Організація роботи навчання дошкільників з навчання розповіданню за ілюстраціямиСкачати 76,43 Kb.
Сторінка1/7
Дата конвертації29.03.2019
Розмір76,43 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7
Організація роботи навчання дошкільників з навчання розповіданню за ілюстраціями

Найголовнішою ознакою держави та її нації є рідна мова. Рівень розвитку мови відображає рівень розвитку нації, її культури. «Мова - це наша національна ознака, в мові - наша культура, ступінь нашої свідомості...» як зазначає І. Огієнко.

На думку Сухомлинського, рідна мова - це безцінне духовне багатство, в якому народ живе, передає з покоління у покоління свою мудрість і славу, культуру і традиції. Він образно називає рідну мову «невмирущим джерелом», з якого дитина черпає перші уявлення про довкілля.

І. Лозинський у передмові до своєї «Граматики», заглиблюючись у філософію мови, підкреслював, що «будь-яка мова робить людину здатною до передачі своїх думок іншим, забезпечує співжиття в суспільстві, зумовлює формування її духовної сутності. Через те кожну мову не тільки можна, а й треба розвивати».

Рідна мова є загальною основою навчання і виховання дітей у навчальному закладі. Оволодіння рідною мовою як засобом пізнання і способом специфічного людського спілкування є найвагомішим досягненням дошкільного дитинства.

В українській лінгводидактиці проблему мовленнєвого розвитку досліджуівли вчені А. Богуш, О. Білан, Н. Водолага, Н. Гавриш, С. Русова, Л. Фесенко та інші.Навчання рідної мови, за С. Русовою, є головним завданням дошкільного виховання і повинно проводитися за такими напрямками: навчання дітей виразного вимовляння всіх звуків, заучування віршів та їх декламування, слухання казок та оповідань, переказування і драматизація їх, складання дітьми казок та невеликих оповідань за темою та за малюнками.

В. Сухомлинський дійшов висновку, що перше завдання школи -«навчити дітей добре мислити і говорити», а розпочинати цю роботу треба вжезі старшими дошкільниками. Весь зміст навчання, характер духовного життя, розумового розвитку дитини повинен стояти на таких «трьох китах»: «яскрава думка, живе слово і творчість дитини».

Основна мета розвитку мовлення, за В. Сухомлинським, озброїти дітей умінням правильно, з дотриманням високої мовленнєвої культури, зв'язко висловлювати свої думки. Завдання навчання дітей рідної мови акумулюється у Базовому компоненті дошкільної освіти України та в Державній базовій про­грамі «Я у Світі». Саме у них одним із завдань є вміння самостійно складати розповіді.

Як зазначає А. Бородич, розповідь - це зв'язний розгорнутий виклад якого-небудь факту. Розповідь як літературний жанр відрізняється тим, що має сюжет, послідовність якого визначається природним ходом подій. Він завжди динамічний. Розповідь переважно невелика, характеризується невеликою кількістю персонажів, невеликою тривалістю дії та нескладною композицією. В розповіді виділяють три частини: зав'язка, кульмінація, розв'язка.

Щоб дитина навчилася створювати розповідь, вона має знати її структуру, а також роль зав'язки, кульмінації, розв'язки.

Вміння розповідати формується у дошкільників поступово впродовж усього перебування у дошкільному навчальному закладі, при системному навчанні. А оскільки навчання розповіді базується переважно на наочному матеріалі, й перш за все на малюнках, ілюстраціях, через які збагачується світогляд дітей і розвивається їхнє образне мислення та зв'язне мовлення, то саме вони є найціннішим: матеріалом у роботі з дошкільниками.

Сучасні психологи пов'язують використання наочності з формуванням конкретних уявлень і понять, збагаченням чуттєвого досвіду. Наочні засоби виробляють у дітей логіку мислення, здатність до пошуку найточніших виразних мовленнєвих засобів (Д. Богоявленський, М. Жинкін, О. Леонтьєв та інші).

Користь малюнків, на думку К. Ушинського в тому, що дитина привчається тісно пов'язувати слово з уявленнями про предмет, вчиться логічно і послідовно висловлюватися; малюнок одночасно розвиває і мислення, імовлення. «Малюнок є одним із найкращих засобів, який спонукає до розмови навіть наймовчазніших дітей», - говорив К. Ушинський.

Отже, роль ілюстрації у навчанні та вихованні дітей величезна, тому завдання вихователя під час організації заняття - навчити дітей сприймати та розуміти зміст ілюстрації та зв'язно його передавати.

Отже, всі розповіді можна класифікувати так:


  1. за змістом (фактичні, придумані):

  2. за формою (описові, сюжетні).

А. Богуш, О. Лещенко, О. Соловйова, Л. Федоренко та інші ви­окремлюють такі заняття з навчання дітей розповідання:

  • опис предметів, іграшок, репродукцій картин, дидактичних картинок;

  • описові розповіді порівняльного характеру про два предмети, дві картинки з контрастними ознаками;

  • сюжетна розповідь про зображення на картині;

  • розповідь із власного досвіду;

  • розповідь за опорними словами;

  • розповідь за планом вихователя;

  • творчі розповіді.


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Спадщина Василя Олександровича Сухомлинського – невичерпне джерело світла, енергії і любові
downloads -> Впровадження педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського щодо гармонійного розвитку особистості учня, формування його життєвої компетентності у н/в процесі на основі формули "Три люблю"
downloads -> Таран Ірина Миколаївна, вчитель англійської мови, вихователь нвк «Кіровоградський колегіум»
downloads -> Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя»
downloads -> Мозгова людмила Анатоліївна
downloads -> Малієнко ю. Б., Сєрова г. В. Вчимося досліджувати (Досліджуємо історію України) Посібник курсу за вибором для профільних класів суспільно-гуманітарного напряму навчання
downloads -> Главное управление образования Луганской областной государственной администрации
downloads -> Тема: Азбука дорожнього руху
downloads -> Методичні рекомендації щодо підготовки матеріалів з питань формування навичок здорового способу життя І. Вступ Суспільству сьогодні особливо потрібні сильні, здорові особистості, які чітко розрізняють поняття добра і зла, любові і ненависті
downloads -> На м’якій постелі спати – у здоров’ї програвати


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка