Перший загальнонаціональний форум „Майбутнє науки – майбутнє УкраїниСкачати 205,02 Kb.
Сторінка1/26
Дата конвертації06.04.2019
Розмір205,02 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26

Перший загальнонаціональний форум „Майбутнє науки – майбутнє України"Звернення учасників Форуму науковців „Майбутнє науки – майбутнє України" до Президента, Верховної Ради й уряду України.
Ми, учасники Першого всеукраїнського форуму науковців, вважаємо, що гідне майбутнє українського суспільства і держави залежить від спроможності активізувати науково-технічні та інноваційні ресурси розвитку, а також від адекватності розуміння новою українською владою значення науки і технологій у системі національних пріоритетів.

Доводиться констатувати, що новітній період української історії не був для вітчизняної науки „періодом процвітання». Кількість наукових кадрів скоротилася вдвічі. Обсяги державного фінансування науки відносно ВВП у 10 разів. Стан матеріально-технічної та дослідно-експериментальної бази за цей час перестав відповідати сучасним завданням науки. З провідної науково-технічної держави Україна почала перетворюватися на периферійну країну постіндустріального світу.

На жаль, сподівання на позитивні зміни в ставленні до науки та в розумінні важливості науково-технічної сфери для всебічного прогресу суспільства, у зв'язку зі зміною влади, поки ще не знайшли реального підтвердження й об'єктивного обґрунтування. Більше того, є певні побоювання щодо можливих непродуманих реформаційних заходів, які можуть призвести до руйнування останнього доробку української науки. Підстави для цих застережень надавали не лише певні висловлювання ряду високих представників влади, а й незмінна „регресивна» позиція держави загалом.

Наголошуємо, що питання реформування української науки повинні бути проблемою не суто науковців, а в першу чергу складовою стратегії розвитку держави, яка має відігравати провідну роль у формуванні попиту на науку та у створенні сприятливих умов для науково-технічного розвитку.

Ми, учасники Першого всеукраїнського форуму науковців, вважаємо, що настав час рішуче покласти край процесам втрати унікальних конкурентних переваг України, якими є наука та інтелект; зупинити тенденції зниження потенціалу розвитку суспільства, що спричиняються катастрофічним падінням рівня освіченості і гуманності; припинити занепад високотехнологічних галузей виробництва, які могли б надати можливість Україні увійти до числа економічних лідерів.

Пропонуємо альтернативу партнерство науки і держави заради спільних перспектив суспільства. Президенту, Верховній Раді й уряду наукова громада України пропонує нову концепцію співробітництва свого роду „Суспільний договір». Його зміст полягає в підтримці дій влади в напрямі постіндустріальних реформ і експертному забезпеченні державної політики з боку українських науковців. Влада, у свою чергу, гарантує неухильне виконання ряду зобов'язань у науково-технічній сфері.

Ми готові запропонувати сучасну стратегію інноваційного розвитку України, в якій знайшли б своє відображення провідні ідеї побудови постіндустріального суспільства та економіки, що базується на знаннях. Готові надати і консультативну допомогу в розробці комплексу галузевих і секторальних реформ у промисловій та соціально-економічній сфері, а також докласти зусиль для того, щоб зробити українську науку надійним фундаментом економічного й гуманітарного розвитку країни. Натомість ми очікуємо від влади відповідних кроків назустріч.

По-перше, щодо передбачення в рамках Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік» державного фінансування науково-технічної сфери України на рівні 1,7% ВВП із подальшим збільшенням обсягів фінансування до 2,5% ВВП до 2008 року і до 3% ВВП до 2010 року. Також щодо спрямування 20% надходжень від приватизації на фінансування науково-технічної сфери, введення нових податкових і кредитних стимулів інноваційної діяльності, удосконалення системи ВЕЗ, ТПР і відновлення роботи технопарків.

По-друге, щодо невідкладних заходів зі створення системи державних і недержавних фондів фінансування науково-технічної та інноваційної діяльності й розробки відповідної нормативної бази; щодо впровадження механізмів паритетного приватно-державного фінансування інноваційних проектів і науково-технічних програм тощо.

По-третє, щодо розробки нормативних документів, які б дали змогу ввести в дію Закон України „Про інноваційну діяльність» та запровадити ряд нових стимулів науково-технічного та інноваційного розвитку; щодо прийняття законів і нормативних актів, необхідних для створення системи венчурного фінансування інновацій та високих технологій.

По-четверте, щодо внесення змін у Закон України „Про благодійну діяльність», які б дали змогу залучити добровільні внески і пожертви юридичних та фізичних осіб у науково-технічну сферу України.

По-п'яте, щодо розробки спільно з фахівцями МОН та НАН України системи заходів із стимулювання інтеграції академічної і університетської науки в країні, а також більш ефективного використання потенціалу НАН України, галузевих академій та вищих навчальних закладів України.

Вважаємо, що виконання зазначених заходів, які перебуватимуть під громадським контролем, є першочерговою умовою переходу на інноваційно-інвестиційну модель розвитку України та тестом на спільну відповідальність між державою та науковою сферою.

Перший всеукраїнський форум науковців „Майбутнє науки майбутнє України» схвалює пропозиції, висловлені учасниками форуму, та подає їх для подальшого врахування й втілення в політиці держави в науково-технічній сфері.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка