвоєння.

Проблеми викладання біології в середній школі належать до найгостріших у сучасній педагогіці, серед яких центральною проблемою педагогічного процесу постає система “засвоєння-забування”. Психолого-фізіологічний аспект даної проблеми досліджений ґрунтовно, чого не можна сказати про педагогічний [1; 2]. Суттєвий внесок у встановлення загальних закономірностей пам’яті зроблений вітчизняними психологами. Відомими є фундаментальні психологічні дослідження П.Блонського, Л.Виготського, Л.Занкова, П.Зінченка, А.Смирнова, А.Леонтьєва, С.Рубінштейна, які висвітлюють також і питання педагогічної практики. Цінні відомості про пам’ять подано в працях прикладного характеру, зокрема в тих, що розкривають її в зв’язку з особливостями засвоєння школярами змісту різних навчальних дисциплін [4].

Засвоєння і забування – взаємообернені процеси, що відбуваються одночасно. У момент засвоєння розпочинається забування і лише ціною значних інтелектуальних зусиль вдається стримати цей процес, забезпечити виживання необхідних знань, умінь, навичок. Один з дослідників цього питання І.Підласий висловлює таку гіпотезу: засвоєння і забування є дзеркальними процесами – хід засвоєння повинен повторювати хід забування і навпаки [1; 2].

Оскільки психологічною основою міцності знань вважають пам’ять, ми пропонуємо спиратися на дидактичний принцип міцності знань. Основні прийоми використання принципу міцності знань і умінь у процесі повторення, закріплення і застосування знань і умінь учнів розроблено в педагогічній літературі добре [5]. Метою нашого дослідження була експериментальна перевірка міцності засвоєння учнями знань у процесі вивчення ними біології та встановлення факторів підвищення якості засвоєння знань в умовах насиченості навчальних програм.

Для оцінювання отриманих результатів користувались такими теоретичними положеннями. У кожній категорії, в кожному понятті мають бути 3 ланки, які характеризували б поняття за повнотою, точністю та узагальненістю уявлень. Саме ці ланки використовувались як критерії при оцінюванні якості засвоєння навчального матеріалу (Сзнм1), а також якості збереження навчального матеріалу в пам’яті (Сзнм2, Сзнм3).З метою виявлення реального стану засвоєння учнями знань було проведено три зрізи, що відображають якість засвоєння та збереження навчального матеріалу, який викладав учитель. Перший зріз було зроблено відразу після вивчення теми: “Сенсорні системи” (9-ті класи) та “Спадковість і мінливість організмів” (11-ті класи). Другий зріз проведено через короткотривалий проміжок часу (тиждень) після вивчення теми. Третій зріз – через довготривалий проміжок часу (2 тижні) після вивчення теми. Тобто, I зріз відображає якість засвоєння навчального матеріалу (Сзнм1), а II і III зрізи – якість збереження його в пам’яті (Сзнм2 та Сзнм3). Процедура виконання завдання займала 10-15 хвилин.

Для учнів 9-их та 11-их класів після проведення дослідження якості знань із вивчених тем через короткотривалий та довготривалий проміжки часу характерним є зниження результатів за критеріями повноти, точності, узагальненості, що свідчить про нестійке збереження знань у пам’яті учнів, а, отже, про невисоку міцність знань (таблиця 1).Таблиця 1.

Середнє значення показників якості засвоєння знань учнями


9-их, 11-их класів після вивчення тем: “Сенсорні системи”, “Спадковість та мінливість організмів”.

9-ті класи

П* (бали)

Т*(бали)

У*(бали)

 (бали)

Відтворення знань (%)Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка