Програма з гуцульщинознавства для загальноосвітніх навчальних закладівСкачати 266,5 Kb.
Сторінка1/41
Дата конвертації02.04.2019
Розмір266,5 Kb.
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   41


Програма з гуцульщинознавства

для загальноосвітніх навчальних закладів

(5-11 класи)

Автори Пелипейко І.А.

Ткачук О.М.

Пояснювальна записка
Гуцульщина — один із етнографічних регіонів України, який має багатовікову історію, яку досліджували всесвітньовідомі вчені. Після здобуття Україною незалежності ви­никла нагальна потреба вивчати рідний край, його славну давнину, традиції, звичаї, обряди, культуру та мистецтво в освітніх закладах усіх рівнів, починаючи із загальноосвіт­ньої школи.

Дидактичний принцип зв'язку викладання з життям ви­магає комплексного ознайомлення школярів зі своїм краєм. І в цьому допоможуть численні наукові та науково-попу­лярні праці про наш край, які у своїй сукупності й станов­лять гуцульщинознавство як галузь науки.

Термін "гуцульщинознавство" означає сукупність знань про Гуцульщину. Гуцульщинознавство — один із розділів українознавства та народознавства, хоча сам термін виник близько 20-ти років тому. Саме гуцульщинознавство має понад двовікову історію, починаючи від науково-дослід­ницьких подорожей професора Львівського університету Бальтазара Гаке, які він здійснив у 1787, 1792 та 1794 роках і описав у чотиритомній праці, виданій німецькою мовою в Нюрнбергу в 1790-1794 роках. У XIX столітті найбільший внесок у вивчення Гуцульщини зробили Яків Головацький, Софрон Витвицький та Володимир Шухевич. Останній — автор п'ятитомника "Гуцульщина" (1899-1908).

На зламі двох минулих століть глибоку увагу до історії, фольклору, етнографії Гуцульщини виявляли Іван Франко,

Володимир Гнатюк, Гнат Хоткевич, Федір Вовк, Антін Онищук, Юліян Целевич. Видатний географ Володимир Кубійович займався проблемами цього краю в роки між двома світовими війнами та в 50-ті роки ХХ століття. Підсумком усебічного вивчення Гуцульщини у радянський період стала велика колективна монографія вчених академічних інсти­туцій Києва, Львова та Івано-Франківська "Гуцульщина. Історико-етнографічне дослідження" (1987). Незважаючи на обов'язкову для того часу заідеологізованість, монографія не втратила наукової вартісності. За останні роки з'явилися також наукові дослідження В, Грабовецького, М. Мандибури, П. Арсенича, П. Сіреджука та інших. Комплексний характер має праця Івана Сеньківа "Гуцульська спадщина" (1995). Як і п'ятитомник "Історія Гуцульщини" Миколи Домашевського, вона створена в еміграції. Багато зробили для вивчення Гуцульщини поляки Вінценти Поль, Володимир Дідушицький, Оскар Кольберґ, Ян Фальковський, Станіс­лав Вінценз, Ян Хороши. Важливе значення мають наукові праці про наш край австрійського вченого Раймунда Кайндля, чеського дослідника Франтішека Ржеґоржа, швейцарця Ганса Цбіндена, подорожні записи шотландки Мені Мюріел Дові та інші.

-1-


Цей далекий від вичерпності перелік свідчить, що в різних галузях науки — географії, геології, біології, історії, етнографії, мистецтвознавстві та інших — нагромаджено великий обсяг фактів та їх узагальнень, що стосуються од­нієї з найоригінальніших в усіх відношеннях місцевостей України — Гуцульщини.

У нових суспільно-політичних обставинах, у ході роз­будови України як незалежної держави вивчення історії, господарства та культури Гуцульщини стає важливим фак­тором національно-патріотичного виховання, формування рис громадян України в підростаючого покоління.

Однак у загальноосвітній школі наукові праці безпосе­редньо не вивчаються. До обсягу знань, які повинні засвоїти учні, вводяться лише ті факти, узагальнення та висновки, що входять до обсягу середньої освіти і відповідають ві­ковим особливостям учнів. Тому термін "гуцульщинознав-ство" має й друге значення: шкільний навчальний предмет, побудований згідно з вимогами дидактики на основі науко­вої дисципліни однойменної назви1.


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Спадщина Василя Олександровича Сухомлинського – невичерпне джерело світла, енергії і любові
downloads -> Впровадження педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського щодо гармонійного розвитку особистості учня, формування його життєвої компетентності у н/в процесі на основі формули "Три люблю"
downloads -> Таран Ірина Миколаївна, вчитель англійської мови, вихователь нвк «Кіровоградський колегіум»
downloads -> Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя»
downloads -> Мозгова людмила Анатоліївна
downloads -> Малієнко ю. Б., Сєрова г. В. Вчимося досліджувати (Досліджуємо історію України) Посібник курсу за вибором для профільних класів суспільно-гуманітарного напряму навчання
downloads -> Главное управление образования Луганской областной государственной администрации
downloads -> Тема: Азбука дорожнього руху
downloads -> Методичні рекомендації щодо підготовки матеріалів з питань формування навичок здорового способу життя І. Вступ Суспільству сьогодні особливо потрібні сильні, здорові особистості, які чітко розрізняють поняття добра і зла, любові і ненависті
downloads -> На м’якій постелі спати – у здоров’ї програвати


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   41


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка