Тема. Повторення вивченого про мовлення. Види мов­леннєвої діяльності. Навчальне аудіювання



Скачати 87,96 Kb.
Дата конвертації27.12.2018
Розмір87,96 Kb.
ТипУрок

УРОК № 5

Тема. Повторення вивченого про мовлення. Види мов­леннєвої діяльності. Навчальне аудіювання.

Мета: систематизувати вивчені відомості про види та форми мовлення, види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо); розви­вати вміння слухати та аналізувати текст; вихо­вувати повагу до історії свого народу; формувати соціокультурну компетентність.

Обладнання: текст для аудіювання, таблиця «Види мовленнє­вої діяльності».

ХІД УРОКУ

I. актуалізація опорних знань учнів



Бесіда.

  • Що таке мова і мовлення?

  • Які є види і форми мовлення?

  • Доведіть, що мовлення тісно пов'язане з мисленням.

  • Які існують вимоги до мовлення?

II. оголошення теми й мети уроку

Формування та запис очікуваних результатів.



(Застосовується інтерактивний метод «Мозковий штурм».)

ІІІ. опрацювання навчального матеріалу

1. Робота з таблицею.


Види мовленнєвої діяльності



Форма мовлення

види мовленнєвої діяльності

Сприйняття мовлення

Продукування мовлення

Усне мовлення

Слухання

Говоріння

Писемне мовлення

Читання

Письмо





2. Пояснення вчителя.



Мовлення — це процес безпосереднього використання мови всім народом і кожною окремою особою.

Мовленнєва діяльність — сукупність психофізичних дій лю­дини, що спрямовуються на сприймання і розуміння мовлення, а також на виникнення його в усній і письмовій формі. Оволодіння мовою відбувається на функціонально-комунікативній основі, тобто в процесі мовленнєвої діяльності.

Мовленнєва діяльність включає чотири види: аудіювання, чи­тання, говоріння, письмо.





3. Проведення навчального аудіювання.



    1. Інструктаж щодо проведення аудіювання.

    2. Читання тексту вчителем.

Мезинські музики

З якого тільки боку не показувала історія світові прикмет­не поселення Мезин, що на Чернігівщині! Воно розкинулося на правому березі зачарованої Десни. Місце зручне для переправи. Отож, хто тільки там не переходив, залишаючи своєрідні сліди. Хоча б і шведські полки, коли король Карл XII єднався з гетьма­ном Іваном Мазепою, долали водну перепону й тут, прямуючи на погибель під Полтаву, а далі через переправу Переволочну на Дніпрі за межі України, аж до Бендер.

Та найбільше уславила Мезин одна з прадавніх таїн, яку сама земля несподівано розкрила. До неї археологи підступилися ще на початку ХХ століття, розкопавши стоянку первісних людей. Велике, як для такої давнини, поселення кам'яного віку. Йому коли не всі двадцять п'ять тисяч років, то щонайменше двадцять. Ось від якої прадавнини подзвін.

Не сякі-такі житла, а, по-сучасному кажучи, цілий комп­лекс — як село суцільне — з кісток мамонтів та рівних їм чотири­ногих велетнів. Будови різного призначення. Найбільша — з ба­гаттям посередині чи ж не для цілого роду. Довгими зимами ковтали дим, але ж гуртом грілися, плечем до плеча, усі кревняки.

Для спеціалістів, які на розкопуваннях собаку з'їли, начебто все було зрозумілим. Над єдиним сушили мізки — що ж за знаряд­дя знайшлося в головній споруді? Не знати, з якою метою підібра­ний, чи, швидше, виготовлений набір більших і менших кісток.

Порозмальовувані вохрою. Пороблено насічки. Понарізувано візерунки. Очевидно, священні речі призначалися для ритуаль­них відправ. До такого висновку дійшли фахівці. І були близьки­ми до істини.

Через кілька десятиліть нові науковці пильніше придивилися до знахідок, що зберігалися в археологічній скарбниці в Києві. Осінила їх здогадка, і невдовзі вчений світ руками сплеснув. Як не міркуй, а на те виходить, що колекція кісток з мезин- ського поселення — не що інше, як набір ударних інструментів! Оригінальний шумовий оркестр первісних людей. Найдавніший у світі. Давнішого ніхто ніде не знаходив.

Залучили до експертизи найвидатніших музик. Ті спробували розібратися, що й до чого. Прислухавшись, з якої кістки який саме звук видобувається, зіграли, воістину, на мертвих кістках. Себто, кістками вистукуючи. Подібно до того, як і тепер на чому тільки не витинають до танцю чи музичного супроводу народні умільці — на ложках, рублях (на тих, що для прасування), косах, пральних дошках, сковородах, пляшках тощо. Бракує уяви все перелічити.

І учинилося диво дивнеє з голосами тих мертвих, здавалося б, кісток. На всю земну кулю подав голос неоціненний археологіч­ний скарб. На весь світ уславився Мезин. Уписаний в найзнаме- нитіші енциклопедії планети.

Бо ж перед тим вважалося, що музика зародилася десь чоти- ри-п'ять тисяч років тому. І ось зовсім інший вимір двадцять тисячоліть!

Он відколи людське вухо вже вловлювало, вирізняло, а руки вміли відтворювати мелодійні ритми. Ноги ж, мабуть, самі про­силися до танцю.

І яке ж голосне підтвердження цьому!

У Москві фірма «Мелодія» записала на плівку видобутий київ­ськими музикантами з німих, здавалося б, кісток незвичайний награш. З праглибини минулого долинула в двадцяте століття музика... палеоліту або кам'яної доби. І вже з нею людство не роз­лучиться. Візьме і в третє тисячоліття нової ери. А там, дивись, і в подальші. Бо ж є речі вічні, без яких всесвітня історія не історія.

Тож і поміркуйте, яку землю успадковуємо від пращурів. І кого та від якої прасивини називати пращурами? З якої пра- глибіні родовід народу українського?

(512 сл.) (В. Пепа)

    1. Запитання та завдання учням.

      1. Де знаходиться поселення Мезин?

      2. Ім'я яких видатних діячів згадуються в тексті?

      3. Що найбільше уславило Мезин?

      4. Над чим «сушили мізки» археологи?

      5. Чим виявилася мезинська колекція кісток?

      6. Коли, на думку вчених, виникла музика?

      7. Який переворот здійснила знахідка у світі науки?

      8. Що зробили фахівці фірми «Мелодія»?

      9. Визначте тему висловлювання.

      10. Яка головна думка тексту?

      11. До якого стилю належить текст?

      12. Опишіть мезинську знахідку.

    2. Робота в групах.

  • За поданим текстом складіть тести і обміняйтесь ними з ін­шими групами.

  1. підбиття підсумків уроку

Заключна бесіда.

  • Чи досягли ми очікуваних результатів? Що нам вдалося? Над чим ще слід попрацювати?

  1. домашнє завдання

Дібрати текст для детального аудіювання, розробити до нього тести.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка