Та 14 квітня, відповідно до договору банківського рахунка, тов «Б» (позивач) надало пат «Банк А» (відповідач) платіжні доручення для перерахування коштів зі свого рахунка на рахунок пат «Банк В»Сторінка1/175
Дата конвертації06.10.2019
Розмір1,03 Mb.
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   175

1. 13 та 14 квітня, відповідно до договору банківського рахунка, ТОВ «Б» (позивач) надало ПАТ «Банк А» (відповідач) платіжні доручення для перерахування коштів зі свого рахунка на рахунок ПАТ «Банк В». Однак відповідач не здійснив перерахування коштів. НБУ 13 квітня ПАТ «Банк А» віднесено до категорії неплатоспроможних, а ФГВФО 14 квітня розпочато тимчасову адміністрацію. ПАТ «Банк А» відмовився здійснювати переказ коштів на підставі ч.5 ст.36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», оскільки під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог кредиторів банку. НБУ 13 липня відкликав банківську ліцензію, а 16 липня ФГВФО почав ліквідацію ПАТ «Банк А». 15 січня наступного року ВГС України дійшов висновку, що вимога позивача про зобов’язання відповідача – банку здійснити перерахування коштів з метою погашення заборгованості за кредитним договором з ПАТ «Банк В» не є майновою вимогою, а позивач не є кредитором цього банку, а є боржником ПАТ «Банк В», тому на нього не поширюються згадані вище обмеження і переказ грошей має бути здійснений. Чи законне рішення ВГС України і чому?

Відповідно до частини п’ятої статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку, зокрема щодо майнових зобов’язань, які здійснюються виключно у межах процедури ліквідації банку.

Статтею 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено, що кредитор банку – юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов’язань.

За таких обставин суди апеляційної та касаційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що між сторонами склалися зобов’язальні правовідносини на підставі договору банківського рахунка, які мають майново-грошовий характер, а відтак, у цьому випадку позивач виступає кредитором за майновою вимогою з розпорядження належними йому коштами.

Оскільки позивач звернувся до відповідача з вимогою здійснити переказ грошових коштів за договором банківського рахунка у період запровадження у банку тимчасової адміністрації, то виконання зазначеної операції банком обмежувалося пунктом 1 частини п’ятої статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Крім того, судами зазначено, що оскільки правління Національного банку України постановою від 13 червня 2014 року № 355 відкликало банківську ліцензію та розпочало процедуру ліквідації відповідача, а 16 червня 2014 року виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 49 про початок ліквідації ПАТ «Банк Форум», то задоволення вимог кредиторів банку здійснюється виключно у межах процедури ліквідації банку та у порядку, передбаченому Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».


Каталог: wp-content -> themes
wp-content -> Ю. В. Рібцун // Палітра педагога. 2008. № С. 21-23. Предметно-розвивальне середовище молодша логопедична група для дітей із знм у "ДВ" №6 за цей рік були вміщені методичні рекомендації
wp-content -> Сучасні здоров'язбережувальні технології у навчально-виховному процесі
wp-content -> Багатоаспектна модель підручника з російської мови для іноземних студентів у вищих навчальних закладах України
wp-content -> Кучеренко І. В. Екологічне виховання як один з аспектів
wp-content -> Звіт методичної комісії природничо-математичних дисциплін за 2015-2018 н р
themes -> Кафедра економіки підприємства
themes -> Останнім прилітає “Беркут” Прикрий, атакую!
themes -> На вістрі меча Привалу не буде!


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   175


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка