Система роботи педагога-організаторащодо прилучення учнівської молоді до народних традицій, звичаїв та обрядівСкачати 103,69 Kb.
Сторінка1/4
Дата конвертації27.12.2018
Розмір103,69 Kb.
  1   2   3   4

Лук’янчук Інна Петрівна,

Педагог-організатор

Довгошиївський навчально-виховний комплекс

«Загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад»

Млинівської районної ради Рівненської області

Система роботи педагога-організаторащодо прилучення учнівської молоді до народних традицій, звичаїв та обрядів

У плануванні виховної роботи я включаю завдання, практична реалізація яких спрямована на формування особистісних рис громадянина України, що включають в себе національну свідомість, розвиток духовності, моральну, художньо-естетичну, правову, трудову, фізичну, економічну культуру, які реалізуються та такими напрямками:

- формування національної свідомості і самосвідомості;

- виховання духовної культури особистості;

- виховання поваги до конституції, законодавства України, державної символіки;

- формування високої мовної культури;

- утвердження принципів загальнолюдської моралі;

- формування високої художньо-естетичної культури;

- утвердження принципів загальнолюдської моралі;

- формування творчої, працелюбної особистості;

- забезпечення високої художньо-естетичної культури особистості;

- формування екологічної культури людини;

- розвиток індивідуальних здібностей і талантів молоді.

Основною ланкою виховної роботи організатора є формування національної свідомості і самоосвіти, патріотичне виховання.

Побудова і збереження Української демократичної держави вимагає формування в її громадян національної свідомості. Вихователь є джерелом, з якого дитина найбільше черпає допомогу для національного самовизначення. Якщо предметом уваги дитини стає національне, рідне, а вихователь спонукає дитину поставитись до нього прихильно, то це є нормальний шлях для формування національної свідомості. Вихователь дбає. Щоб дитина якнайчастіше стикалася з національними цінностями і щоб сам він не був байдужим до них. З національними цінностями дитина зустрічається в сім'ї та школі. У школі цей процес проходить двома напрямкам: через навчальні предмети і вдало організовану виховну роботу.

Я поширюю нові форми виховної роботи, які культивують любов до рідного краю, свого народу, домівки батьків, оберегів національної культури. У школі зароджується нова традиція – підняття державного прапора, що розпочинає кожен навчальний день школяра. Підняття прапора відбувається під мелодію Українського Гімну, і кожен учень з трепетом, завмираючи, віддає честь національним символам.

Найбільш поширеним видом роботи є бесіди. Для учнів молодшого шкільного віку провела цикл виховних заходів «Із знання свого родоводу», де діти готують розповіді про своїх матусю, тата, дідуся, бабусю, їх працю. Поряд з цим проведено ряд заходів: «Ми всі українці – наша рідна Україна», «У нас одна Батьківщина – наша рідна Україна», бесіди «Історичні місця України», «Нашому роду нема переводу». У молодшому шкільному віці у дітей формуємо уявлення про національні символи України – Герб, Прапор, Гімн України, початкове знання про громадянство України, Конституцію України, про правила поведінки в школі та в громадських місцях.

З цією метою я провела уроки-бесіди «Чому наш прапор жовто-блакитний?», «Про що розповідає наш Герб?», «Наша Батьківщина», «Національні символи», «В нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи» та інші.

З старшими школярами провела ряд диспутів, бесід за круглим столом по розділах Конституції України: «Конституція – основний закон України», «Я – громадянин незалежної держави», «Ми живемо за законами нашої держави». На таких заходах в учнів виховується почуття патріотизму, національної гідності та любові до Батьківщини, адже патріотичне виховання – це основа духовного розвитку особистості, складова частина національного світогляду і поведінки людини, її ставлення до рідної країни. Ці заходи виховують справжнього націоналіста, навчають бути вірними своїй державі. Я звертаю увагу на те, що вихованець національної школи має вирости патріотом. Патріотичне виховання є могутнім стимулом у боротьбі за розбудову нової незалежної України, її духовне ставлення.

В своїй роботі знайомлю дітей і з народною символікою і проводжу бесіди та теми: «Хліб, як символ народного добра», гру-вікторину «Народна мудрість про хліб», де учні показують знання загадок, прислів’їв, та приказок про хліб, свято для молодших школярів «Хліб – усьому голова».

За час роботи в школі я провела ряд заходів, присвячених нашим оберегам: «Український рушник», «Калина – символ України», «Без верби і калини нема України» та інші. Було проведено урок державності «Їх тут триста, як скло, товариства лягло», присвячений битві під Крутами, «Герої Берестечка». Ці заходи виховують глибокі патріотичні почуття, відданість своїй Вітчизні.

Святкування річниці незалежності України є традиційним, до якого залучені не тільки учні школи, але й молодь та жителі села.

З розповідей організатора учні дізнаються про Українську Повстанську Армію. Проводяться конкурси стрілецької пісні та строю «Ой, у лісі на полянці». Не забувають діти дорогу і до пам’ятника героям – визволителям у ІІ світовій війні. Вже стало доброю традицією щороку 9 Травня збирати біля пам’ятника три покоління людей: дітей, батьків і дідусів, щоб відзначити День пам’яті померлих, спогадах про їхні добрі справи, героїчні вчинки, діти проймаються повагою, любов’ю, вдячністю до своїх предків. День пам’яті померлих і загиблих воїнів викликає в учнів готовність продовжувати справи і заповіти батьків і дідів.

Основними ланками виховної роботи є родинне, естетичне та духовно-моральне виховання, як я планую відповідно до народного календаря. У процесі дотримання звичаїв і обрядів народного календаря учнями засвоюється культура дідів і прадідів, тобто справжня українська національна культура. Народна культура, зібрана в календарних традиціях, звичаях і обрядах, - це те життєдайне коріння, яке живить духовність, зокрема моральність, естетику кожного учня.

Розпочинають навчальний рік свята осіннього циклу. Першим, традиційним святом нашої школи, як і всіх інших, є День Знань, Свято першого дзвоника. Це свято відкриває двері в Країну знань, до нових звершень, др. нового натхнення. В цей день на шкільному подвір’ї гомонить дітвора і чекає з трепетом на передзвін шкільного дзвоника, створює настрій як вчителям, так і школярам.

Одним з видів роботи є святкування Покрови Матері Божої, яке співпадає із святкуванням УПА. Українська Повстанська Армія, яка боролася проти гітлерівської і більшовицької окупації, обрала свято Покрови за День Зброї, день вшанування борців за визволення. Тому я сплановую святкування свята Покрови не лише як релігійне, а як загальнонаціональне свято, вона збагачує учнів духовно і патріотично.

Зимовий цикл свят розпочинається Андріївськими вечорницями. З метою відродження традицій рідного краю педагог-організатор провела цей захід, до якого залучила учнів 7-8 класів, їхніх батьків та бабусь і дідусів. Учні вдало відродили український обряд ворожінь та гадань, майстерно відтворили побут української домівки.

На високому рівні проводяться свята Миколая, якого з нетерпінням чекає уся дітвора. Це свято – велика радість для дітей, яким вночі під подушку кладуть подарунки від Святого Миколая. В очікуванні свята діти вчаться бути старанними, сумлінними, поважати старших.

Для реалізації цієї мети проводилися ще такі заходи: «Рости, косо, до пояса, я буду чесати», «Вийся, віночку, гладенько», «Веретеном нитка в’ється». Традиційними є екскурсії до шкільного музею, позакласні виховні заходи на його базі.

Багатим на виховні можливості є Святвечір, який символізує мир, щастя, добробут і спокій у родинному житті. Вже стали Різдвяні віншування жителів скла, вчителів-пенсіонерів, ветеранів учнями та вчителями школи. Різдвяні звичаї і обряди виховують у дітей культуру почуттів і поведінки, повагу до старших, любов до історії рідного краю.

Відсвяткувавши свята зимового циклу, учні готуються до приходу весни. З цією метою проводиться свято Стрітення, яке відзначається красивими життєстверджуючими звичаями, які мають великий виховний вплив на молодь. Учні вивчають веснянки та гаївки, водять хороводи. Учні самі записують від старших людей пісні-веснянки, гаївки.

Складовою частиною народного календаря є родинний календар, який включає важливі дати, віхи життя та сім'ї, і кожного її члена. Я стараюся не забувати, що саме родинному вихованню народна мудрість надає пріоритетне значення. Одним з найважливіших її завдань є прищеплювати любов до свого родоводу, народу, усього національного.

Я намагаюся приділяти родинному вихованню велику увагу, бо із знання свого родоводу починається кожна людина. А коріння її закладене в батьківській домівці, в материнській пісні. Тому в школі проводять не раз, і не два родинні свята: «Пам'ять родоводу», «Моя бабуся добра й мила», «Тато, мама і я – дружня сім’я», «Історія роду – історія Батьківщини», «Свято Матері»

В травні 1995 року в Довгошиївській загальноосвітній школі була створена дитяча організація «Калинова гілка». До її складу входять учні 1-8 класів. Вона має свій Статут, емблему, пісню. Структура організації включає в себе три пагони: «Зернятко» ( 1—4 кл.), «Цвіт» (5—6 кл.), «Гроно» (7—8 кл.). Кожен клас має свій напрямок і завдання.

Мета організації: формування сильної, самобутньої, волелюбної та яскравої особистості з глибоким розумінням громадянського обов’язку, з потребою наслідування загальнолюдських моральних цінностей, духовної культури своєї нації, готової до трудового і героїчного подвигу в ім’я процвітання української держави.Організація працює за трьома напрямками:

  • фольклорним;

  • етнографічним;

  • історико - краєзнавчим.

Основними завданнями організації є:


Каталог: upload -> iblock
iblock -> Особливості методики роботи з обдарованими дітьми на уроках історії
iblock -> Учителем історії та правознавства я працюю в Костопільській гімназії ім
iblock -> Конгрес послідовників ідей К. Д. Ушинського
iblock -> Додаток до п. 2 педагогічної ради №3 Довідка про стан викладання та рівень навчальних досягнень учнів
iblock -> Основні напрями навчання вчителів використанню ікт
iblock -> Додаток до наказу по ліцею від 05 2016 № Довідка про стан викладання та рівень навчальних досягнень учнів
iblock -> Кандидат педагогічних наук, доцент Міжнародного економіко-гуманітарного університету
iblock -> Технологія колективного планування виховної роботи навчального закладу


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка