Орієнтація у світі професійСторінка1/38
Дата конвертації30.03.2019
Розмір1,22 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   38


УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ВІННИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ

УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

ЗНАЙОМСТВО

З ПРОФЕСІЯМИ

У ГУРТКУ ПОЧАТКОВОГО ТЕХНІЧНОГО МОДЕЛЮВАННЯ

(Методична розробка)

Укладач: Чоботар Оксана Петрівна,

керівник гуртка ПТМВінниця

2010ЗМІСТ

  1. ЗНАЙОМСТВО З ПРОФЕСІЯМИ У ГУРТКУ ПТМ……………….…3

  2. ЗАНЯТТЯ №1. СВІТ ПРОФЕСІЙ «ЛЮДИНА - ПРИРОДА»………12

  3. ЗАНЯТТЯ №2. СВІТ ПРОФЕСІЙ «ЛЮДИНА - ЛЮДИНА»……….20

  4. ЗАНЯТТЯ №3. СВІТ ПРОФЕСІЙ «ЛЮДИНА - ЗНАКОВА СИСТЕМА»……………………………………………………………………28

  5. ЗАНЯТТЯ №4. СВІТ ПРОФЕСІЙ «ЛЮДИНА - ТЕХНІКА»………..35

  6. ЗАНЯТТЯ №5. СВІТ ПРОФЕСІЙ «ЛЮДИНА - ХУДОЖНІЙ

ОБРАЗ»………………………………………………………………………43

7. ВИСНОВКИ………………………………………………………………...53

8. ЛІТЕРАТУРА………………………………………………………………54

1. ЗНАЙОМСТВО З ПРОФЕСІЯМИ У ГУРТКУ ПТМ

Світ професій дуже різноманітний, складний, постійно зазнає змін. Адже відомо, що у зв’язку з розвитком науково-технічного прогресу, цілий ряд професій зникає, а натомість з’являються нові. В даний час кількість професій і спеціальностей сягнула далеко за 40 тис. А чому, коли ми згадуємо про кількість видів діяльності, то ставимо поруч професій і спеціальності? Що ці поняття означають? Чим відрізняються один від одного?

Спеціальність - це конкретна сфера прикладання фізичних і духовних сил людини. Так, наприклад, у сфері медицини людина працює за спеціальністю лікаря – педіатра, терапевта, хірурга , уролога .

Професія - це група споріднених спеціальностей. Так, всі перераховані медичні спеціальності об’єднуються в групу професії “лікар”. Професія ”учитель” включає в себе ряд спеціальностей: учитель укр.мови і літератури, математики, фізики. І ще приклад. Спеціальності слюсар-ремонтник, слюсар-складальник, автослюсар, об’єднуються в групу професій “слюсар”.

Поняття “професія” більш широке, ніж “спеціальність”, і їх не слід ототожнювати. При виборі професії бажано конкретизувати вид майбутньої діяльності до певної спеціальності.

То як все-таки зорієнтуватися у цьому складному багаточисельному лабіринті професій і спеціальностей? У цьому нам може допомогти класифікація професій.

Класифікація професій – це розподіл їх за певною ознакою. Існують різні види класифікації професій. Наприклад, розподіл професій по першій букві їх назви. Користуватися такою класифікацією з метою самовизначення незручно: адже назва професії в більшості невідома вибираючому. Можна розділити професії на 2 групи по характеру праці: переважно фізична і переважно розумова. Але в зв’язку з автоматизацією і механізацією виробництва, введення комп’ютерної техніки, деякі професії важко розділити за цими ознаками.

Є ще одна класифікація – розділ професій по галузях народного господарства.

За галузевою ознакою професії поділяються на кілька груп: промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт, зв`язок, сфера обслуговування.

Крім того є професії галузеві і міжгалузеві. Прикладом можуть бути професії токаря, слюсаря.

Тому за первиною орієнтацією у світі професій знання такої класифікації потрібне, але цього не достатньо.

Уявлення про характер праці спеціаліста дає нам класифікація за предметом праці, запропонована психологом Е.О.Клімовим. (Тест ДДО).

Предмет праці – це об`єкти, на які спрямована людська діяльність. Вона може бути спрямована на людину, природу, технічні об`єкти, символи – знаки, художній образ.

Згідно з класифікацією за предметом праці, професії поділяються на 5 типів: людина-природа, людина-людина, людина-знакова система, людина-техніка, людина-художній образ.

I. Тип професії “людина-природа” об`єднує професії, предметом праці яких є жива природа: рослинні і тваринні організми. До цього типу відносяться такі професії, як агроном, тракторист широкого профілю, зоотехнік, лісник, птахівник, ветеринар.

II. До типу професій “людина-людина” відносяться професії, де предметом праці виступають люди. Прикладом цього типу професій можуть бути професії: вчитель, лікар, продавець, телефоніст, медсестра, вихователь офіціант.

III. Тип професій “людина-знакова система” включає професії, де людина має справу з кресленнями, картами, текстами, символами. До цього типу відносяться, наприклад, такі професії: секретар-друкарка, редактор, бухгалтер, програміст, оператор зв’язку, телеграфіст, кресляр, топограф.

IV. Тип професій “людина-техніка” вказує на те, що людина в процесі праці свою діяльність спрямовує на технічні об’єкти (машини, механізми). Найбільш поширеними професіями цього типу є: токар, слюсар, сталевар, шахтар, електромонтажник, технік-електрик, інженер-технолог, водій.

V. Тип професій “людина-художній образ” об’єднує професії, пов’язані з образотворчою, музичною, акторсько-сценічною діяльністю. Такі професії, як художник, артист ансамблю, актор, композитор, скульптор, маляр-альфрейник, конструктор-модельєр одягу, письменник.

Класифікація професій за предметом праці допомагає розібратися у тому, які загальні вимоги ставить об’єкт праці до людини.

• Так, тип праці “людина-людина” вказує на те, що крім професійних знань, спеціаліст має бути тактовним, доброзичливим, легко спілкуватися з людьми різного характеру і темпераменту, уміти стримувати себе, мати добру пам’ять.

• Професія типу “людина-художній образ” потребує від людини образного мислення, уяви, здібностей до сприймання кольору, форм., спостережливості.

• В професіях типу “людина-техніка” важливі такі якості, як практичне мислення, точність, актуальність, технічна фантазія.

• “Людина - природа”. Любов до природи. Тільки не “созерцательная”, а діюча. Необхідні такі якості, як ініціатива і самостійність в прийнятті конкретних виробничих задач.

• “Людина - знакова система”. Такі якості: абстрактне мислення, зосередженість, посидючість, стійкість уваги.

   За характером праці виділяють два класи професій: 
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   38


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка