Практико-орієнтований підхід у екоосвіті збалансованого розвиткуСкачати 75,75 Kb.
Дата конвертації09.01.2020
Розмір75,75 Kb.

ПРАКТИКО-ОРІЄНТОВАНИЙ ПІДХІД У ЕКООСВІТІ

ЗБАЛАНСОВАНОГО РОЗВИТКУ
Бабченко Р. П., викладач

Макіївський професійний металургійний ліцей Донецької області

координатор Макіївського міського осередку ВДС «Екологічна варта»
Сьогодні завдання освіти полягає у такій організації навчального процесу, яка сприяє самостійному розв’язанню проблем. Швидке збільшення обсягу інформації вимагає від людини навчатися самостійно протягом свого життя.

Декада Освіти задля сталого (збалансованого) розвитку (2005–2014 рр.) оголошена ООН, ставить завдання формування компетенцій: пізнавати; жити разом; створювати; бути.

Таким чином, мета освіти – формування критичного мислення, розвиток творчості, інтелекту, особистості; впровадження практико-орієнтованого навчання – діяльнісно-компетентнісного підходу задля формування нового екологічного світогляду у ставленні до довкілля, подолання екологічної кризи.

Але досягненню поставлених цілей суперечить соціальне життя через реформування освітньої галузі , що спричинило відтік досвідчених кадрів з навчальних закладів, їх закриття, дефіцит молодих педагогів.

Основною причиною такого стану є порушення фахового принципу у державній системі управління освітніми закладами, підпорядкування шкіл, професійно-технічних закладів місцевим, обласним радам за фінансовим принципом, що унеможливлює регулювання освітнього процесу в країні на національному рівні.

Додається відсутність престижності праці педагога, рівня його заробітньої платні, а також соціальних гарантій на матеріальне забезпечення при виході на пенсію.

Ця доповідь є спробою методичної допомоги і молодим педагогам, і екологам на шляху, яким вони йтимуть до успіху у сфері практичної природоохоронної діяльності. Адже «недостатньо здобувати знання – потрібно знайти їм застосування. Недостатньо лише бажати – слід творити» (Й. Гете).

Основу людської діяльності завжди складають певні потреби: матеріальні, духовні, особистісні. Основними етапами діяльності є : мета; мотив; планування; переробка поточної інформації; ухвалення рішення.

Це потребує того, щоб освітні технології спрямовувати на формування якостей, що дають змогу людині адаптуватися у соціумі.

Основною ідеєю мого досвіду є узагальнення і впровадження системного підходу з екологічної освіти, виховання і природоохоронного громадського руху, застосування в Україні ідей збалансованого розвитку людства, задекларованих на Всесвітньому саміті з охорони навколишнього середовища в Ріо-де-Жанейро (Бразилія, 1992 р.), а також у Стратегії ЄЕК ООН для освіти в інтересах збалансованого розвитку (Україна, 2003 р.).

Неодноразово я ділилася ним на Всеукраїнських конференціях природоохоронних громадських організацій, українських екологічних конгресах зі сталого розвитку протягом 2003-2010 років.

За тридцятирічну педагогічну, громадську діяльність методики і підходи змінювалися, але я впевнена, що прикладом для молоді завжди будуть практичні справи, особливо з охорони довкілля .

Завдяки застосуванню педагогами, керівниками навчальних закладів, зацікавленою громадськістю інтерактивних методів дослідження і проектування, ігрових технологій , практичних акцій з охорони довкілля у роботі з молоддю можна виконати завдання освіти збалансованого розвитку у XXI ст.

Метод проектів є ефективним засобом особистісного розвитку.

У своїй роботі викладача професійно-технічного навчального закладу(ПТНЗ) визначила методичну проблему «Професійні та громадські підходи з екоосвіти збалансованого розвитку». В умовах екологічної кризи в Україні, спричинених Чорнобильською катастрофою, зростання хвороб серед дітей спонукали шукати шляхи екологічної освіти і виховання не тільки на уроках, а й у позакласних заходах, а також у громадській діяльності.

Мій технологічний підхід у дидактиці – це поєднання навчання з позакласною виховною роботою і активною громадською діяльністю, про що йдеться у Концепції екологічної освіти України (2001 р.).

Дослідні проекти «Новітні технології – альтернативна енергетика» виконані в програмі «Іntel-навчання для майбутнього» із застосуванням комп’ютерних технологій. Проект учнів МПМЛ, (керівник Р. П. Бабченко) взяв участь в обласному етапі Національного туру Міжнародного конкурсу молодіжних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище-2011», декаді ООН «Освіта для сталого розвитку» (МОН України спільно з міжнародною програмою SPARE).

Підготовка до дослідної роботи проходить на екскурсіях під час екологічних стежин, моніторингу екологічних проблем міста, а також в експедиціях у регіональні парки «Меотида», «Клебан-Бик», Зуєвський національний парк «Святі гори», у новостворений природний заказник місцевого значення «Зорянський степ» навколо річки Грузької.

Рольові проекти автора (доповіді) опубліковано у журналах «Хімія», «Біологія» (редакція «Основа», Харків). Це дало змогу обмінятися досвідом, здійснювати методичну допомогу екологам початківцям. У 2003-2005 роках ще гостро поставали питання публікації матеріалів, особливо з ОЗР.

Творчі проекти реалізовано в організації міських турів, фестивалю «Свіжий вітер», конкурсу «Мій голос віддаю на захист природи», практичної природоохоронної акції «Збережи ялинку. Замість ялинки – зимовий букет», «Прибери планету», активну участь в яких брали координатори, члени «Екологічної варти», вчителі, учні Макіївських загальноосвітніх шкіл, ПТНЗ, вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації протягом 2008-2011 років. Від 30 до 50 % шкіл брали участь у заходах.

Результати обласних турів: 1-ми місцями відзначені: освітні програми координаторів МЗШ: № 36 – І. В. Акіншиної, № 24 – Л. П. Козодой, вчителя школи № 29 – О.П. Квітницької; методичні розробки позакласних заходів, тренінгів, ігор координатора МЗШ № 24 Л. П. Козодой, вчителя МЗШ № 18 О. В. Сидорової; екотеатр «Коло життя», ялинка Анастасії Верлан, координатор МЗШ № 50 Р. П. Лазник; ялинка Володимира Балац, координатор політехнічного коледжу Г. В. Симонова, відео презентація Анастасії Разуменко, педагогічне училище.

У 2008 році налагоджені зв’язки організації з навчально-методичним центром (НМЦ) управління освіти (методист І. В. Маслікова -автор програми з екологічної освіти та виховання для школярів), у 2006 році – з відділом екології міської ради (начальник відділу В. М. Новосад, член ВЕЛ, не тільки спонсор заходів, а й активно проводить природоохоронну роботу, громадські слухання) дали можливість масово здійснювати екологічні заходи на міському рівні.

Практико-орієнтовані, інформаційні проекти розглянуто на міському, обласному, республіканському рівнях. Це захист проектів «Рішення місцевих екологічних проблем» (2009 р.). В них брали участь вчителі, учні шкіл, осередки громадської організації «ММО ВДС «Екологічна варта» у навчальних закладах м. Макіївки.

Результати захисту проектів: 1-ше місце посіли проект «Хочу поселком своим гордиться – я здесь живу!», координатор НВК №93 «Гармонія» В. А. Цацура, вчитель Т. А. Савенкова, проект «Екологічна культура як невід’ємна якість свідомого високорозвиненого громадянина», голова громадської організації Макіївського ліцею № 1 Ксенія Удод.

Власні проекти з роздільного збирання ТПВ на конкурс обласної державної адміністрації подали координатор міської організації Р. П. Бабченко – проект «Альтернатива сміттєзвалищам – роздільне збирання твердих побутових відходів» (2010 р.), голова Ради ГО «ММО ВДС «Екологічна варта» В. О. Бабченко – проект «Повіліка»; координатор МЗШ № 11 О. Ю. Леонова – відео презентацію моніторингу сміттєзвалищ «Чисто не там, где убирают, а там, где не сорят!»

Просвітницька діяльність ГО «ММО ВДС «Екологічна варта» у сфері поводження з відходами, ресурсозберігаючих технологій промислових виробництв у місті – це семінари з роздільного способу утилізації твердих побутових відходів, проведення моніторингу стану річки Грузької, листування з міською адміністрацією свідчать, що громада м. Макіївки стала на шлях сталого (збалансованого) розвитку (Концепція екологічної політики міста, 2007 р).

Сприяння проведенню міських екологічних заходів представниками міської, районної адміністрацій, директором політехнічного коледжу С.Я. Багрій, а також відділом сім»ї, молоді міської ради, адміністрації палацу ЯКХЗ дали змогу розширити зв’язки в екологічній просвіті.

Ділові ігри можна проводити на уроках, під час екскурсій, експедицій. Певний емоційний настрій під час гри, колективна думка активізують процес навчання, сприяють пошуку розв’язання поставленої проблеми.

Цікавим щодо поширення є досвід «Екологічне виховання учнів через практичну діяльність» як на уроках біології у малих групах, так і в позакласній роботі вчителя біології, координатора «ММО ВДС «Екологічна варта» МЗШ № 108 Н. С. Руденко Її кабінет оформлено у стилі ландшафтного дизайну, фантазія дітей та педагога перетворює вторинну природну сировину на куточок джерельця або настінне пано, там дітям комфортно, цікаво проводити час.

Багатий методичний та освітній матеріал з екоосвіти збалансованого розвитку зібрано в кабінеті біології викладача МПМЛ, координатора Р. П. Бабченко. Викладача відзначено дипломом ІІ ступеня в обласному конкурсі-огляді кабінетів біології серед 110 ПТНЗ Донецької області.

Колектив МЗШ № 80 – новий член «Екологічної варти» з грудня 2010року, він активно працює у практичному екологічному напрямі. Директор школи В. М. Семенченко узагальнила досвід роботи педагогів з профілактики захворювань школярів методом евриклії.

Досвід педагогів міста заплановано поширити через видання посібника «Збалансований розвиток, погляд педагогів». Але процес зупинився , бо міська адміністрація не виділила кошти.

Висновки. Діяльнісний підхід у формальній та неформальній екоосвіті як форма організації сучасного освітнього процесу забезпечує розвиток особистості, таланту, творчості, активності дітей та педагогів, допомагає пізнавати навколишній світ, критично осмислювати дійсність, адаптуватися у соціумі, за короткий час вирішувати будь-які проблеми, в тому числі й екологічні.
Література:

1. Савустьяненко Т. Л. Діяльнісний підхід під час вивчення біології // Харків: «Основа», 2008.2. Пріоритети збалансованого (сталого) розвитку України: Матеріали Українського екологічного конгресу 27-28 жовтня 2008 р. Ч 2. - К.: Центр екологічної освіти та інформації, 2008.

3.Бабченко Р. П. Приклад розробки екологічного проекту за активної участі учнів // Дослідна та проектна діяльність під час вивчення хімії. Вип.. №4(66) Упорядник К.М. Задорожній – Харків: «Основа» – 2008.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Робоча програма дисципліни Мета дисципліни
2016 -> Програма вступного іспиту третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти для здобуття наукового ступеня доктор філософії
2016 -> Загальні засади мовної комунікації
2016 -> Рішення про внесення відповідних змін до навчальних програм для 4-го класу наказ мон україни №1495 від
2016 -> Психологія діяльності та навчального менеджменту
2016 -> Тема бесіди: «Любіть свою Україну»
2016 -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням
2016 -> Самостійна навчальна діяльність та її види


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка