Технологія розвитку критичного мислення у процесі вивчення шкільного курсі історіїСкачати 362,17 Kb.
Сторінка1/29
Дата конвертації24.03.2020
Розмір362,17 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29

Технологія розвитку критичного мислення у процесі вивчення шкільного курсі історії

Запропоновані нижче методи критичного мислення впорядковані за принципом зростаючої складності. Крім опису алгоритму організації та проведення, наводяться орієнтовні приклади їх використання на уроках історії. Варто зазначити, що реалізація методів не вимагає спеціальної підготовки класних приміщень та особливого наочного забезпечення


Управління освіти і науки

Івано-Франківської обласної державної адміністрації

Обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

Лабораторія суспільно-гуманітарних дисциплін

ВАЛЕРІЙ ОСТРОВСЬКИЙ

ТЕХНОЛОГІЯ РОЗВИТКУ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ

У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ШКІЛЬНОГО КУРСУ ІСТОРІЇ


Івано-Франківськ

2005

Перехід від традиційного до інноваційного навчання вимагає оволодіння учителем відповідними освітніми технологіями. Останнім часом дедалі більшої популярності набуває технологія критичного мислення. Офіційними авторами та розробниками технології вважаються американці. В Україні її практична реалізація розпочалась з 1998 р. Київським Науково–методичним центром “Інтелект” у рамках проекту “Читання та письмо для критичного мислення (ЧПКМ)”.

Критичне мислення – це складний процес пізнання, що розпочинається зі збору інформації, її аналізу та синтезу, порівняння, інтерпретації і вироблення адекватних практичних дій. Технологія критичного мислення повністю співзвучна з інноваційним навчанням. Вона заснована на творчому співробітництві учителя та учня й орієнтована на розвиток у дітей аналітичного підходу до будь–якого навчального матеріалу. Технологія розрахована на постановку проблем і пошук оптимальних шляхів їх вирішення.

Елементи технології, зокрема ЧПКМ, тривалий час активно використовуються педагогами–філологами на уроках української мови, української та зарубіжної літератури. Результати практики дозволяють говорити про високу позитивну динаміку навчального процесу. По–перше, всі школярі починають “говорити”. Опираючись на опрацьований фактичний матеріал, вони вільно аргументують свою думку, інтерпретують факти, події явища, процеси, приймають обґрунтовані та виважені рішення.

Запровадження методів критичного мислення для вивчення історії допоможе педагогу активізувати пізнавальну діяльність учнів. Вони значно ефективніше опанують основними історичними знаннями, вміннями і навичками. Адже здатність критично опрацьовувати та практично використовувати здобуту інформацію визначає високий рівень учнівських компетенцій.

Застосування методів критичного мислення на уроках передбачає певну послідовність дій з боку учителя:

ПОСТУПОВО →

ВІД ПРОСТОГО ДО СКЛАДНОГО →

КОЖЕН МЕТОД – “КЛЮЧ” ДО ТЕМИ →

КРАЩЕ МЕНШЕ, ТА КРАЩЕ →

НЕ ВИХОДИТЬ? →

ПОЧНІТЬ СПОЧАТКУ

Запропоновані нижче методи критичного мислення впорядковані за принципом зростаючої складності. Крім опису алгоритму організації та проведення, наводяться орієнтовні приклади їх використання на уроках історії. Варто зазначити, що реалізація методів не вимагає спеціальної підготовки класних приміщень та особливого наочного забезпечення.

Теоретичні матеріали підготовлені на основі публікацій вітчизняних та зарубіжних авторів. Практичні рекомендації – із особистого педагогічного досвіду.

* * *Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка