Тема. Література рідного краю. Христя Алчевська. «Кобзарі», «Вона занедбана й забута», «Сокіл»Сторінка1/3
Дата конвертації27.12.2018
Розмір71,5 Kb.
ТипУрок
  1   2   3

Тема. Література рідного краю. Христя Алчевська. «Кобзарі», «Вона занедбана й забута», «Сокіл».

Мета: познайомити учнів з творчістю Христі Алчевської, показати красу і багатство її поезії; спонукати до пізнання, розвивати вміння відчувати спостережливість, образні засоби мови; виховувати патріотичні почуття до рідного міста, повагу до історії рідного краю.

Обладнання: збірки творів Христі Алчевської.

ХІД УРОКУ

І.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

IІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Вступна бесіда.
1) Чи доводилося вам раніше знайомитися з творчістю X. Алчевської?
2) Що вам відомо про письменницю?
3) Чи знаєте ви, де нині в Харкові знаходиться колишній маєток Алчевських?

IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Вступне слово вчителя.
Слобожанщина багата талантами. Але, на жаль, вивчаючи українську літературу в школі, ми прагнемо засвоїти програму і мало звертаємо увагу на те, що кожен край має свою літературну історію. Має і Слобожанщина своїх самобутніх і неперевершених письменників, у чиїх творах відображені мрії, сподівання людей рідного краю. На цьому уроці ми познайомимося з прекрасним поетом, громадським діячем Христиною Олексіївною Алчевською.

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя.


Христина Олексіївна Алчевська народилась 16 березня 1882 року в Харкові. Батько її, Олексій Кирилович, до того часу встиг зробити стрімку кар’єру від власника маленької чайної крамнички до великого промисловця і банкіра. Мати, Христина Данилівна, у свій час заснувала в Харкові жіночу приватну школу і працювала на педагогічній ниві. Мине деякий час, і її оберуть віце-президентом Міжнародної ліги освіти, почесним членом багатьох освітніх товариств, вона буде удостоєна нагород на кількох міжнародних виставках і з’їздах. Як бачимо, інтереси в сім’ї були дуже різні, але не було ніяких непорозумінь в родині, бо Олексій Кирилович був людиною розумною, напрочуд м’якою, гуманною, активним учасником культурного життя Харкова, і саме він сплачував чималі кошти на утримання недільної школи або на якісь інші благодійні заходи.

2. Повідомлення учнів.

Повідомлення 1. Звичайно малій Христі не довелося з юних літ заробляти на прожиття. Навчалася у так званій домашній школі, потім у харківській Маріїнській жіночій гімназії, у 1900—1902 рр.— на вищих педагогічних курсах в Парижі. Крім того, великою вчителькою була мати: саме вона вперше відкрила наймолодшій доньці, як і п’ятьом старшим дітям, світ вітчизняної і світової літератури та мистецтва. І вже під впливом Шевченка, Франка в душі юної Алчевської проростали перші паростки розуміння того, що народ, серед якого вона живе, зневажений, потоптаний, заслуговує на кращу долю. Цьому ще й сприяло те, що вона багато спілкувалася з Борисом Грінченком, Гнатом Хоткевичем, Олександром Олесем, Пантелеймоном Кулішем, Тадеєм Рильським, Миколою Вороним.

Повідомлення 2. Варто додати, що благодатній високоінтелігентній атмосфері, що панувала в домі Алчевських, завдячують і інші діти. Найстарший син (Дмитро) став кандидатом природничих наук; Григорій прославився як композитор і вокальний педагог; Іван був відомим оперним співаком; Харківську художню школу закінчила Ганна — майбутня дружина відомого архітектора О. М. Бекетова; Микола був автором першого українського радянського «Букваря» і кількох творів російською мовою.

Повідомлення 3. Христя мала багато захоплень. У 1914—1917 рр. уже знаною письменницею вона відвідувала заняття в художній школі.
Тяжко пережила сім’я горе, яке випало на їхню долю: самогубство батька в 1901 році. Збанкрутівши і попросивши допомоги у царя (цар підмовив), Алчевський заявив протест його величності: навідріз відмовився застосовувати більш жорстокі форми визиску заради власного виживання. Сім’я наблизилася до тих верств суспільства, які тяжко працювали, щоб утримувати себе. Тому, щоб утримати себе й матір, Христя йде працювати до гімназії, і це стає другою справою її життя.
Перші твори написала російською мовою (їй було 10 років), і вони були вміщені в рукописний журнал «Товарищ». Українською писалося важче, але вона вперто долала труднощі, тому найкращі її твори написані мовою рідного народу.

3. Повідомлення учителя.


Наш урок ми присвятимо знайомству з поезією Христі Алчевської, зокрема з її усним альманахом «Поезія Христі Алчевської».

4. Альманах «Поезія Христі Алчевської».


(Див. додатки.)

Учениця. Доля рідного народу вражала серце юної Алчевської, болем пройнятий вірш «Пісня полонеників», що нагадує поезії Шевченка, (виразно читає вірш).

Учень. Тож не дивно, що один із своїх віршів вона присвятила Тарасові Шевченку, а саме вірш «Пам’яті Тараса Шевченка» (виразно читає вірш).

Учень. Ішов 1905 рік, все більше наростало в народних масах невдоволення, все більше мріяв народ про те, щоб звільнитися від пут самодержавства і здобути волю. Саме таким настроєм пройнятий вірш «Воля» (виразно читає його).

Учениця. Цій темі присвячено багато поезій Алчевської, серед них і вірш «Сокіл» (виразно читає).

Учень. Спілкування з Гнатом Хоткевичем, який приділяв багато уваги кобзарському мистецтву, спонукало Христю Алчевську до написання поезії «Кобзарі» (виразно читає поезію).

Учениця. Як заклик до молоді, як заповіт звучить її вірш «Люби життя» (виразно читає).

Учень. Драматично розвивалися революційні події в Україні після 1905 року, року, що ознаменував великі суспільні й політичні зміни. Саме про це йдеться у поезії «Вона занедбана й забута…» (виразно читає).

Учениця. Але поетеса має у своєму доробку вірші, які присвячені рідній природі, замилуванню її красою, переживанням. (Виразне читання поезій «Напровесні», «Тихе небо вечоріє…».)

5. Заключне слово до альманаху.


Поетичний доробок Алчевської досить великий: 12 збірок, кілька поем. «Мене не викреслите при всьому бажанні з історії ніяк…», — писала Христя Алчевська на схилі своїх літ, добре розуміючи ціну здобутого, дбаючи про духовне багатство свого народу. Письменниця заслужила на пам’ять у наших серцях, на те, щоб її твори вивчалися і популяризуватися. 100-річчя з дня народження Алчевської було внесено до календаря знаменних дат міжнародної організації ЮНЕСКО. Тож пам’ятаймо і вивчаймо твори письменниці, чиї твори мають належати до золотих фондів українського письменства.

6. Бесіда за творчістю Христини Алчевської.


1) Чи були ви раніше знайомі з творами поетеси?
2) Що вас найбільше вразило із біографії Алчевської?
3) Які почуті твори справили на вас найбільше враження? Чому?
4) На які поетичні образи ви звернули увагу?
5) Що, на вашу думку, спільного у віршах Алчевської й Шевченка?
6) Якими настроями пройняті поезії Христини Алчевської?
7) Як ви уявляєте той час, коли вона писала свої вірші?
8) Що вам відомо з історії про події того часу?
9) Які художні засоби використовує поетеса у своїх творах?
10) 3 якою метою?
11) Який би вірш ви вивчили напам’ять? Чому?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


Прочитати оповідання Пантелеймона Куліша «Орися». Самостійно прочитати: Пантелеймон Куліш. «Циган», «Січові гості», «Гордовита пара», «Степ опівдні».


Каталог: 2017
2017 -> Сучасні здоров'язбережувальні технології у навчально-виховному процесі
2017 -> Методичні рекомендації щодо вдосконалення системи роботи навчальних закладів з питань формування, збереження та зміцнення здоров’я учнів
2017 -> Кучеренко І. В. Екологічне виховання як один з аспектів
2017 -> Методичні рекомендації щодо формування соціальної та громадянської компетентності учнів на уроках суспільствознавства
2017 -> До вивчення курсу
2017 -> Програма нормативного курсу «Основиетнологі ї»
2017 -> Корекція фізичного стану учнів старшого шкільного віку данилко В. М
2017 -> Зразок оформлення плану уроку
2017 -> Лекція історичний розвиток українського шкільництва та педагогіки виховання, школа і педагогічна думка в Київській Русі. Освіта і педагогічна думка у період українського


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка