Уманський державний педагогічнийСторінка1/2
Дата конвертації02.04.2019
Розмір55 Kb.
  1   2
Вадим Бурла

Уманський державний педагогічний

університет імені Павла Тичини
ДИСТАНЦІЙНА ОСВІТА В НІМЕЧЧИНІ
Світовий процес переходу до інформаційного суспільства, а також економічні, політичні та соціальні зміни, що його супроводжують, прискорюють реформування системи освіти. Передусім це стосується забезпечення доступу до освітньої і професійної підготовки всіх, хто має необхідні здібності та відповідні знання. Найбільш ефективному розв'язанню зазначених проблем сприяє дистанційне навчання, яке здійснюється на основі сучасних педагогічних, інформаційних і телекомунікаційних технологій. Вивчення розвитку дистанційного навчання у вищих навчальних закладах країн Європи, зокрема Німеччини, дає можливість відстежити своєрідність формування нової форми навчання за рубежем для адаптації діючої в Україні системи освіти до вимог, що висуваються, як наслідок дії тенденцій глобалізації, демократизації та інтеграції в освітній сфері [1, 8; 2, 22].

В українській науковій літературі, присвяченій цій тематиці, проведено низку досліджень про основні зарубіжні центри дистанційного навчання, досвід його впровадження, інформаційно-програмне забезпечення дистанційної освіти вченими Олійником В., Шейко В., Козлаковою Г., Шуневичем Б. та ін.

Дистанційне навчання в Європі отримало інтенсивний розвиток з початку сімдесятих років і пов'язане зі створенням ряду відкритих університетів (університетів дистанційної освіти). В нинішній час в кожній європейській країні існує група навчальних закладів, що реалізують дистанційні програми. Методики такого навчання достатньо добре відпрацьовані. Представляють інтерес програми навчання з застосуванням нових інформаційних технологій, включаючи супутникове телебачення, комп'ютерні мережі, мультимедіа і таке інше [3, 209].

Дистанційна освіта в Німеччині має свої особливості. Спочатку відбулася централізована планована дистанційна підготовка фахівців з вищою професійною освітою. Прикладом вищого професійного навчального закладу, що здійснює дистанційну підготовку фахівців, є Дистанційний університет міста Хаген (земля Північна Рейн-Вестфалія). Університет надає освітні послуги більше, ніж 50 000 студентам кожного року. Однак, диплом про вищу професійну освіту отримують не більше 20% від контингенту бажаючих навчатися в результаті великого відсіву студентів, які не витримують високих освітніх вимог.

Єдиний німецький дистанційний університет був заснований в 1974 році в місті Хаген з метою надання людям, які працюють, або через матеріальний чи сімейний стан не можуть вчитися чи далі продовжувати навчання в університеті, можливість отримати свою професійну кваліфікацію. Крім того, стало необхідним розвантажити традиційні університети, оскільки число студентів в них постійно зростало. Сьогодні, після спаду потоку вступників у порівнянні з попередніми роками, першочерговим стає завдання подальшої освіти. Таким чином, основне завдання дистанційного університету – забезпечити можливість одержати вищу освіту дорослим громадянам, які працюють [4].

З самого початку своєї діяльності дистанційний університет надавав найбільшого значення збереженню традицій німецької вищої школи – прагненню до якісної освіти і свободи в дослідницькій роботі і процесі навчання. Умовами вступу на дистанційне навчання є загальна підготовка до навчання у вищій школі, яку можна отримати одночасно з німецьким атестатом зрілості після 13-річного навчання у середній школі або за наявності іншої освіти того ж рівня. Тут слід зазначити, що всі академічні іспити, ступені, дипломи і присвоєння вчених ступенів повністю відповідають аналогічним ступеням у звичайних університетах. Німецькому роботодавцеві не доводиться сумніватися в рівні кваліфікації випускника дистанційного університету.

Вищий навчальний заклад у Хагені розпочав свою діяльність під час зимового семестру 1975–1976 н.р.. 1300 студентів розпочали навчання за трьома напрямками: математика, педагогічні та соціальні науки та економічні науки. Сьогодні у Хагенському дистанційному університеті навчається майже 56 тисяч студентів. Кількість факультетів збільшилася, в університеті вивчаються юридичні науки, електротехніка та інформатика.

Для навчання університет пропонує більше, ніж 1500 різних курсів. З метою видання та розповсюдження навчальних матеріалів в 1993 р. в Хагені було створено сучасний Центр логістики, який міг забезпечити підручниками та навчальним матеріалом до 80 тисяч студентів [5].

Проте набагато важливішим є накопичений в процесі навчання досвід, ніж інфраструктура дистанційного університету. Зазначені дані зібрані в обох університетських центрах розвитку і дослідження дистанційної форми навчання.

Розсилка навчальних матеріалів відбувається завдяки сучасним засобам навчання. Передача знань з навчального закладу студенту та контроль над його роботою за допомогою віртуальної конференції або його доступ до університетської бібліотеки в режимі оn-line постійно досліджуються і вдосконалюються. Дистанційний університет міста Хаген виконує таким чином пілотну (дослідну) функцію як університет засобів інформації. Можна припустити, що традиційні університети повинні звернутися до цього досвіду, якщо вони хочуть і надалі залишатися конкурентоспроможними.

Звичайно, дистанційний університет повинен надавати своїм студентам і викладачам можливість особистих контактів для консультацій та діалогів. Для цього створені так звані центри навчання, в яких позаштатні співробітники, що мають високу кваліфікацію у своїй професійній галузі, допомагають студентам. 65 таких центрів організовані в Німеччині, Австрії і Швейцарії. З 1993 р. Міністерство закордонних справ Німеччини фінансує студентські центри, так звані філіали університету Хагена в Литві, Росії, Україні та Чехії [4; 5].

Організація навчальних центрів у країнах, які не є німецькомовними, не означає, що дистанційний університет міста Хаген прагне стати міжнародною організацією. У країнах Центральної та Східної Європи він обмежує свою діяльність передачею знань тільки німецькою мовою. Студенти повинні мати відмінні мовні знання для засвоєння навчального матеріалу, і вони здають іспити в університеті тільки німецькою мовою. Політика університету Хагена спрямована не на залучення великої кількості іноземних студентів, а на створення партнерської кооперації з аналогічними вищими навчальними закладами в усьому світі. Тому розвиваються тісні зв'язки з вищими навчальними закладами в Англії (відкриті університети), Франції, Швеції, Канаді, Південній Африці, Австралії, США та інших країнах. Навчальний матеріал університету Хагена перекладається і адаптується. Окрім університету в місті Хаген, дистанційну форму навчання в Німеччині мають університети Йогана Вольфґанґа Ґете, Кайзерсляутерн та Кобленц-Ландау, які працюють аналогічно [5].

Узагальнюючи досвід роботи дистанційного університету в Німеччині, можна відзначити такі досягнення:

– навчання і передача знань завдяки дистанційній формі навчання мають більш низькі фінансові витрати, ніж під час традиційної форми навчання;

– друкований навчальний матеріал дозволяє провести відкриту критичну перевірку змісту і методів;

– взаємодія професійної практики і наукової освіти має позитивні результати;

– рівні шанси в отриманні освіти у міських і сільських жителів, а також у людей з обмеженими можливостями.

Перспективи подальших досліджень полягають у вивченні досвіду організації та впровадження дистанційного навчання в країнах Європи та світу з метою реалізації позитивного досвіду в Україні та розробки необхідних новітніх методик для роботи з дистанційною формою навчання.Каталог: jspui -> bitstream -> 6789
6789 -> Віталій Ачкан
6789 -> Анотація: у статті висвітлено та теоретично обгрунтовано проблеми підготовки фахівців дошкільної освіти до емоційного розвитку дітей дошкільного віку
6789 -> Проектування як методологічна платформа діяльності вчителя-словесника
6789 -> Народність як принцип виховання у педагогічній науці другої половини хіх-хх століття
6789 -> Олена Ящук логічні вміння як невід’ємна складова розвитку мислення молодшого школяра
6789 -> Загальна характеристика роботи актуальність теми
6789 -> Основи наукових


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка