Позашкільний педагогічний процес враховує здоров'я дитини, організовує природний напрямок їхнього росту і розвитку; допомагає дитині адаптуватися до різних умов і самоствердитися, усвідомити себе як особистість повноцінною творчоюСторінка1/3
Дата конвертації26.03.2020
Розмір86 Kb.
  1   2   3

Предмет і особливості позашкільної педагогіки

Позашкільна педагогіка – це новий розділ педагогічної науки. В ньому досліджуються механізми всебічного розвитку дитячих природних інтересів і талантів, наповнення позаурочного життя дітей цікавими враженнями.Позашкільний педагогічний процес враховує здоров'я дитини, організовує природний напрямок їхнього росту і розвитку; допомагає дитині адаптуватися до різних умов і самоствердитися, усвідомити себе як особистість повноцінною творчою діяльністю, навчитися вирішувати життєві проблеми адекватно інтелектуальним можливостям, власним цілям і інтересам.

Позашкільна педагогіка розкриває технологію виховання творчої особистості, створення таких навчальних відносин, при яких кожна дитина прагне до максимальної реалізації своїх сил і творчих здібностей у власних і суспільних інтересах.

В умовах стрімких змін у всіх сферах життя, на жаль, діти не знаходять місця в соціальних програмах, тоді як для їхньої нормальної життєдіяльності потрібні нові соціальні враження і переживання, інше позашкільне життя, інші можливості самовираження, зближення з чимось незвичайним, радісним, нарешті, потрібна відповідальність за все, що відбувається навколо, сприятливий для гармонійного розвитку психологічний комфорт.

У вирішенні зазначених задач величезна роль належить позашкільним навчальним закладам. Затвердивши себе як повноцінна ланка в ланцюзі безперервного виховного процесу, вони надають дітям широкі і нетрадиційні можливості для поліпшення психологічного здоров’я, знімаючи щоденні напруги заформалізованого шкільного життя.

Пильна увага суспільства до позашкільних установ як вибірковим суспільно-соціальним видам виховання дітей пояснюється ще і тим, що в них інтенсивніше відбувається процес формування наступних найважливіших характеристик повноцінної особистості:

  • позитивне відношення до власного життя, завдяки реалізації себе в улюбленій діяльності, що відповідає природним даним;

  • здатність до безперервного духовно-творчого самовдосконалення;

  • соціальна відповідальність, що виявляється в турботі про благополуччя інших людей;

  • культура дозвіллєвої діяльності й ін.

Особливого значення набуває досвід позашкільних закладів по залученню дітей до виконання реальних життєвих ролей. Учні повсякденно виступають як організатори захоплюючих і масштабних справ: міжнародні творчі об'єднання, телемости, експедиції, обмін культурними цінностями, акції милосердя, злети, асоціації обдарованих дітей, марші світу і т.д.

Система позашкільного виховання в ідеалі покликана забезпечити можливість кожній дитині у вільний час усебічно розвивати здібності і захоплення, «розгорнути» їх у всім різноманітті.

Мета позашкільних навчальних закладів полягає в тому, щоб цілеспрямовано і повноцінно організувати позашкільне життя дітей, злагоджено взаємодіючи при цьому зі школою і родиною у творенні гармонічно розвинутої особистості в умовах пізнавально-творчої і духовно-моральної діяльності.

Конкретні задачі виховної діяльності позашкільних установ включають:  • рівноцінний розвиток духовно-морального потенціалу особистості;

  • розвиток художніх, трудових, етичних, естетичних здібностей;

  • формування відповідальності, турботу про здоров’я підростаючого покоління.

Соціально-педагогічна значимість такої діяльності має на сьогоднішній день особливе значення і гостроту. Практика сьогодення свідчить, що суспільство і школа ще не зуміли повною мірою скористатися багатими виховними можливостями позашкільних установ, у результаті чого залишаються нереалізованими тисячі дитячих талантів і дарувань. Воля і розмаїтість вибору позашкільних сфер діяльності ще не гарантують повноцінного задоволення інтересів і інтелектуальних запитів дітей.

У той же час необхідно підкреслити, що плодотворність і значення позашкільної педагогіки підтверджується життям і досвідом роботи позашкільних установ багатьох країн. Сьогодні першорядне значення має розробка загальної стратегії позашкільного виховання як рівноправної ланки в загальній системі безперервної освіти, дослідження теоретичних основ позашкільної педагогіки, що має свої особливості і закономірності, які відрізняють її від шкільної педагогіки.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка