Програма з українознавства для дітей 7-10-річного віку недільної школи українського зарубіжжя Київ-2002 а вторський колективСторінка1/14
Дата конвертації29.03.2019
Розмір66,9 Kb.
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14Центр українознавства
Київського Національного університету
імені Тараса ШевченкаУкраїнський Світ


Програма з українознавства
для дітей 7-10-річного віку
недільної школи українського зарубіжжя

Київ-2002

А вторський колектив:

Сергійчук В.І. – д-р іст. наук, професор, директор Центру українознавства

Піскун В.М. – канд. іст. наук, ст. наук. співробітник, заступник директора Центру українознавства

Ціпко А.В. – канд. філол. наук, ст.наук.співробітник.

Щербатюк О.В. – канд.філос.наук, ст. наук. співробітник

Сорочук Л.В. – мол. наук. співробітник


Пояснювальна записка


У системі виховання та навчання недільної школи вихованці ознайомлюються з українськими культурними особливостями та набувають елементів мовної (мовленнєвої) практики з наступним удосконаленням її аж до рівня спілкування (активного використання у побуті та інших життєвих реаліях). Сучасна недільна школа створюється на культурно-національних основах і передбачає відповідні форми ведення навчального і виховного процесів у межах чинного законодавства країни проживання.

Початкові етапи навчання в недільній школі передбачають ознайомлення з усною та писемною мовою з наданням практичних навичок (відтворення почутого через записування у буквених формах українського алфавіту). Ознайомлення з українською абеткою.

В основу навчально-виховного процесу за програмою покладено засади різновікового підходу залучення учнів в межах існуючих вікових категорій.

І категорія – вихованці віком до 7 років;

ІІ категорія – учні віком 7 – 10 років;

ІІІ категорія – учні віком 11 – 16 років.

До навчально-виховного процесу можуть залучатися батьки. Їхня участь може набувати як загально-організаційних форм, так і безпосередньої участі у навчально-виховному процесі (участі активної – викладацької роботи і пасивної – слухацької).

Структура недільної школи

Недільна школа створюється при культурному товаристві за участю міського самоуправління країни поселення.

Для створення недільної школи є необхідними:

Наявність відповідної кількості учительських кадрів, відповідно до кількості учнів.

Опікунська рада (до її складу можуть входити батьки, представники місцевого самоврядування, визначні діячі, меценати)

Рада школи (керівник, представники від батьків, учителів, учнів різного віку).

Головним документом діяльності школи є Статут або Положення, що затверджується відповідно до законодавства країн проживання.

Радою школи затверджується символіка недільної школи: герб, гімн (урочиста пісня).

В основу навчально-виховного процесу покладено Навчальну програму, затверджену у відповідності з законодавством країни проживання.

Фінансування школи здійснюється як за рахунок державних коштів, так і завдяки спонсорським внескам.

Контроль за навчально-виховним процесом здійснюється відповідно до існуючих правил.

Функціонування школи здійснюється з врахуванням вікових категорій дітей.

Навчальна програма "Український Світ" розрахована на всі три категорії учнів. Основними засадами викладу матеріалу є інтегративний підхід. Інтеграція матеріалу відбувається на основі таких загальних понять як Україна й українство у просторі й часі. Тобто предметом вивчення учнями є Україна як батьківщина їхніх предків (чи їх самих) і українці як нація зі своїми культурно-національними особливостями твореними упродовж тисячоліть. Об’єктом вивчення є український світ як культурно-історична реалія, що постійно змінюється на основі традиційно-усталених особливостей.

У системі уроків подаватиметься осяжний матеріал з української мови.

Назва-ім’я (граматичні іменник та займенник)

У викладі уроків мають бути поданими поняття назви-імені, тобто конкретного предмета (наприклад: предмети побуту та оточення з відповідною подачею їх мовою країни проживання).Дія (граматичне дієслово)

Подаватимуться також (кожен послідовно) спершу назва-ім’я, а потім і поняття дії, тобто граматичні дієслова адже предмети переважно перебувають у взаємодії (наприклад: участь у тій чи іншій роботі, перебування предмета у певному стані).Означення та ознаки (граматичні прикметники, прислівники)

У викладі вчитель має подати й означальні особливості взаємодії предметів (кількісні та якісні поняття, найхарактерніші особливості. Наприклад: ходити швидко, реагувати миттєво тощо).Загальні поняття простору з його особливими варіаціями.

Для першої вікової категорії (вихованці до 7 років) переважаючою методикою подачі інформації є гра. Заняття з дітьми передбачають 2 уроки по 25 хвилин з 20 хвилинною паузою. Загальна кількість навантаження 50 годин на навчальний рік. Заняття проводяться в суботу або неділю й включають як обов’язковий елемент театрально-видовищних дійств (свят).

Для другої вікової категорії (учні 7 – 10 років) в основу методики покладено урок із застосуванням гри як елементу уроку. Заняття проводяться по 35 хвилин 2 уроки один раз на тиждень. Загальна кількість навантаження 70 години.

Для третьої вікової категорії (учні 11 – 16 років) в основу методики викладання покладено бесіду з застосуванням ділової гри. Заняття проводяться по 45 хвилин, 3 уроки один раз на тиждень. Загальна кількість навантаження 96 годин.

Українознавство, як інтегративна наука, стало провідним в освіті українського зарубіжжя. Тематика уроків та дозвіль показує український світ в різноманітних напрямках культурного простору в минулому і сучасному.

Програма передбачає для реалізації змісту українознавства 33 теми, 4 родинних свята, що об'єднуються в 4 блоки: Я і моя родина, Рідний край твоїх батьків, Держава – Україна, Знані українці давнини і сьогодення.

Кожний блок має відповідну кількість тем, що містять основні поняття які застосовуються в повсякденному житті. Теми уроків мають художньо-образне оформлення, пропонуються вчителю як орієнтовно-варіативне, з обов'язковим використанням усної народної творчості, дитячого фольклору, народних ігор, авторських текстів про українців і Україну.

Обов'язковим елементом проведення уроку є порівняння і зіставлення українського світу з культурним надбанням іншої держави (відповідно до місця проживання українців), тому що українська людина (нація) через культуру взаємодіє з іншими людьми (націями).

Проведення таких занять з дітьми української діаспори надасть можливість відкрити для них радість пізнання своєї родини, традицій української культури, різноманітність українського світу, виявляючи свою індивідуальність, збагачуючи себе як представника української нації. Це є одним із факторів інтеграції українців в інше середовище.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка