Організація цивільного захисту навчального закладуДата конвертації12.04.2020
Розмір40 Kb.

Тема: Організація цивільного захисту навчального закладу.

Мета: - ознайомити учнів з організаційною структурою цивільного захисту у навчальному закладі;

- формування морально-психологічної готовності та спроможності учнів виконувати покладені на них завдання, переборювати труднощі та небезпеку у надзвичайних ситуаціях, витримувати навантаження;

- підвищити компетентність школярів у діях за надзвичайного стану у складі невоєнізованих формувань.

Виховувати патріотизм.

Формувати компетентність особистісного самовдосконалення

Обладнання: наочність, підручник.

Тип уроку: формування нових знань

Хід уроку: І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.

Шикування класу. Виконання Гімну України.Перевірка готовності учнів до уроку і тренування за тематикою уроку (3-5 хв.)
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Пригадайте з курсу історії України, які засоби і способи оповіщення про нападів ворогів, пожежі, повені використовували наші предки.

Які сигнали оповіщення використовуються зараз?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Серед завдань цивільного захисту першочерговою є своєчасність, надійність оповіщення населення про лихо, що насувається.

Організаційна структура цивільного захисту навчального закладу.
Захист населення – це комплекс заходів, спрямованих на попередження негативного впливу наслідків надзвичайних ситуацій чи максимального послаблення ступеня їх негативного впливу.

Основні принципи щодо захисту населення:


- Захист населення планується і здійснюється диференційовано, залежно від економічного та природного характеру його розселення, виду, ступеня небезпеки, можливих надзвичайних ситуацій.
- Усі заходи щодо життєзабезпечення населення готуються заздалегідь і здійснюються на підставі законів держави.
- При захисті населення використовують усі наявні засоби захисту (евакуацію із небезпечних районів, захисні споруди, індивідуальні засоби захисту...).
- Громадяни повинні знати основні свої обов’язки щодо безпеки життєдіяльності, дотримуватись установлених правил поведінки під час надзвичайних ситуацій.
Основні заходи щодо забезпечення захисту населення в надзвичайних ситуаціях:


  • Повідомлення учнів та співробітників про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій та постійного інформування про наявну обстановку.

  • Навчання вмінню застосовувати засоби індивідуального захисту і діяти у надзвичайних ситуаціях.

  • Укриття людей у сховищах, медичний, радіаційний та хімічний захист, евакуація населення з небезпечних районів.

  • Спостереження та контроль за ураженістю навколишнього середовища, продуктів харчування та води радіоактивними, отруйними, сильнодіючими отруйними речовинами та біологічними препаратами.

  • організація життєзабезпечення учнів та співробітників навчального закладу під час аварій, катастроф, стихійного лиха, та у воєнний час;

  • організація і проведення рятувальних та інших невідкладних робіт у районах лиха та осередках ураження;

  • створення системи управління, оповіщення і зв'язку, спостереження і контролю за радіоактивним, хімічним і бактеріологічним зараженням, підтримання їх готовності для сталого функціонування у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу;

  • підготовка і перепідготовка керівного складу цивільного захисту навчального закладу, невоєнізованих формувань, навчання учнів та співробітників вмінню застосовувати засоби індивідуального захисту і діяти в надзвичайних ситуаціях.

Метою цивільного захисту в навчальному закладі є завчасна підготовка об'єкта до захисту від наслідків надзвичайних ситуацій (НС), зниження втрат, створення умов для-підвищення стійкості роботи закладу, своєчасного проведення рятувальних та інших невідкладних робіт. Відповідальність за організацію та стан цивільного захисту, постійну готовність його сил і засобів до проведення зазначених робіт покладається на начальника цивільного захисту — керівника навчального закладу.


При керівникові навчального закладу (начальник ЦЗ) створюється штаб ЦЗ — орган управління начальника. Склад штабу комплектується як штатними працівниками ЦЗ (якщо вони є), так і за рахунок посадових осіб навчального закладу, не звільнених від виконання основних обов'язків. Штаб складається з начальника, його заступників (помічників), інших фахівців (виходячи зі специфіки НС, що склалася). Начальником штабу є перший заступник керівника навчального закладу. Йому надається право від імені начальника ЦЗ віддавати накази і розпорядження з питань ЦЗ у навчальному закладі.

Організаційна структура цивільного захисту навчального закладу.


Робота штабу організовується шляхом видання наказів, розпоряджень і вказівок начальника ЦЗ, начальника штабу та рішень місцевої держаної адміністрації (органу виконавчої влади). Головна функція штабу ЦЗ - здійснення заходів щодо захисту учнів та працівників навчального закладу, забезпечення вчасного оповіщення їх, а також населення про загрозу або виникнення НС. Штаб організовує та забезпечує безперервне управління ЦЗ об'єкта, розробляє план дій органів управління і сил ЦЗ навчального закладу із запобігання та ліквідації НС, періодично коригує та забезпечує його виконання, організовує і контролює навчання учнів і працівників закладу з ЦЗ, підготовку невоєнізованих формувань для дій у НС.
У навчальному закладі створюються служби ЦЗ, а саме: оповіщення і зв'язку, охорони громадського порядку, медична, радіаційного та хімічного захисту, протипожежна.
Керівництво цими групами здійснюють їх командири, яких призначають наказом керівника навчального закладу. До обов'язків командирів входить: підтримання в постійній бойовій готовності сил та засобів групи, знання моральних і ділових якостей підлеглих, проведення з ними відповідного навчання з основ ЦЗ. Одним з головних завдань начальника групи є знання й чітке виконання дій, що обумовлені специфікою діяльності групи у випадку НС.

Спільні дії всіх служб навчального закладу мають забезпечити якісне виконання завдань, що виникнуть у разі НС. До цих завдань належать: доведення інформації штабу ЦЗ до учнів та працівників про виникнення НС; своєчасне забезпечення їх засобами індивідуального захисту; організація та проведення екстреної профілактики серед учнів і найперше серед уражених; проведення рятувальних та інших невідкладних робіт (локалізація та гасіння пожеж, розшук і вилучення потерпілих із завалів, будівель, що падають, тощо); надання само- і взаємодопомоги у проведенні санітарної обробки у випадку одержання учнями та працівниками травм, опіків, інших уражень; організація негайної евакуації всіх з осередку ураження; організація життєзабезпечення евакуйованих у безпечній зоні.


IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. У чому полягають основні заходи захисту населення від надзви­чайних ситуацій?

2. Хто і яким чином здійснює оповіщення на­селення в Україні про виникнення надзвичайної ситуації?

3. Що зазначають у тексті повідомлення про різні види надзвичайних ситуацій? Наведіть приклади.

4. Дайте розгорнуту відповідь, яким чином діяти населенню після отримання сигналів опові­щення.

5. Охарактеризуйте організаційну структуру цивільного захисту навчального закладу.

6. Які невоєнізовані формування можуть входити до цивільного захисту навчального закладу?

7. Назвіть призначення та застосування невоєнізованих формувань свого навчального закладу.

V. ПІДСУМОК УРОКУ.

Метою цивільного захисту (цивільної оборони) навчального закладу є організація і забезпечення захисту учнів і працівників від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного походження


VI. Домашнє завдання – опрацювати конспект.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка