Розвивальна гра – провідний вид діяльності шестирічного школяраСкачати 21,87 Kb.
Дата конвертації18.04.2019
Розмір21,87 Kb.
Роль розвивальної гри у роботі групи продовженого дня
Підготувала вихователь ГПД

школи-ліцею № 7 м. Вінниці

Златогурська Наталія Павлівна

«Діти приходять до школи з відкритою душею, з щирим бажанням вчитися, - писав В.О.Сухомлинський. – Бажання добре вчитися – красиве людське бажання – здається мені яскравим вогником, що осяває весь зміст дитячого життя, світ дитячих радостей. Цей вогник легко загасити необережним дотиком до дитячого серця – різким образливим словом чи байдужістю».

Ці слова великого педагога слід пам’ятати вихователям групи продовженого дня. Наша робота складна та багатогранна, потребує великої віддачі сил, знань, творчих здібностей. Адже від організації другої половини дня залежить ступінь відновлення працездатності дитячого організму, настрій учня, його інтерес до навчання. Перш за все, педагог має знати й ураховувати у своїй роботі особливості психологічної, інтелектуальної та вольової готовності до школи шестирічних дітей.

Педагог – організатор дитячого життя та діяльності. Вихователь повинен займати не очікувальну або спостережну позицію, а тактовно керувати розвитком ігор і формувати в їх процесі моральні якості особистості кожного школяра.

Як усім відомо, домашніх завдань учням 1-го класу не задають; замість самопідготовки вихователь проводить із шестирічками розвивальні заняття.

Гра для дитини — саме життя з усіма його радощами, хвилюваннями, тривогами, перемогами і прикрощами. Гра — природний для дитини вид діяльності. Розвивальна гра потребує активного мислення й практичних умінь; вона багата на емоції та щирі почуття.

Захопившись грою, діти не помічають, що пізнають нове, а засвоєння нових знань у грі відбувається значно успішніше, ніж у будь-якій іншій діяльності. Дитина, захоплена привабливим і природним для неї ігровим змістом завдання, непомітно для себе здобуває знання. Перевагою навчального завдання, поданого в ігровій формі, є те, що в ситуації гри чи ігрового моменту учень розуміє необхідність опанування нових знань.

Дітям потрібна гра. Якщо в навчально-виховному процесі з дітьми шестирічного віку буде недостатньо пояснено правила гри, то їм буде нецікаво на заняттях, незрозуміло. Суто навчальні завдання в ігровій формі викликають у дітей емоційний підйом, зменшують нервове напруження.

Зрештою розумові, емоційні та вольові процеси дітей концентрують на засвоєнні знань, умінь і навичок, закладених у структурі навчального

завдання.

Гра — ефективний засіб, що стимулює дітей стати кращими. Вона формує первинне усвідомлення того, що гарно, а що погано, має діагностичну функцію — показує дитині, що вона вміє, чого боїться, що їй подобається. Для того щоб гра дійсно захопила дітей і особисто стосувалася кожного з них, педагог повинен стати її безпосереднім учасником. Він має своїми діями, емоційним спілкуванням із дітьми залучати їх до спільної діяльності,

робити гру важливою та значущою для школярів.

У всіх заходах другої половини дня вихователь є організатором діяльності учнів та їхнім старшим другом, захопленим разом із ними спільною справою.

Зацікавленість педагога тим, чим зайняті вихованці, доброзичливе ставлення до них — усе це створює теплий мікроклімат, сприяє розвитку активності, ініціативи, самостійності. Малюк, який прийшов до сучасної школи, повинен уміти самостійно мислити, працювати, творчо розмірковувати, висловлюватися.

Звичайно, й інші види діяльності ллють воду на млин формування нових потреб, але в жодній іншій діяльності немає такого емоційно наповненого входу у світ дорослих, такого дієвого виділення суспільних функцій і змісту людської діяльності, як у грі.

У грі дитина завжди вище свого середнього віку, вище своєї звичної повсякденної поведінки, вона у грі ніби на голову вище самої себе. Цінність ігрової діяльності ще й у тому, що вона має найбільші можливості для формування дитячого суспільства. Вона, як ніяка інша діяльність, дозволяє дітям самостійно створювати ті чи інші форми спілкування.

Шестирічки грають з однаковим задоволенням у всі види ігор, але кожна справляє свій вплив на розвиток і виховання дитини. Провідними в організації діяльності ГПД є дидактичні, рухливі, сюжетно-рольові, творчі ігри.

У творчих іграх діти самостійно вигадують сюжет, персонажів та їхні дії, розподіляють і виконують намічені ролі. Ігри за правилами створюються для дітей дорослими. Це дидактичні ігри з усіх навчальних предметів, пізнавальні, рухливі ігри, ігри-розваги, забави. Дидактичні ігри спрямовують на закріплення знань, здобутих дітьми під час навчання, розвиток уваги, пам’яті, мислення. Пізнавальні ігри розширюють кругозір шестирічок, удосконалюють їхню орієнтацію в навколишньому світі. Рухливі ігри зміцнюють здоров’я, розвивають дітей фізично.

Наприклад, для розвитку мовлення та навчання грамоти можна використати такі ігри, як гра «Порахуй», метою якої є вправляння вмінь у визначенні кількості слів у реченні. У ході гри вихователь вимовляє речення, а гравці на слух визначають кількість слів у ньому. Або гра «Допоможи казковому героєві», метою цієї гри є вміння вправляти в доповнені речення словом, що бракує за змістом, активізувати словник школярів. Вихователь створює ігрову ситуацію, коли казковий персонаж розглядає малюнки. Він коментує зображене, використовуючи речення, у якому бракує останнього слова або вживає його лексично неправильно. Гравці допомагають дібрати потрібне слово чи виправити помилку.

Для математичних навичок можна використати гру «Число загубилося» для закріплення знань складу чисел із двох менших, розвиває уважність, пам’ять. На дошці вивішують картки зі складом будь-якого числа. Учні запам’ятовують їх. На прохання вихователя діти заплющують очі, а педагог на картці затуляє одне із чисел. Учні повинні назвати число, що «загубилося». Гра «Знайди помилку», вона розвиває обчислювальні навички та вміння. На дошці записано приклади на додавання і віднімання в межах 10, в розв’язуванні деяких з них допущено помилки. Необхідно обчислити значення прикладів, знайти помилки і виправити їх.

Прикладом сюжетно-рольових ігор є: «Магазин», «Лікарня», «Пошта», «Газетний кіоск» тощо.

Невід’ємну частину займають і рухливі ігри: «Пастух і вівці», «Квач парами», «Совонька», «Слухай сигнал».

Різноманітність таких ігор дуже велика.

Малюк іде до школи не тільки за знаннями, а й для зустрічі з друзями, спільних ігор, обміну враженнями. І коли на очах у першокласника з цифрою відбуваються дивовижні пригоди, а зі словами та складами — чарівні перетворення, коли задачі подають як загадки, а оповідання — як подорож, учитися шестирічному школяреві цікаво, адже навчання стає продовженням його загального радісного світосприйняття.

Щоб одна і та сама гра не набридла, варто через певний час змінювати її, ускладнюючи завдання. Гра позбавляє нервового перевантаження. Саме завдяки ігровим формам занять можна залучити пасивних учнів до систематичної розумової праці, дати змогу дитині відчути успіх, повірити в свої сили.

Практика шкільного життя засвідчує, що ігри і цікаві завдання мають провідне значення на заняттях з усіх предметів та у вихованні молодших школярів. Основні завдання розвивальних занять у групі продовженого дня з шестирічками: підготовка дитини до навчання; розвиток пізнавальної активності; пробудження та формування зацікавленості до навчання; усвідомлення моральної цінності навчання і праці, доброти й співпереживання.Групи продовженого дня за своєю ідеєю — дуже цінна форма виховання. Саме тут створюються сприятливі умови для того постійного духовного спілкування вихователя і дітей, без якого немислиме виховання емоційної культури. Потреба організації ігрової діяльності для першокласників в умовах ГПД є обов’язковою. Для дитини особлива цінність гри полягає не тільки в тому, що вона дає їй можливість як загального, так і фізичного, духовного зростання, а також щодо підготовки до різних сфер життя.

Добре проведена гра, як і добре виконана робота, приносить учасникам радість і задоволення. Радість творчої гри змінює дитяче життя, наповнює його казкою та чарами.
Каталог: uploads -> images -> articles -> pochatkova
pochatkova -> Рекомендації щодо проведення навчальних екскурсій у початковій школі
articles -> Партамент освіти вінницької міськоїради
articles -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів
articles -> Методичні рекомендації щодо вивчення фізики та астрономії у 2013-2014 навчальному році
articles -> Методичні рекомендації для вихователів старших груп днз
articles -> Робота з обдарованими дітьми
pochatkova -> Спеціалізований курс підвищення кваліфікації вчителів
articles -> Завдання іі етапу


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка