Урок літератури рідного краюСкачати 163,5 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації14.10.2019
Розмір163,5 Kb.
ТипУрок
  1   2

Урок літератури рідного краю

7 клас


Тема: Ніна Петрівна Горик

З Україною в серці

Поетична збірка «Вересень»
Мета уроку: Познайомити семикласників з багатогранністю таланту Н.П.Горик, голови спілки письменників Волині,автора поетичної збірки «Вересень»; проаналізувати тематичне багатство віршів, палітру художніх засобів; розвивати навички виразного читання та розуміння ліричних творів, творчі здібності учнів, увагу, уяву, пам’ять; виховувати патріотичні почуття любові до рідного краю - Волині, свого села .
Обладнання: Презентація «Н.П.Горик. З Україною в серці» , виставка творів письменниці, картки- завдання для самостійної роботи, пісня «Волинь моя»
Хід уроку
І.Забезпечення мотивації

Вірш «Волинь» (під звуки пісні С.Кривенького «Волинь моя»)


Лелеки вгорі,внизу-лепеха й жабуриння,

Ліси і лісочки,озера й озерця дрібні…

Цей клаптик землі – як розкішна бабина скриня,

Не знаєш ніколи, що знайдеш в кутку чи на дні.


Десь пісня столітня ще ойкне крізь регіт модерну,

Десь барва зблисне на вишитім рукаві,

Пригостить узлісся плодами дикого терну,

Джерельце в’юнке заворушиться у траві…


То раптом відкриється зору незнане болітце,

Сотворене Богом із виводком диких качат…

Усе це – Волинь, моє благовісне Полісся,

На ньому і досі Всевишнього райська печать.


- Ці прекрасні слова про нашу рідну Волинь створені незвичайною жінкою, учителем, поетесою, літературознавцем, головою спілки письменників Волині Ніною Петрівною Горик. На попередньому уроці літератури рідного краю ми знайомилися з літераторами, які прославили у слові свій край, а сьогодні я пропоную вам ближче познайомитися з їх керманичем .
- Я бажаю вам, дорогі семикласники, у сю холодну зимову днину :"Нехай ніколи не полишає вас жага нестримного пізнання і творчого неспокою, нехай ваші серця повняться ласкавим сонцем, нехай вам буде затишно і тепло в цьому світі. Тож благо­словляю у ваші душі весну..." Адже саме вона сповнює людей сонця, тепла і відродження.

ІІ. Представлення теми та очікуваних навчальних результатів


- Тема нашого уроку «Ніна Петрівна Горик. З Україною в серці»

Я пропоную вам « Дерево очікувань»:  • Познайомитися з багатогранністю таланту Н.П.Горик

  • Розкрити тематику її віршів

  • Проаналізувати художні засоби створення образів

  • Розвивати навички виразного читання

  • З’ясувати, що головне у вірші : думка чи засоби?

ІІІ. Презентація необхідної для учнів інформації

-..." Босоноге дитинство Ніни Петрівни Горик пройшло біля тихоплинного Бугу, серед правіч­них лісів, неподалік від красеня Світязя. Тут народилися мрія. Звідси простелилися її стежки у вели­кий світ. Пропоную познайомитися зі сторінками життя письменниці.
Індивідуальні завдання:


  • Скласти усне повідомлення про Н.П.Горик

  • Виписати висловлювання письменниці про себе

  • Записати основні дати

    Горик Ніна Петрівна народилася 7 вересня 1957 року в мальовничому селі Забужжі Любомльського району Волинської області. Звідси простелилися її стежки у великий світ. Тут народилась мрія стати вчителькою української мови та літератури і перші поетичні рядки.


     В селі закінчила середню школу. Вчилась старанно, в основному на «відмінно». Особливий потяг мала до гуманітарних предметів, багато читала. Активною була і в громадському житті: секретар комсомольської організації школи, активний учасник художньої самодіяльності. Знала кожну стежину у навколишніх лісах, любила ходити туди сама, багато думала, мріяла і співала.
    Про поетичні витоки і свої душевні почуття Ніна Петрівна говорить:
    «Якби мене хто запитав, як я потрапила в письменники, то найімовірніше було б відповісти: випливла на «Хвилях Світязя». І це не просто образний вислів. Справді, коли я була ще школяркою, то найбільш трепетні хвилини переживала тоді, як переступала поріг редакції Любомльської районки. Раз на місяць там відбувались зібрання літстудії «Хвилі Світязя»…
    Пам’ятаю сільські пейзажі рідного Забужжя і батьківську хату за греблею, яку з обох боків обступила лепеха. Люблю спостерігати за ростом усього живого – трави у лузі, рослин на городі та в полі…. Безмірно вдячна Всевишньому за те, що відчиняє мені двері до тайни. Хтось назвав її Поезією».

    Після закінчення сільської школи в 1974 році стала студенткою філологічного факультету Луцького державного педінституту ім. Лесі Українки, бо це був найближчий вуз, де можна було вивчати літературу. Навчалась охоче, любила працювати в читальних залах та кабінетах. Редагувала газету філфаку, відвідувала літстудію, організовану самими студентами. В ці роки й прийшло до неї поетичне слово. Писала багато. Саме в студентські роки відбулись перші серйозні публікації, зокрема у збірнику «Пісня і праця» виданому у Львові.
    В 1978 році Ніна Горик закінчила філологічний факультет інституту і отримала диплом з «відзнакою».
    В Головненській середній школі почалася трудова стежина Ніни Горик на посаді вчителя української мови і літератури.
    З 1979 року Ніна Петрівна - ковельчанка. Викладає в міських школах № 7, 11, машинобудівному технікумі.
    З 1995 року – вчитель української мови і літератури загальноосвітньої школи №1.
    Поетеса бере активну участь в організації Товариства української мови імені Т.Шевченка.
    На початку 90-х років організовує «Різдвяні зустрічі на Лесиній землі» за участю відомих людей краю, гостей міста.
    У 1990 році з'явилася друком її перша збірка поезій «Волинь моя, воле...» у колективному збірнику «Айстри», який вийшов у видавництві «Радянський пись менник». Її поезії публікуються в обласних і республіканських газетах; загальноукраїнських виданнях: журналах «Дніпро», «Соняшник», альманахах «Вітрила», «Світязь».
    З 1995 року Ніна Горик – член Національної Спілки письменників України.
    У 1996 році у видавництві «Надстир'я» вийшла нова збірка її поезій «Територія слова».
    Поетеса плідно поєднує свою педагогічну працю з поетичною творчістю. У її доробку чимало цікавих дитячих віршів. Вся ця поезія освітлена трепетним відчуттям світу, який бачить дитина. Поетеса розкриває красу нашого краю, пробуджує любов до рідної землі.
    У 1997 році видавництво «Веселка» видрукувало збірку поезій Ніни Горик для дітей під назвою «Погожою дниною над Україною».
    У 1998 році випробувала Ніна Петрівна й свою фахову майстерність у Всеукраїнському конкурсі «Вчитель року» і стала його лауреатом.
    Вчителі м.Ковеля виявили довір'я Ніні Петрівні представляти педагогічну громадськість міста на II Всеукраїнському з'їзді вчителів (2001р).
    У 2001 році за високу майстерність і значний внесок у розвиток освіти області вчитель - методист Н.П.Горик стала першим лауреатом обласної премії імені Лесі Українки.
    Кажуть, що вчитель-словесник це посередник між письменником і учнями. А якщо вчитель – письменник? І мова мистецтва для нього – спосіб мислення і спілкування. Інтелектуал і психолог, а до того ж ще й весела і легка в спілкуванні людина… Мабуть про такого вчителя можна тільки мріяти!
    Письменниця і педагог з 25-річним стажем Н. П. Горик багато дала школі. Зокрема створила посібник для вчителів «Тематичні розробки уроків з української літератури для 10 класу», який друкувався частинами у фаховому журналі «Дивослово», а в 2002р. вийшов окремою книжкою у київському видавництві «Освіта».
    Про себе Н. Горик каже: «Не знаю чого в мені більше – письменниці чи педагога? А врешті, забуваю замислюватись над земними мірами і …віршую, чи то пак, віншую Слово. Воно є моїм фахом, смислом життя і посередником між душею і Всесвітом, і райдугою, що з’єднує серця.»

    Зміст нової поетичної книжки Ніни Горик «Повернення Мавки», що вийшла в світ 2005р. надиктований досвідом серця, прожитим і пережитим. Збірка народжувалась важко. Боляче творила Ніна Горик цю свою високу поезію, багато тем якої викликала смерть чоловіка – мужнього полковника міліції, котрий загинув від кулі грабіжників, Федора Литвинюка.


    Сама поетеса сказала про збірку:
    «Можливо, подібної збірки у мене вже не буде. Дай, Боже, щоб не було причин для частини віршів, що увійшли до збірки. Але така поезія – чиста, яскрава, відверта – хай буде».

    У 2006 році Ніна Горик очолила Волинську облорганізацію Національної спілки письменників України (ВОО НСПУ).

    А у шухлядах лежать нові вірші, чекають свого часу… Ніна Горик живе творчістю і має надію, що велика й солодка письменницька праця визріє у нові твори.

Зараз Горик Ніна Петрівна - викладач Луцького педагогічного коледжу.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка