Про підсумки вивчення стану викладання та рівня навчальних досягнень учнів з математики у загальноосвітніх навчальних закладах районуСкачати 351,44 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації23.03.2020
Розмір351,44 Kb.
  1   2


УКРАЇНА


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ

ВІННИЦЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВІДДІЛ ОСВІТИ
Н А К А З
24 листопада 2016р. м. Вінниця №447

Про підсумки вивчення стану викладання

та рівня навчальних досягнень учнів

з математики у загальноосвітніх

навчальних закладах району
На виконання плану роботи відділу освіти на 2016 рік, плану роботи КУ «Вінницький районний методичний центр закладів освіти» районної ради в період з 31 жовтня по 11 листопада 2016 року комісію у складі 5-ти чоловік було проведено вивчення стану викладання та рівня навчальних досягнень учнів з математики у шести школах району, а саме: Малокрушлинецькій СЗШ І-ІІІ ст., Мізяківсько-Хутірському НВК: ЗОШ І – ІІІ ступенів - ДНЗ, Пултівецькій СЗШ І-ІІІ ст., Сосонській СЗШ І-ІІІ ст., Іванівській СЗШ І-ІІ ст., Щітецькій СЗШ І-ІІ ст.

Під час перевірки проаналізовано:- кадровий потенціал учителів математики, їх фахово - методичний рівень та підготовку до проведення уроків;

- реалізацію методичних рекомендацій МОН України щодо викладання предмета в 2016-2017 н.р.;

- рівень навчальних досягнень учнів з математики;

- організацію позакласної роботи з предмету;

- виконання вимог нормативних документів щодо ведення класних журналів і перевірки учнівських зошитів;

- стан навчально – методичного та матеріального забезпечення викладання предмету, наявність та функціонування навчального кабінету математики;- діяльність адміністрації навчальних закладів з питань здійснення контролю за станом викладання предмету.

Контроль здійснювався шляхом:

- аналізу документів щодо організації та вивчення адміністрацією даних шкіл стану викладання математики у 5-11 класах; • аналізу результатів контрольних робіт із математики у 6-х класах, алгебри у 7 –х та геометрії у 8-х класах та експертизи перевірених робіт;

- вивчення якості роботи із здібними та обдарованими учнями;

- відвідування уроків учителів математики та співбесіди з ними;

- вивчення стану ведення шкільної документації;

- аналізу роботи навчальних кабінетів математики у школах, їх методичного та матеріального забезпечення.Члени комісії одержали об’єктивну характеристику роботи вчителів, з‘ясували особливості викладання предмета, внесли корективи в систему викладання даного навчального предмета. 

Під час перевірки вивчено роботу 13-ти учителів математики. Всі вони мають вищу освіту, викладають, в основному, предмет за фахом і мають відповідні категорії, а саме:


Навчальний заклад

ПІБ учителя

Спеціальність за дипломом

Кваліфікаційна категорія, пед. звання

Пед. стаж

Рік ост.

атест.


1

Малокрушли-нецька

СЗШ І – ІІІ ст.Земелєва

Лариса АнатоліївнаВчитель математики та фізики

Спеціаліст

вищої категорії, учитель - методист24

2008

2

Лавренюк

Ольга ВолодимирівнаВчитель математики та фізики

Спеціаліст першої категорії

17

2016

3

Зимний

Олександр

Петрович


Вчитель фізики та інформатики

Спеціаліст

першої категорії19

2012

4.

Щітецька

СЗШ І –ІІ ст.Гончарук

Оксана


Анатоліївна

Вчитель математики

Спеціаліст першої категорії, старший учитель

30

2016

5.

Пултівецька

СЗШ


І – ІІІ ст.

Кнюх

Людмила


Петрівна

Вчитель математики та фізики

Вища категорія

29

2016

6.

Марущак

Іван


Степанович

Вчитель математики

Спеціаліст

44

2008

7.

Сосонська

СЗШ І – ІІІ ст.Пономаренко

Ірина


Петрівна

Вчитель математики

Перша категорія

13

2016

8.

Гайдей

Олександр

Олександрович


Вчитель математики

Спеціаліст

2

---

9.

Іванівська

СЗШ І- ІІ ст.Білецька

Алла


Анатоліївна

Вчитель математики

Друга категорія

13

2012

10.

Чорновіл

Ірина


Анатоліївна

Вчитель математики

Друга категорія

8

2016

11.

Мізяківсько-Хутірський НВК:

ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗЛисун Г.В.

Вчитель математики

Вища категорія, учитель - методист

43

2013

12.

Насадюк Г.І.

Вчитель математики

Перша категорія

43

2016

13.

Дяченко Б.І.

Вчитель математики

Друга категорія

5

2016


Значна увага приділяється учителями самоосвітній діяльності. 

Проводиться робота над такими проблемними темами: • «Використання ІКТ на уроках математики» (Дяченко Б.І., Гайдей О.О., Зимний О.П.),

 • «Використання різноманітних форм і методів самостійної роботи учнів на уроках математики»(Лисун Г.В., Насадюк Г.І.),

 • «Формування життєвих компетентностей на уроках математики на основі принципів історизму та прикладної спрямованості» (Білецька А.А.),

 • «Розв’язування задач прикладного змісту на уроках математики» (Чорновіл І.А., Кнюх Л.П.),

 • «Підвищення ефективності уроку математики в умовах реалізації нових стандартів освіти»(Пономаренко І.П.),

 • «Розвиток творчих здібностей учнів шляхом впровадження інноваційних технологій на уроках та в позаурочний час»(Гончарук О.А.),

 • «Форми і методи активізації навчально – пізнавальної діяльності учнів»(Лавренюк О.В.),

 • «Формування образного мислення учнів шляхом використання задач за малюнком» (Земелєва Л.А.).

Крім того, учителі математики Малокрушлинецької СЗШ І – ІІІ ступенів, Щітецької СЗШ І – ІІІ ст., Пултівецької СЗШ І – ІІІ ст., впроваджують у практику роботи передовий педагогічний досвід своїх колег з району (Юрченко В.В., Глущенко Т.Г.), області (Пасіхов Ю.Я.), країни (Загуменна Я.С., Повстемська В.І., Погрібна Л.І.).

Прослідковується звітність учителів про результати роботи над темами самоосвіти у Щітецькій СЗШ І – ІІІ ст. (Гончарук О.А., виступи на ШМО, виступ на педагогічній раді), у Іванівській СЗШ І – ІІ ст. (Білецька А.А., портфоліо), Мізяківсько-Хутірському НВК: ЗОШ І – ІІІ ст.-ДНЗ (Лисун Г.В., НасадюкГ.І., Дяченко Б.І., творчі звіти), Пултівецькій СЗШ І – ІІІ ст. (Кнюх Л.П., творчі звіти).

Навчальні заклади забезпечені навчальними програмами, підручниками з математики, алгебри, геометрії та іншою методичною літературою відповідно до переліку, рекомендованого Міністерством освіти і науки України для використання в основній і старшій школі у 2016-2017 навчальному році. З метою розширення навчально- методичного комплексу вчителі користуються фаховими виданнями: «Математика в школі», «Математика в школах України».

У школах, відповідно до Методичних рекомендацій МОН України на 2016 – 2017 н.р., математика викладається за декількома навчальними програмами, а саме:

5-9 класи - «Математика. Навчальна програма для учнів 5–9 класів загальноосвітніх навчальних закладів», 2015 р.

10-11 класи - «Математика. Навчальна програма для учнів 10–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», 2016 р.

Учителі ознайомлені зі структурою навчальних програм, знають і правильно розуміють їх вимоги, обізнані з нормативними документами та методичними рекомендаціями з питань викладання математики, вміють реалізовувати їх у практичній діяльності. Налагоджена система інформування педагогічних працівників з питань викладання математики: на інструктивно-методичних нарадах, на нарадах при директорі, на засіданнях шкільних методичних об’єднань природничо – математичного циклу. Опрацьовані питання щодо методичного забезпечення викладання математики у 2016-2017 н.р. , зокрема , рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу та особливості викладання базових навчальних дисциплін у 8 класах, критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти тощо.

Календарно-тематичне планування у вчителів вище перелічених навчальних закладів здійснюється згідно з навчальною програмою МОН України та оформлене відповідно до чинних вимог. За результатами перевірки встановлено, що навчальний матеріал викладається відповідно до календарно-тематичних планів, кількість годин відведених для вивчення програмного матеріалу, які заплановані, співпадала з кількістю фактично проведених уроків.

У старшій школі математика в основному вивчається на академічному рівні, лише у Малокрушлинецькій СЗШ І – ІІІ ступенів на рівні стандарту.

В окремих школах використовується варіативна складова навчального плану на вивчення факультативних курсів, а саме:
Школа

Назва факультативного курсу

За якою програмою

У яких класах

Хто проводить

Кількість годин на тиждень

Малокрушлинецька СЗШ І-ІІІ ст.

Методи розв’язування задач з математики

Лахтадир Л.І.

10-11

Земелєва Л.А.

по 1 год

Щітецька

СЗШ І-ІІ ст.«Математичний калейдоскоп»

Гартфіль О.Р.

5-6

Гончарук О.А.

по 1 год

У школах створена необхідна навчально-матеріальна база, яка відповідає забезпеченню умов організації навчально-виховного процесу та реалізації завдань відповідно до Державного стандарту базової і повної середньої освіти. В усіх школах, що були охоплені перевіркою, є навчальні кабінети математики, з яких 3 є оплачуваними, а саме: у Малокрушлинецькій СЗШ І – ІІІ ст. (завідувач кабінетом Лавренюк О.М.,оплата 10%), Щітецькій СЗШ І – ІІ ступенів (завідувач кабінетом Гончарук О.А., оплата 10%), Пултівецькій СЗШ І – ІІІ ступенів (завідувач кабінетом Кнюх Л.П., оплата 10%).

Кабінети мають належне навчально-методичне забезпечення: навчальні програми, підручники, навчальні та методичні посібники, роздатковий матеріал, наочні посібники та таблиці, матеріали на електронних носіях (комп’ютерні презентації, диски «Електронний конструктор уроку», відеоматеріали тощо), додаткові матеіали для позаурочної роботи з учнями. Систематизовано навчальний, дидактичний, роздатковий матеріал на стелажах, у папках; є паспорт, план роботи кабінету (перспективний та на навчальний рік), нормативні документи, що регламентують викладання математики в 2016- 2017 н.р. Оформлено стенди: «Сьогодні на уроці», «Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів», стенди з довідковим матеріалом. Щорічно проводиться робота щодо покращення навчально – матеріальної бази кабінетів математики. Зокрема, у Малокрушлинецькій СЗШ І – ІІІ ст. було видано наказ по школі від 20.09.2016 р. № 225 «Про приведення у відповідність до вимог кабінетів природничо – математичного циклу» на основі відповідного наказу МОН України від 22.06.2016р. № 704.

Перевірка класних журналів показала наступне: записи в журналах ведуться відповідно до Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11 класів ЗНЗ, вчасно здійснюється поточне та тематичне оцінювання, виставляються оцінки за ведення зошитів, правильно записується зміст уроку, домашнє завдання. Наповнюваність оцінок достатня. Записи у журналах ведуться охайно, виправлень немає.

Але виявлено невідповідність у записах на лівій і правій сторінках журналу у вчителя Гайдея О.О. (12/09 в змісті уроку записано «Діагностична контрольна робота», а оцінки за контрольну роботу виставлено 07/09).

Перевірка зошитів показала, що організація і контроль за всіма видами письмових робіт вчителі здійснюють згідно критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів. Здійснюються відповідні записи у класних журналах. У всіх учнів, де викладають вище зазначені вчителі, заведена потрібна кількість зошитів: по два робочих зошити з математики у 5-6 класах та один для контрольних робіт, по одному з алгебри та одному робочому зошиту з геометрії в 7-11 класах, а також два зошити для контрольних робіт. Зошити постійно перевіряються, про що свідчить оцінювання їх ведення, виправлення недоліків, записи вчителів. Види робіт різноманітні. Частково здійснюється індивідуальний та диференційний підхід до завдань учням в робочих зошитах. Обсяг і характер домашніх завдань за рівнем складності відповідає змісту вивченого матеріалу в класі. Зошити для контрольних робіт зберігаються у кабінетах математики і на момент перевірки були всі в наявності. Після кожної контрольної роботи у даних зошитах учнями здійснюється робота над помилками.

Проте, не всі учні дотримуються вимог щодо культури ведення зошитів, охайності, раціонального розміщення записів (нераціональне розміщення малюнків в зошитах з геометрії).

Під час вивчення стану викладання математики були відвідані уроки у 12-ти учителів математики навчальних закладів.

Відвідані уроки засвідчили, що учителі ретельно готуються до навчальних занять. Під час підготовки користуються методичною літературою, складають власні поширені конспекти уроків. Заняття характеризуються достатнім ступенем реалізації навчальних, виховних та розвивальних завдань. Зміст програмного матеріалу розкривається у повній мірі, на науковому рівні, доступно для учнів.

Учителі правильно визначають мету своїх уроків, приділяють значну увагу її розвивальному та виховному аспектам.

На уроках учителі застосовують сучасні форми та методи навчання, які активізують розумову діяльність учнів, сприяють підвищенню в них інтересу до навчання математики, розвитку математичного мислення:

- робота в парах, групах (Лисун Г.В., Білецька А.А.Земелєва Л.А., Пономаренко І.П., Гайдей О.О);

- дидактичні ігри (Дяченко Б.І., Гайдей О.О., Лавренюк О.В., Кнюх Л.П.);

- проблемне навчання (Пономаренко І.П)

- випереджаюче навчання (Земелєва Л.А.)

- самоконтроль та взаємоконтроль (Насадюк Г.І., Білецька А.А., Земелєва Л.А., Лавренюк О.В., Кнюх Л.П.);

- тестування (Лисун Г.В., Земелєва Л.А.);

- розв’язування кросвордів різних видів (Лавренюк О.В.).


Крім того, вчителі математики Лисун Г.В., Насадюк Г.І., Земелєва Л.А. широко практикують різнорівневі завдання з урахуванням індивідуальних особливостей учнів як при розробці самостійних та контрольно-тематичних робіт, так і у домашніх вправах.

На уроках математики вчителів Лисун Г.В., Земелєвої Л.А., Кнюх Л.П., Білецької А.А., Гончарук О.А. учні працюють на рівні високої розумової напруженості з урахуванням їхніх навчальних можливостей. Робота вчителів сприяє розвитку логічного мислення учнів завдяки розв'язуванню задач з аналізом, спеціальному підбору запитань, задач і вправ, виявленню раціональних шляхів розв'язку. При цьому належна увага приділяється як розумінню, так і осмисленню учнями виконаних операцій. Завдання вибираються різної складності з урахуванням індивідуальних особливостей школярів. Виконанню такого обсягу роботи на уроці сприяє майстерність учителів, чітко продумані етапи уроку, раціональне використання кожної хвилини, правильність добору матеріалу.

На уроках Гончарук О.А., Земелєвої Л.А., Білецької А.А., Кнюх Л.П., Марущака І.С. учні активні, правильно формулюють та розкривають основний зміст означень, теорем, що свідчить про систематичну роботу учителів над теоретичним матеріалом.

Розвитку обчислювальних навичок учнів, усному розв’язуванню вправ систематично приділяють увагу учителі Земелєва Л.А., Лавренюк О.В., Кнюх Л.П., Зимний О.О.

Вивчення навчального матеріалу на уроках Дяченко Б.І., Гончарук О.А., Лисун Г.В., Насадюк Г.І. проводиться з використанням наочних ілюстрацій, прикладів із життєвого досвіду учнів. Вчителі застосовують компетентнісні підходи до вивчення предмету, пояснюючи учням, що засвоївши даний матеріал вони обов’язково зможуть використати його в подальшому житті, наводять переконуючі приклади використання отриманих знань. Істотного значення в процесі викладання дані педагоги надають текстовим задачам.

Навчають учнів працювати з підручником, довідниками учителі Земелєва Л.А., Гончарук О.А., Кнюх Л.П., Лавренюк О.В.

Розвитку активної пізнавальної діяльності учнів шляхом використання різноманітних вправ із виховним змістом сприяють учителі Гончарук О.А., Білецька А.А., Лавренюк О.В.,

Міжпредметні зв’язки вдало використано на уроках Лавренюк О.В., Гончарук О.А., матеріали з історії походження математичних термінів - на уроці Земелєвої Л.А.

Вихованню в учнів навичок самостійної роботи приділяють увагу учителі Білецька А.А., Гончарук О.А., Земелєва Л.А., Лавренюк О.В., Марущак І.С.

Повторення навчального матеріалу, його доцільність і зв'язок з новою і наступними темами відзначено на уроках Земелєвої Л.А., Зимного О.О., Білецької А.А., Гончарук О.А.

На своїх уроках учителі Кнюх Л.П., Земелєва Л.А., Лавренюк О.В., Зимний О.О., Білецька А.А., Гончарук О.А. використовують ефективно і результативно ІКТ , що сприяє підвищенню інтересу учнів до предмету математики .

Відвідані уроки та співбесіди, проведені з учителями та учнями, засвідчують високий рівень демократизму у взаємовідносинах між учасниками навчально-виховного процесу. На уроках постійно панує атмосфера довіри, доброзичливої обстановки педагогічного спілкування, уважного і тактовного ставлення до учнів.

Однак під час відвідування уроків виявлено такі недоліки:


 • порушення плану уроку (Пономаренко І.П., Д’яченко Б.І.);

 • відсутність мотивації оцінювання учнів;

 • відсутність роботи з підручником (Білецька А.А., Пономаренко І.П.);

 • використання задач недостатнього рівня складності (Лавренюк О.В., Зимний О.О., Марущак І.С. );

 • відсутність диференціації роботи учнів (Кнюх Л.П., Гончарук О.А., Д’яченко Б.І.);

 • недостатній рівень самостійності учнів на уроці (Марущак І.С., Зимний О.О.)

Результати проведених контрольних робіт з математики у 6 класах, з алгебри у 7 класах та з геометрії у 8 класах виявились наступними:


Каталог: vuchovna


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка