Пояснювальна записка Варіативний модуль розроблено до навчальної програми «Технології. 10-11 класи»Сторінка1/2
Дата конвертації27.04.2020
Розмір87 Kb.
ТипПояснювальна записка
  1   2

Технологія вишивання весільних рушників

Олена БЕЗНОСЮК, учитель трудового навчання СШ № 31, м. Київ

Пояснювальна записка

Варіативний модуль розроблено до навчальної програми «Технології. 10—11 класи».

Програмою модуля передбачено ознайомлення учнів як з теорією вишивання весільних рушників, так і з технологією їх виготовлення.

Українські рушники завжди мали символічне значення. Рушники — це полотняні скарби, символ України, це багатство, яке дістало­ся нам у спадок із бабусиних скринь, і на яких закодовано тисячолітнє світобачення нашого народу. Одним із найважливіших виробів завжди вважали саме весільний рушник. У народі кажуть: «Незнання — не гріх, а гріх — відсутність бажання знати». Тому так важливо повернутися до першоджерел та досвіду, накопиченого протягом тисячоліть нашими предками, допомогти учням віднайти в рушнику ту силу, яку він мав колись.

На початку засвоєння модуля вчитель розкриває перед учнями теоретичний матеріал з теми «Дослідження традиції вишивання весільного рушника», що дає їм змогу розпочати пошук потрібної інформації, визначити напрям, за яким вони будуть працювати. Під час ви­вчення наступних тем учні виконують дослідження кольорової гами та орнаментики весільного рушника.

Виготовлення весільних рушників відповідно до структури та змісту програми здійснюється через проектно-технологічну діяльність учнів, практичним результатом якої має стати проект, що складається із портфоліо і виготовленого виробу. Портфоліо проекту можна створювати як в електронному, так і в паперовому варіанті.

Основним принципом тут є творчий підхід.

Під час виконання проекту важливо звертати увагу на його матеріалоємність і вартість.

Усе необхідне для виконання проекту — від теоретичних відомостей до технології виготовлення і матеріалів для роботи, учні мають віднайти та скомпонувати самостійно. Основним завданням учителя є формування відповідних умінь та навичок для виконання цієї творчої навчально-пошукової роботи. Слід зазначити, що головним місцем для дослідження можна вважати краєзнавчі музеї свого регіону. Варто скористатися і можливістю роботи у фондах музею, що приносить найбільший результат, бо як кажуть фахівці з народознавства: «на рушники треба надивлятися».

Наступними етапами проектної діяльності є створення ескізних композицій обраного весільного рушника та перенесення малюнка на тканину.

Далі учні вирішують, відповідно до власних ескізних малюнків та набутого досвіду, якими техніками вони будуть вишивати. За необхідності, учитель пропонує використання простих або складних рушникових швів, чи їх поєднання, але рішення щодо техніки виконання вишивки учні приймають самостійно.

Робота за цим модулем сприяє розвитку світобачення, художніх здібностей, творчої уяви. Крім того, закріплюються на практиці знання з матеріалознавства, колористики у традиційній вишивці (відповідно до регіонів України), орнаментики, побудови композиції, розвивається окомір, напрацьовуються навички вишивання при виконанні великих об'ємів роботи.

Важливо контролювати якість виконуваної роботи протягом усього процесу виконання. Після закінчення роботи необхідно провести остаточну обробку виробу, дотримуючись правил догляду за вишитими виробами, волого-теплової обробки.

Під час виконання робіт необхідно приділяти увагу правилам безпеч­ної праці, організації робочого місця та санітарно-гігієнічним вимогам.Тематичний план

Каталог: wp-content -> uploads


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка