«Верховинець із серцем соборника» (120-річчя від дня народження В. Гренджі-Донського)Скачати 106,27 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації15.10.2019
Розмір106,27 Kb.
  1   2   3

«Верховинець із серцем

соборника»

(120-річчя від дня народження

В. Гренджі-Донського)
Народився 24 квітня 1897 року на Закарпатті у Воловому (нині Міжгір’я, за Австро-Угорщини Марамороського комітату) у типовій верховинській родині. По закінченні народної школи у Воловому, Василь Ґренджа не зміг далі вчитися, бо батько застудився на лісорозробках і відтоді все життя тяжко хворів, не маючи грошей на навчання сина. Ще підлітком працював помічником дяка. У 1912 р. перейшов працювати листоношею за харч і притулок в коморі контори. У вільні від праці хвилини займався самоосвітою і склав іспити за повний курс тогочасної школи, вивчив угорську мову. Був призваний в армію, і тяжко поранений на фронтах Першої світової війни, лікувався у Будапешті, знов воював і як офіцер брав участь в Угорській революції. Під час лікування, самостійно навчаючись, склав іспити за два курси Торговельної академії, а по війні — й за третій, останній.

Все життя, за винятком короткого періоду Карпатської України, працював фінансистом. Спочатку у Будапешті, потім в Ужгороді у Подкарпатському банку, де працював аж до осені 1938-го. З осені 1938 р. по 16 березня 1939 р. був діячем Карпатської України, редактор «Урядового Вісника Правительства Карпатської України». Після її окупації Угорщиною був тяжко катований в тюрмі та концтаборах. Коли ж під осінь 1939-го вдалося втекти від переслідувань угорського режиму в Братиславу, де працював бухгалтером. Подіям 1938-39 років, пов’язаним з розбудовою Карпатської України, він присвятив книгу спогадів «Щастя і горе Карпатської України».


Василь Ґренджа-Донський — автор збірок поезій, історичних драм, повістей, мемуарів. Помер 25 листопада 1974 р. у Братиславі (Словаччина).
Пропонуємо вашій увазі виставку книг письменника з фондів нашої бібліотеки


Гренджа-Донський, В. С. Твори у 2-х томах. [Текст] Т. 1:

Шляхом терновим.: Присвячую пам’яті мого дорогого і

незабутнього Батька / В. С. Гренджа-Донський; упоряд.,

підготовка текстів, передм. З. Гренджі-Донської.– Ужгород:

Карпати, 2004.– 608 с.: іл.Пропоноване двотомне видання вводить нас у складний і багатогранний світ неспокійної творчої натури невтомного національно-культурного подвижника. У пропонованому обсязі художні тексти Василя Гренджі-Донського в Україні публікуються вперше.

Перший том містить ґрунтовну передмову-розвідку дочки письменника Зірки, поеми, драматичні поеми, оперету та історичні повісті В. Гренджі-Донського, наскрізною темою яких є художнє осмислення тернистого шляху українського народу найзахідніших околиць держави упродовж століть , як також – демонстрацію незламності волі та духу, що й уможливило великою мірою утвердження нашої соборності й незалежності.

Гренджа-Донський, В. С. Твори у 2-х томах. [Текст] Т. 2:

Сини Верховини.: Присвячую пам’яті мого дорогого і

незабутнього Батька / В. С. Гренджа-Донський; упоряд.,

підготовка текстів, передм. З. Гренджі-Донської. – Ужгород:

Карпати, 2004. – 464 с.: іл.«Сини Верховини» – лебедина пісня Гренджі-Донського, над створенням якої його й застала смерть. Це – широке епічне полотно про Закарпаття з кінця ХІХ ст. до 1921 року. В ньому колоритно змальовано життя на Верховині в останні роки панування тут Австро-Угорщини в перші роки після приєднання краю до Чехословаччини, яскраво відтворено побут, звичаї, вірування, прагнення до возз’єднання з усім українським народом, пробудження закарпатців до політичного і культурного життя.

Гренджа-Донський, В. С. Щастя і горе Карпатської

України: Щоденник. Мої спогади [Текст] / В. С. Гренджа-

Донський; упоряд. та прим. Д. М. Федаки. – Ужгород: ВАТ

«Вид-во «Закарпаття», 2002.– 516 с.: іл.


Василь Гренджа-Донський – український письменник, журналіст, громадсько-культурний діяч, один із чільних творців Карпатської України, редактор її щоденної газети «Нова свобода». Його щоденник «Щастя і горе Карпатської України» – своєрідний літопис українського державотворення на теренах Закарпаття наприкінці 1938 – початку 1939 років. «Спогади» розширюють і доповнюють хронологічні рамки щоденника, представляють постать автора у контексті подій усієї першої половини ХХ ст.

Гренджа-Донський, В. С. Я теж українець [Текст]:

публіцистика / В. С. Гренджа-Донський – Ужгород: ВАТ

«Вид-во «Закарпаття», 2003.– 520 с.: іл.
Ім’я видатного українського письменника із Закарпаття Василя Гренджі-Донського тісно пов’язане з розвитком регіональної й всеукраїнської журналістики першої половини ХХ століття. Ця книга вперше в Україні з належною повнотою представляє широкому читачеві публіцистику автора, в якій усебічно відображено труди і дні краю першої половини ХХ століття.

Закарпатська поезія ХХ століття [Текст]: антологія / Заг.

упорядк. та передм. В. Густі . – Ужгород: Закарпаття, 2003. –

504 с.


До антології «Закарпатська поезія ХХ століття» увійшли вибрані твори поетів, що об’єднувалися навколо Товариства українських письменників та журналістів, створеного у 1930 р.; представників Празької школи української поезії, усіх спілчан від створення обласної організації Національної спілки письменників України (червень 1946 р.) по теперішній час.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Комунальний вищий навчальний заклад «херсонська академія неперервної освіти» херсонської обласної ради кафедра теорії і методики виховання
2015 -> Серце віддане дітям штрихи до життєвого і творчого шляху українського педагога-гуманіста Василя Сухомлинського
2015 -> Заліток Людмила Михайлівна
2015 -> Людинознавчi
2015 -> Судова помилка в адміністративному судочинстві
2015 -> Програма навчальної дисципліни антропологія літератури
2015 -> Міждисциплінарні зв’язки: дисципліну «Психологічна служба»
2015 -> Концепція сучасного підручника з географії для основної школи


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка