Освітні шкільні округи майже єдине вирішенняДата конвертації02.04.2019
Розмір71,5 Kb.
ТипРішення
До колегії 27.02.2014

ОСВІТНІ ШКІЛЬНІ ОКРУГИ – МАЙЖЕ ЄДИНЕ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ МАЛОКОМПЛЕКТНИХ ЗАКЛАДІВ ШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В РЕГІОНАХ УКРАЇНИ

Якщо 10–15 років тому малокомплектність шкіл було типовим явищем лише для загальноосвітніх шкіл І ступеня, то сьогодні малокомплектність зросла й поширилась на загальноосвітні школи І–ІІ та І–ІІІ ступенів, особливо у невеликих населених пунктах.

На сьогоднішній день проблемним питанням залишається те, що згідно розрахункової Формули на одного учня, по якій здійснюється планування бюджетних видатків, із збільшенням малокомплектності закладів шкільної освіти 85 – 90 відсотків державних коштів направляється не на здійснення навчального процесу, а на утримання мережі шкіл. А ці кошти можна було б використати для покращення матеріально – технічної бази закладів шкільної освіти.

Несприятлива демографічна ситуація та інші чинники скорочення чисельності учнів призводять до вивільнення приміщень, які разом із завеликою кількістю вчителів і високими видатками на утримання стають додатковим тягарем для місцевого бюджету.

Таке становище може привести до того, що більшість обласних і районних бюджетів, особливо сільськогосподарських регіонів, у зв’язку з відсутністю достатніх дохідних джерел і дотацій не зможуть фінансувати навіть першочергові видатки по утриманню закладів шкільної освіти.

Як свідчить практика, невелика кількість учнів, особливо у малокомплектних школах, не сприяє якості загальної середньої освіти в Україні. Кількість учнів на одного вчителя з року в рік продовжує зменшуватись, а в деяких школах уже наближається до фантастичного показника 1 : 1.

Щодо малокомплектності закладів шкільної освіти Міністр освіти і науки в своїй доповіді на підсумкові колегії Міністерства освіти і науки наголосив на те, що “складна демографічна ситуація вимагає пошуку нових підходів до оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів, особливо у сільській місцевості, кооперації їх для більш ефективного використання матеріально-технічних, кадрових, фінансових та управлінських ресурсів. Це є важливим резервом забезпечення доступності та якості освіти …” [2].

Наявних бюджетних ресурсів недостатньо для того, щоб утримувати, із – за демографічної ситуації, все менш ефективну існуючу шкільну мережу і підтримувати належний рівень якості освітніх послуг. За цих умов для її розвитку бракує не стільки бюджетних коштів, скільки спроможності управляти наявними ресурсами освіти на місцевому рівні. Сільські заклади шкільної освіти мають менше можливостей для залучення додаткових коштів, на селі немає відповідної інфраструктури, підприємницьких структур.

На нашу думку, для оптимізації закладів шкільної освіти і вирішення проблеми малокомплектності шкіл, доцільним є створення шкільних освітніх округів, оскільки дешевше утримувати одну школу – комплекс, аніж декілька маленьких.

Освітні округи дозволяють вирішувати питання організації профільного навчання в сільських школах із малою кількістю учнів і дає можливість використання їх інтелектуальних, творчих і матеріальних ресурсів, підвищення якості й ефективності загальної середньої освіти.

У кожному окрузі вибираються одна найпотужніша школа, яка стає базовою, біля якої, приміром, кілька неповних середніх і початкових навчальних закладів. Це означає, що вони зміцнюються високоосвіченими кадрами, повинні бути добре оснащені новітніми навчальними технологіями, обладнанням, мати комп’ютерні класи, аудіо- та відеоапаратуру, копіювальну техніку тощо. Є великі і малі школи. У великій школі можна отримати широкий обсяг освітніх послуг, у малій – вужчий, але ці послуги будуть не менш якісні. Коли є шкільний округ з базовою школою народжується взаємна вимогливість, взаємний контроль і допомога.

Створення округів (кущів шкіл навколо базової школи) дозволить максимально прив’язати інфраструктури шкіл до сімей, до громади, зробити її більш гнучкою, такою, що відповідає інтересам кінцевих споживачів.

Щодо необхідності запровадження освітніх округів, як нового підходу до управління і розвитку середньої освіти на місцевому рівні спонукають наступні аргументи:

Застаріла матеріально–технічна база закладів шкільної освіти і скорочення чисельності учнів, внаслідок несприятливої демографічної ситуації призводить до неефективності функціонування існуючої шкільної мережі.

Демографічна ситуація та інші чинники скорочення чисельності учнів призводить до вивільнення приміщень, які разом із завеликою кількістю вчителів і високими видатками на утримання стають додатковим тягарем для місцевого бюджету.

Підсумовуючи щодо створення шкільних освітніх округів на місцевому рівні можна сказати, що

По-перше, оптимізація шкільної мережі не обов’язково означає скорочення і звільнення вчителів, у той час, особливо у сільській місцевості, саме консолідація сусідніх шкіл і створення кущів допоможе визволити значні обсяги ресурсів, які можна спрямувати на підвищення якості освітніх послуг;

По–друге, реконструкцію і розвиток шкільної мережі в інтересах територіальної громади (зменшення “навантаження на бюджет”) можна і необхідно робити не враховуючи освітніх можливостей, а навпаки, збільшуючи доступ до якісної освіти як учнів, так і дорослих мешканців населених пунктів, що входитимуть до освітнього округу;

По–третє, за рахунок економії витрат і “здешевлення” утримання інфраструктури створюється можливість закупівлі обладнання, залучення нових технологій, підвищення кваліфікації вчителів і якості освітніх послуг, якщо повноваження щодо фінансових рішень передані школі та місцевій (територіальній) громаді [4].

Отже, створення освітнього шкільного округу – не просто вдосконалення старої системи, а розвиток і модернізація освіти, що приведе до запланованих результатів.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року №777 „Про затвердження Положення про освітній округ”, Закону України „Про загальну середню освіту” ст.9, наказу Міністерства освіти і науки України від 11.09.2009 №854 „Про затвердження Концепції профільного навчання у старшій школі”, листа Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 28.01.2011 №1/9-48 „Про мобільний соціально-психологічний пункт освітнього округу” та розпорядження голови районнї державної адміністрації від 12.12.2012. №744 «Про створення координаційної ради щодо модернізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів та створення освітніх округів», з метою забезпечення оптимальних умов для отримання освіти, розвитку здібностей, творчого потенціалу дітей та вчителів району, , затверджено мережу освітніх округів району.

В районі у 2007 році створено 5 освітніх округів:

1. Володарська гімназія “Софія” з загальноосвітньою школою I ступенів №2 (до складу входять загальноосвітня школа I-IIIступенів села Тополине, Володарський ясла-садок №3 “Ромашка”, Володарський ясла-садок №1 “Сонечко”).

2. Загальноосвітня школа I-III ступенів села Бойове (до складу входять загальноосвітня школа I-III ступенів села Малинівка, загальноосвітня школа I-II ступенів села Новогригорівка, Бойовський ясла-садок №5, Малинівський ясла-садок №9).

3. Загальноосвітня школа I-III ступенів села Зоря (до складу входять Зорянський ясла-садок №6, загальноосвітня школа I-III ступенів імені братів Зосіма села Кременівка, загальноосвітня школа I-III ступенів села Македонівка, загальноосвітня школа I-III ступенів села Касянівка, загальноосвітня школа I-III ступенів села Кальчик, Кременівський ясла-садок№8, Аслановський ясла-садок№4).

4. Загальноосвітня школа I-III ступенів села Новокраснівка (до складу входять Новокраснівський ясла-садок №11, загальноосвітня школа I-III ступенів села Республіка, загальноосвітня школа I-III ступенів села Зелений Яр, загальноосвітня школа I-III ступенів села Старченкове, ясла-садок №7, Зеленоярський дитячий садок №13, Старченківський ясла-садок “Лукомор*є”№14).

5. Малоянисольська загальноосвітня школа I-III ступенів імені В.В.Балабана (до складу входять Малоянисольський ясла-садок №10, Труженська загальноосвітня школа I-II ступеня Володарської районної ради Донецької області ).

Підводячи підсумки роботи округів в нашому районі на сьогоднішній день потрібно виділити основні більш успішні напрями діяльності

І. Модернізація управлінської діяльності.

- Проведення засідань Ради освітніх округів.

- Складення плану роботи округів.

ІІ. Поліпшення якості навчально – виховного процесу.


 • Робота міжшкільних консультаційних пунктів

 • Відкриті заняття – презентації

 • робота Школи майбутніх першокласників.

 • Проведено анкетування батьків майбутніх першокласників «Школа , яку ми вибираємо».

- Співпраця з позашкільними закладами:

- робота кружків БДТ на базі шкіл,

- робота спортивних секцій на базі шкіл

- Проведені Дні відкритих дверей для вихованців ДНЗ в школах освітнього округу.ІІІ. Підвищення кваліфікації педагогів округу.

 • Проведені міжшкільні методичні об’єднання на базі опорних шкіл:

ІУ. Організація профорієнтаційної роботи, підготовкам до вибору професії:

 • Складений план відвідування підприємств, фірм школами освітнього округу

 • Проведена зустріч з педагогами вищих навчальних закладів

 • Ознайомчі екскурсії старшокласників шкіл округу до ПДТУ

У. Проведення масових заходів в межах округу

Одним з яскравих заходів було в травні 2012 році проведення в малому залі Володарської райдержадміністрації обласного семінару «Шкільні округи — як альтернативні заклади освіти». В ході семінару розглядалися питання про освітні округи в програмі державних економічних реформ 2010-2014 років (Н.О. Аніскіна), було презентовано роботу базових шкіл освітніх округів Володарського району. На сьогоднішній день в усіх округах проводиться серьозна та кропітка робота по удосконаленню форм та методів проведення заходів, обміном досвіту та особливо в окрузі № 2.

На базі загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. села Бойове проведено засідання клубу професійного спілкування вчителів початкової ланки разом з педагогами загальноосвітньої школи І-ІІ ст. с. Новогригорівка «Нестандартні уроки в системі формування понять, знань, умінь учнів початкової ланки освіти». Під час роботи вчителі обмінювались досвідом, обговорювали відвідані уроки, презентували нові форми роботи з обдарованими дітьми; засідання округу за темою «Формування навичок науково-дослідницької роботи учнів середньої та старшої ланок освіти в системі формування ключових компетентностей учнів», засідання було проведено у формі науково-практичної конференції, на якій учні загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. с.Малинівка продемонстрували і захистили з використанням ІКТ свої дослідницькі роботи.

Для повноцінної роботи освітніх округів потрібно всі заклади освіти забезпечити організованим підвозом дітей та педагогічних працівників до місць навчання, роботи та у зворотному напрямку.

Одним з шляхів підвищення якості освіти є створення мережі міжшкільних факультативів, гуртків, курсів за вибором і так далі на базі освітніх округів.

За результатами аналізу регіонального замовлення на освітні послуги, тенденцій розвитку мережі навчальних закладів, регіональних особливостей розробляються конкретні завдання з її модернізації мережі навчальних закладів. При цьому основними показниками повинні бути підвищення рівня варіативності освітніх послуг, їх доступність та можливість забезпечення для кожного учня особливостей індивідуального розвитку, покращення роботи з обдарованими учнями, дітьми з особливими освітніми потребами, забезпечення ефективного використання освітніх, фінансових ресурсів регіону.

Робота в районі проведена велика, але для повного вирішення поставлених завдань потрібно багато зробити як на місцях так і керівництві держави у вирішені юридичних та фінансових питань. Ми повинні знайти свою «ідеальну» модель освітнього округу для самоврядування освіти.

Рекомендації: 1. Вдосконалити систему планування та координації діяльності всіх ланок освітнього простору.

 2. Створювати умови для постійного професійного вдосконалення роботи педпрацівників, підвищення їх майстерності, можливості вивчення кращого досвіду.

 3. Розширити завдання на новий навчальний рік в зв’язку з модернізацією системи освіти.

 4. Провести по кожному освітньому округу детальний аналіз та надати до відділу освіти до 01.07.2014 року

Головний спеціаліст Т.К.Чемова

Аналізуючи народжуваність по освітнім округам

Освітній округ №1(«Софія»):

2008 – 123;

2009- 102;

2010- 106;

2011- 101;

2012- 89.

Освітній округ №2 ( Бойове):

2008-25


2009-22;

2010-25;


2011-26;

2012- 20.

Освітній округ №3(Зоря):

2008-83;


2009-61;

2010- 77;

2011-78;

2012-49.


Освітній округ №4(Новокраснівка):

2008-48;


2009-43;

2010-47;


2011-33;

2012-35.


Освітній округ №5(Малоянисоль):

2008-27;


2009-19;

2010-22;


2011-18;

2012-21.
Каталог: uploads -> editor -> 3901 -> 337359
editor -> Навчальний заклад: Комунальний заклад «Навчально-виховне об’єднання №25 «зош і-ііі ст., природничо-математичний ліцей, центр позашкільного виховання «Ліра» Кіровоградської міської ради
editor -> «Бережи здоров'я змолоду!»
editor -> Різновид інтерактивних методів навчання на уроках
editor -> Суть процесу навчання
editor -> Аудіювання
337359 -> Бібліотечні уроки для учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів 2013 Греджева Н. О
337359 -> Наталія звольська


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка