Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністюСкачати 91,57 Kb.
Сторінка1/6
Дата конвертації27.12.2018
Розмір91,57 Kb.
  1   2   3   4   5   6

Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю:

громадянське виховання

 

Рекомендаційний бібліографічний список

Укладач: старший науковий співробітник

                Л. М. Заліток


 

 

      В Українському педагогічному словнику С. У. Гончаренка громадянськість розглядається, як інтегративна якість особистості, яка дає можливість людини відчувати себе юридично, соціально, морально й політично дієздатною. Основні риси громадянина закладаються в дитячому, підлітковому, юнацькому віці на основі досвіду, набутого в родині, школі, соціальному середовищі, і в подальшому формуються протягом усього життя людини. Основна мета громадянського виховання – виховання у людини моральних ідеалів суспільства, почуття любові до Батьківщини, прагнення до миру, потреби в праці на благо суспільства [Гончаренко С.У. Український педагогічний словник / С.У Гончаренко. – К.: Либідь, 1997. – 376 с.].         З огляду на це, педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського на сучасному етапі духовного відродження набуває особливої актуальності, оскільки педагог не тільки розкрив зміст поняття „громадянськість”, але й обгрунтував шляхи її формування. Як засвідчив аналіз наукового доробку Василя Олександровича, він розумів громадянськість як інтегральну якість особистості, що характеризує політичну і моральну свідомість і проявляється в добровільній активній діяльності на благо Вітчизни.

         В. Сухомлинський вважав, що формування громадянських поглядів, переконань, почуттів, єдності слова і діла, високих моральних якостей і норм поведінки є центральною проблемою всього виховання: „... мужньою, безстрашною людиною стає тільки та людина, яка з дитинства навчилася дорожити своєю громадянською гідністю... А громадянська гідність включає в себе єдність думки і діла, слова й вчинку” [Как воспитать настоящего человека. – К.: Рад. шк., 1979. –  235 с.]

         В. О. Сухомлинський, аналізуючи сутність і особливості громадянського виховання, виокремлює такі його компоненти як громадянське бачення світу, моральність, ідейну переконливість, взаємодію людини і колективу, моральну стійкість, громадянську гідність [Народження громадянина / Вибрані твори в 5-ти т. – Т. 3. – С. 283–582].

     Опрацювавши публіцистичну спадщину В. О. Сухомлинського та матеріали про видатного педагога, ми виокремили документи, що стосуються питань громадянського виховання, згрупувавши за розділами:

 І.  Виховання громадянина в педагогіці В. О. Сухомлинського.

           1.1. З чого починається громадянин.

           1.2. Громадянськість як інтегральна якість особистості.

           1.3. Громадянське виховання в сім‘ї та шкільному колективі.

           1.4. Роль праці у вихованні громадянської позиції.

ІІ. Використання спадщини В. О. Сухомлинського у формуванні почуття громадянськості

     До списку увійшли бібліографічні описи статей В. О. Сухомлинського та про нього з періодичних видань України та Російської Федерації, що знаходяться у читальному залі Фонду В. О. Сухомлинського ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського. Список охоплює 65 документів за період з 1943-2006 рр.

     Список складений до ХІV Всеукраїнських педагогічних читань “В. О. Сухомлинський у діалозі з сучасністю: виховання громадянина”, які відбудуться 27–28 вересня 2007 року у Слов‘янському державному педагогічному університеті (м. Слав‘янськ, Донецька область).

 
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка