Розвиток продуктивного мисленняСкачати 99,22 Kb.
Сторінка1/34
Дата конвертації13.08.2020
Розмір99,22 Kb.
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   34

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України


(лист від 11. 09.2008 р. № 1/11-4277)

Розвиток продуктивного мислення

1-4 класиАвтор О. ГІСЬ - науковий співробітник відділу числових методів математичної фізики Інституту прикладних проблем механіки та математики імені Я. С. Підстригана НАН України, психолог, учитель ви­щої категорії, кандидат фізико-математичних наук

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Донедавна у сучасній школі педагоги акцентували на розвитку так званого репродуктивного (відтворювального) мислення. Загаль­ноосвітні навчальні програми загалом були скеровані на засвоєння певного обсягу знань та їх відтворення. Діти отримували готові зна­ння, гублячи при цьому самостійний, творчий підхід до навчання. На сьогодні по всьому світі йдуть пошуки нових, ефективніших, форм навчання. І насамперед - у напрямку розширення творчих можли­востей дитини, розкриття її особистості та розвитку так званого про­дуктивного мислення.

Що ж таке продуктивне мислення і як його розвивати? З’ясовано, що продуктивне мислення розвивається тоді, коли дитина вирішує не­стандартні завдання, шукає нові підходи до стандартних, самостійно освоює навколишній світ.

З огляду на це, пропонуємо навчальну програму розвитку про­дуктивного мислення, яка розроблена на стику логіки, математики, мови та психології.

Програма орієнтована на розвиток основних аспектів розумової діяльності і має на меті сформувати мислення дітей на систематичній основі, навчити їх основних операцій та прийомів мислення, розви­нути кмітливість, просторову уяву, пам’ять та увагу.

Це інтегрований курс, на який покладається завдання - формува­ти у дітей здатність до аналізу та синтезу, абстрагування і конкретиза­ції, вміння класифікувати та узагальнювати, порівнювати та виділяти суттєве, мислити за аналогією, бачити відмінності та закономірності, знаходити причинно-наслідкові зв’язки, а також уміння мислити асо­ціативно та шукати нестандартні підходи до розв’язання задач.

Як основний метод стимулювання продуктивного мислення є мак­симальна самостійність учня та мінімальне пояснення вчителя. Реко­мендована форма роботи на уроках – ігрова.Увага! Обсяг матеріалу за темами значно перевищує кількість за­пропонованих годин. Додаткові теми помічені знаком “+”. За наяв­ності додаткових годин учитель на власний розсуд може вибрати ті теми, які він вважає актуальними для учнів, відповідно до рівня під­готовки класу та ступеня засвоєння матеріалу.

Примітка. Завдання з додаткових тем на розвиток уваги можна використовувати для концентрації уваги перед початком занять. Жар­тівливі запитання і завдання доцільно використовувати для розрядки чи пожвавлення уроку.
1 класПоділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   34


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка