Підготовка дитини до школиДата конвертації16.04.2019
Розмір33 Kb.
ПІДГОТОВКА ДИТИНИ ДО ШКОЛИ
Чому в останній час так багато дітей не можуть засвоїти програму школи не лише з точних предметів, але й предметів гуманітарної сфери? Чому пояснення вчителя так погано запам’ятовуються, а діти не можуть втримати увагу і відключають, або включають її мимовільно, не керуючи цим процесом? Прочитана казка не засвоюється, і дитина не в змозі її переказати, так само, як і прочитаний матеріал з книжки. Ці запитання хвилюють батьків, вчителів, спеціалістів: психологів та логопедів. Чітка постановка проблеми привертає до неї увагу багатьох людей і примушує замислитись над цією проблемою, поки вона не набрала катастрофічних масштабів. Мене, як психолога та педагога, давно хвилює питання поганого сприйняття та засвоєння матеріалу дітьми. Як змінити методи викладання, щоб допомогти дитині засвоїти цілістну картину зовнішнього світу та процесів, що проходять навколо нас? Як навчити аналізувати цю інформацію та створити правильне уявлення про світ? Який параметр розумової діяльності відсутній, або погано працює і чому?

Перш за все, спробуємо описати дитину, в якої слабка увага, занижена здатність до научіння, слабка пам’ять, відсутність інтересу та мотивації до навчання. В школі такі діти швидко втомлюються, не можуть повторити за вчителем попередньо прослухану інформацію, при читанні тексту важко сприймають прочитане, і не можуть передати зміст, зупиняючись після перших 2-3 речень. Якщо це гіперактивні діти, то вони шумлять, крутяться, на щось постійно відволікаються. Дома їм важко вчити уроки, це займає багато часу, малопродуктивно і , в основному, вони не хочуть ходити до школи. У них виникає страх перед вирішенням будь-якого завдання і цей страх, невпевненість заважають їм виконувати навіть те, що вони можуть.

Коли дитину не вивести з цього стану, то навчання в школі стає тяжкою повинністю, приводить до розвитку комплексу неповноцінності і налаштовує особистість дитини на неуспіх, невіру в свої сили, що в майбутньому може привести до кризи, як в особистому житті, так і в кар’єрі.

Такий стан характерний для дітей соціально запущених, з якими батьки мало займаються, лексичний запас таких дітей невеликий, а зміст деяких слів не усвідомлюється. Спрощення мови веде до спрощеного сприйняття світу, так як мислення – омовлений процес, і тільки з розвитком мови можна розвивати мислення, яке є

1) соціально зумовленим процесом, тобто необхідне в процесі взаємодії людей, – якщо дитину не спонукати до спілкування та взаємодії, то мова і мислення будуть розвинуті слабо.

2) процесом узагальненого та опосередкованого відображення дійсності. Дитину треба вчити відображати все, що вона бачить навколо себе у мові та малюнках з самого раннього віку, потім вчити виражати своє ставлення до предметів та явищ, та відповідати на запитання Чому?

3) процес аналізу та синтезу, що виникає на основі практичної діяльності з чуттєвого пізнання (зорові, слухові, нюхові, дотикові, смакові, кінестезичні, або рухові відчуття). Дитину також слід вчити описувати свої відчуття, передавати словами все, що вона відчуває. Для цього треба, щоб її хтось запитував, спілкувався, входив з нею у взаємодію через гру, або будь-яку іншу діяльність. Мислення лише один з видів психічних процесів, які потребують розвитку, раніше ми згадували відчуття, крім цього існують сприйняття, пам’ять, уява, почуття та емоції.

Увага не є психічним процесом, це форма організації свідомості, яка допомагає зосереджуватись на певному предметі, або діяльності. Але без тренування уваги важко розвивати інші психічні процеси.

Батьки часто запитують на консультації, з якого віку треба розвивати дитину.

Відповідь: з народження.

Я спеціально замінила слово “вчити”, яке використовують батьки, на слово “розвивати”, якщо дитина має розвинуті психічні процеси, згадані вище, то вчитель в школі спокійно навчить її всьому, чого вимагає програма. Але, якщо ці процеси лише в зародковому стані, то ніякий вчитель не може надолужити прогалину в 2-3 роки на протязі короткого часу, та ще й маючи достатньо матеріалу по програмі.

Тому, не треба чекати, коли дитина піде до школи, щоб звернутися до спеціалістів. Чим раніше ви це зробите, тим легше досягнути хороших результатів.

В центрі "Діалог" вас проконсультують, як правильно займатися з дитиною у вільний час, як гратися з нею та організувати їй самостійну розвиваючу гру, як розвивати пам’ять, мислення, сприйняття, тренувати увагу.

Марія Ляхова, директор центру Діалогhttp://dialog-e.com.ua/index.html?ID=7040
Каталог: predmety -> pochatkove -> media -> files
files -> Поради батькам щодо підтримки дитини в період адаптації до школи
files -> Особливості вивчення природознавства у класі за матеріалами підручника «Природознавство»/ Природознавство: підручник для класу загальноосвітніх навчальних закладів /Т
predmety -> Концепція сімейного виховання в системі освіти україни " щаслива родина" Київ 2012
predmety -> Бурнашова Ірина Іванівна
predmety -> Вивчення шкільної практики говорить про те, що великі формуючі можливості літературного краєзнавства не достатньо використані основною школою
predmety -> Концепція забезпечення моральної складової в освітньому процесі україни вступ
files -> Науково-методичний проект
files -> Програмно-цільовий підхід до впровадження системи розвивального навчання д. Ельконіна−В. Давидова ольга барабаш
files -> Науково-методичний проект


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка