Навчальний посібник для профільного навчання Н. А. Побірченко «Людина і праця» для учнів 10-х класів, робочий зошит для учнів із самодіагностики профілю майбутньої професії, посібник із психодіагностики для вчителяСторінка1/2
Дата конвертації14.04.2020
Розмір40 Kb.
ТипНавчальний посібник
  1   2

РЕЦЕНЗІЯ

на спецкурс «Людина і праця» як частину

Всеукраїнського психолого-педагогічного проекту

«Вибір успішної професії»,

що викладається у 10-х класахЧеркаської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №3

Черкаської міської ради Черкаської області


Спецкурс «Людина і праця» впроваджується у Черкаській спеціалізованій школі І-ІІІ ст. №3 протягом 2008-2009 навчального року. За умовами Всеукраїнського психолого-педагогічного проекту «Вибір успішної професії» даний спецкурс мають освоїти не менш як 50 учнів 10-х класів, в поточному навчальному році 54 учні 10-А,Б класів вивчали даний спецкурс 1 годину на тиждень. Викладання спецкурсу має на меті поглибити професійне самоусвідомлення старшокласників, сприяти успішній самореалізації майбутніх випускників у сучасному світі професій.

Спецкурс базується на глибинних знаннях вікової та професійної психології,тому навчання здійснює практичний психолог. Відділ профорієнтації та психології професійного розвитку під керівництвом професора Н.А.Побірченко ґрунтовно підготував як теоретичну, так і у практичну частини спецкурсу. Тому здійснювати викладання курсу не викликало фахових складностей. Для вчителя та учнів було запропоновано комплект навчальної літератури, а саме: навчальний посібник для профільного навчання Н.А.Побірченко «Людина і праця» для учнів 10-х класів, робочий зошит для учнів із самодіагностики профілю майбутньої професії, посібник із психодіагностики для вчителя. В підручнику міститься Програма спецкурсу «Людина і праця», навчально-тематичний план, критерії оцінювання навчально-розвивальних досягнень, які спрямовують роботу викладача спецкурсу і доступні кожному учневі та батькам для усвідомленого навчання і взаємодії. Перелічені документи є дуже вдалим вміщенням у підручник, підвищують рейтинг спецкурсу серед школярів і стимулюють дорослих до проектування навчального результату.Дуже цікавими та методично обґрунтованими є форми роботи, запропоновані авторами підручника. Спецкурс розрахований на 36 навчальних годин, які розподіляються таким чином: кожна з 9 тем починається 1 теоретичним заняттям, підкріплюється 1 практичним заняттям, поглиблюється діагностичною роботою учнів на уроці, додатково надає психологічну інформацію під час самодіагностики учня вдома, вчить здійснювати наукове дослідження з окремих тем профорієнтації та складати особисту професіографію. Таким чином, різноманітність та продуманість форм роботи дозволяє вчителю утримувати зацікавлення учнів предметом курсу протягом року, не навантажує школярів громіздкою теорією, привчає майбутніх студентів до самостійної роботи над темою та тестовим матеріалом, виконує головне завдання проекту: знайти джерела успішної професійної діяльності для кожного учня.

Особливе задоволення маємо висловити з приводу розробки програми курсу. Вивчення спецкурсу базується на знаннях учнів з біології та анатомії людини, з курсу «Людина і світ» та зарубіжна література, економіка і економічна географія. Міжпредметні зв’язки учнів з новим предметом є основою позитивного ставлення до спецкурсу, дають школяреві впевненість у власних знаннях та досвіді. Мова підручника зрозуміла та чітка, приклади реальні та типові. Учні абсолютно довіряють матеріалу, що пропонується. Програма спецкурсу поступово поглиблює знання учнів з психології праці, системно веде від загальних понять, відомих та нових, до індивідуальності кожної дитини, її професійних нахилів та уподобань. Важливо, що програма перекликається з сучасним життям, надає знання з питань сумісності в праці, особливостей кар’єрної побудови майбутнього, чого явно не вистачає в шкільних предметах. Цікавим є гумористичний підтекст окремих тем та інформацій, як то психологи жартують, гендерні відмінності праці… Учні старших класів із задоволенням сприймають навчальний матеріал через жартівливі приклади та спостереження, позитивні емоції тільки додають зацікавлення предметом курсу.

Необхідно звернути особливу увагу на практичні заняття та діагностичні уроки. До кожної з теоретичних тем ретельно підібрані вправи на закріплення вивченого матеріалу. Більшість з них є обґрунтованими, грамотними і відповідають меті теми. Позитивно те, що вправи реально виконати під час уроку в приміщенні класу. Окремі завдання, які потрібно було б перенести за межі школи, бажано виокремити у певні профорієнтаційні дослідження для учнів та виконати як науково-практичні проекти. Психологів-практиків радує різноманітність, компактність подачі тестового матеріалу. Дуже добре, що тести мають чітку мету і назву, обов’язково названі автори, внесені певні роз’яснення по ходу роботи над матеріалом. Безумовно, сьогодення внесло в життя молоді безліч популярних «тестиків», що іноді заважає серйозному ставленню до виконання даної роботи. Але це є професійним завданням викладача-психолога.

Кожна з тем завершується сторінкою самоконтролю для самостійної роботи учня. Вчитель має обов’язково аналізувати даний вид роботи для самовдосконалення та індивідуальної профорієнтаційної роботи з школярем. Переходом до завершального діалогічного спілкування з кожної теми може бути обговорення бажаючими учнями результатів самоконтролю. Для учнів гуманітарного профільного класу цей вид роботи викликав найбільше зацікавлення: грамотний вчитель на цьому етапі роботи отримував зворотній зв'язок від дітей. Окремі сторінки діалогічного спілкування можна виділити як теми для наукових досліджень, соціологічних опитувань та прикладів для захисту власної позиції.

Найбільше занепокоєння викликало виконання саме наукового дослідження, адже в матеріалах курсу не надається чітких вказівок до його виконання, тому хотілося б допомоги в цьому питанні.

Професіографія як вид роботи , на нашу думку, є кульмінацією опанування курсу учнями 10-х класів. Адже кожен з них має скласти портрет омріяної професії. Для виконання даної роботи дуже вдало підключити працівників центру зайнятості міста (так як це вдалося у нас), провести опитування близьких та рідних , залучити сучасні інформаційні мережі.

Отже, впровадження спецкурсу «Людина і праця» має реальну перспективу стати одним з основних предметів для старшокласників-випускників. Набуваючи досвіду викладання цього курсу, ми бачимо перед собою такі завдання:

  1. Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка