Наказ №133-од про внесення змін та доповнень до наказів Чернігівського прикордонного загонуСторінка1/5
Дата конвертації26.03.2020
Розмір0,54 Mb.
ТипНаказ
  1   2   3   4   5ДЕРЖАВНА

ПРИКОРДОННА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ПІВНІЧНЕ РЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ПРИКОРДОННИЙ ЗАГІН


Н А К А З

«03» жовтня 2019 року Чернігів №133-ОД
Про внесення змін та доповнень

до наказів Чернігівського прикордонного загону


На виконання вимог Порядку взаємодії Державної прикордонної служби та Державної екологічної інспекції в разі виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання транспортних засобів та вантажів, що переміщуються через державний кордон України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №715, розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21.08.2019 №Т/230-7407 «Щодо впровадження в оперативно-службову діяльність нормативно-правового акта», з метою удосконалення прикордонно-митного оформлення осіб, транспортних засобів та вантажів
НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Грем’яч», затвердженої наказом Чернігівського прикордонного загону від 04.12.2018 №161-ОД, а саме:

пункт 4.6. розділу ІV викласти у наступній редакції :

«4.6. Порядок дій при спрацюванні приладів радіаційного контролю.

4.6.1. Перевірка у пункті пропуску транспортних засобів, вантажів з метою виявлення випадків перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання здійснюється прикордонними нарядами з використанням стаціонарного комплексу автоматизованого контролю за переміщенням ядерних матеріалів та радіоактивних речовин та/або переносних приладів радіаційної розвідки (контролю).

4.6.2. Під час несення служби прикордонні наряди здійснюють заходи первинного обстеження (експрес – контроль) транспортних засобів та (або) вантажів, що переміщуються через державний кордон України, зокрема виявляють випадки перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, шляхом застосування стаціонарного типу: «Янтар» або переносного обладнання радіаційного контролю типу : Mini Rad 4, ДКГ – 21 М, РМ1703, МКС-А03, МКС-11 ГН, МКС-05 ТЕРРА, ДКС Кадмій, тощо.

4.6.3. Посадова особа підрозділу ОДК, яка входить до складу прикордонних нарядів, яка під час експрес-контролю зафіксувала спрацювання стаціонарного та/або переносного приладу радіаційної розвідки (контролю) по даному факту негайно здійснює доповідь СПНППр.

4.6.4. У разі спрацювання комплексу та (або) переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) :

4.6.4.1. СПНППр протягом 20 хвилин організовує перевірку транспортного засобу та (або) вантажу, та (або) іншого майна з використанням переносного приладу (приладів) радіаційної розвідки (контролю) з метою підтвердження або спростування виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

Повторна перевірка (експрес – контроль) проводиться СПНППр особисто або іншим спеціально призначеним прикордонним нарядом «Огляд транспортних засобів» ( далі - ОТЗ).

Персонал, який залучається до проведення заходів експрес - контролю (детального) контролю з пошуку, локалізації та ідентифікації джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ) повинен вміти користуватися переносними приладами радіаційного контролю (ідентифікаторами), знати правила радіаційної безпеки при поводжені з радіоактивними речовинами, дотримуватися цих заходів при приведені огляду.

Під час проведення огляду необхідно використовувати засоби захисту (мінімально – гумові рукавички та респіратор або марлева пов’язка).

За результатами повторної перевірки складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання (Додаток 11).

У разі не підтвердження в ході повторної перевірки факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання СПНППр надає дозвіл на перетинання державного кордону України транспортним засобам та (або) вантажам, та (або) іншому майну після проходження відповідних видів контролю.

4.6.4.2. СПНППр у разі підтвердження перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання :

4.6.4.2.1. Встановлює межі контрольованої зони на місці спрацювання стаціонарних чи переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) або у місці знаходження транспортного засобу та (або) вантажу, організовує охорону контрольованої зони з метою виключення доступу сторонніх осіб до транспортного засобу та (або) вантажу, або їх несанкціонованого переміщення.

4.6.4.2.2. Доповідає СЗПН та по лінії ЦУС. Надає начальнику зміни ЦУС інформацію про місце та час виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, а також наявну ідентифікаційну інформацію про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке викликало спрацювання.

4.6.4.2.3. Складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання за формою (Додаток 11).

4.6.4.2.4. Протягом 10 хвилин з моменту виявлення інформує представників Державної екологічної інспекції (далі – Держекоінспекції) по засобах зв’язку із зазначенням пункту пропуску про місце та час факту виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке спричинило спрацювання. Фіксує факт інформування в робочому зошиті СПНППр. Загальний час на інформування найближчого територіального органу Держекоінспекції у разі виявлення в пункті пропуску транспортних засобів, і вантажів та іншого майна з перевищенням рівня іонізуючого випромінювання не повинен перевищувати 30 хвилин.

4.6.5. Представники Держекоінспекції, після отримання повідомлення про виявлення факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, в мінімально можливий строк з моменту отримання такого повідомлення, прибувають в пункт пропуску, але не пізніше 3 (трьох) годин з моменту отримання такого повідомлення.

4.6.6. Якщо під час проведення поглибленого контролю спільно з інспектором Держекоінспекції, не виявлено перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, інспектор Держекоінспекції приймає рішення про пропуск через державний кордон транспортних засобів, вантажів та іншого майна, про що він повідомляє СПНППр та засвідчує позитивне рішення шляхом проставлення на звороті контрольного талону відмітки про проходження «радіологічного контролю».

4.6.7. Якщо під час проведення поглибленого контролю інспектор Держекоінспекції виявив перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, і прийнято рішення про заборону на пропуск через державний кордон України транспортного засобу та (або) вантажу та (або) іншого майна, транспортний засіб через державний кордон не пропускається, затримується та поміщається на спеціально обладнаний майданчик (окреме місце, не менше ніж 50 м від місць постійної дислокації служб пункту пропуску).

Якщо під час детального контролю апаратурою радіаційного контролю зафіксовано перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання транспортних засобів та вантажів, то подальший детальний, поглиблений та комплексний контроль та ідентифікацію радіоактивного забруднення здійснюється виключно інспектором Держекоінспекції.

4.6.8. Виходячи з обстановки, яка склалась, діяти у відповідності з наступним алгоритмом:

4.6.8.1. У разі створення небезпеки життю та здоров’ю військовослужбовців, персоналу контрольних служб та учасників міжнародного руху, за умов, коли рівень радіації перевищує допустимі норми на відстані 2 метра від об’єкта, або підтвердження спрацювання комплексу радіаційного контролю за «Тривогою по нейтронному каналу» СПНППр:

припиняє здійснення прикордонного та інших видів контролю, інформує старшого зміни ПМО та представників інших контрольних служб, здійснює доповідь СЗПН;

спільно з інспектором Держекоінспекції визначає межі безпечної зони, рівень потужності дози гамма-випромінювання, організовує вивід за її межі військовослужбовців та персоналу інших контрольних служб, учасників міжнародного руху;

спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО вживає заходів щодо віддалення об’єкту (суб’єкту) в безпечне місце в межах пункту пропуску, огороджує (позначає) дане місце;

в залежності від ситуації, організовує (контролює) виклик до місця виявлення небезпечного радіоактивного матеріалу співробітників територіального підрозділу НП, ДСНС здійснює фото-, відеофіксацію факту незаконного переміщення радіоактивних матеріалів через державний кордон;

із залученням персоналу зі складу зміни прикордонних нарядів забезпечує охорону місця виявлення небезпечних речовин до прибуття представників уповноважених правоохоронних органів;

забезпечує в недоторканому стані місце виявлення речовини з метою збереження можливих доказів (слідів, відбитків пальців рук, тощо);

по завершенню проведення визначених вище заходів, спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО небезпечний радіоактивний матеріал, транспортний засіб, вантаж або інше майно (далі – об’єкт / суб’єкт) передає співробітникам територіального підрозділу НП за актом, для його охорони під час транспортування до місця тимчасового зберігання або захоронення;

за результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті, рапорті про результати прикордонного контролю та доповідає СЗПН;

приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.2. Якщо небезпеки життю та здоров’ю осіб немає (тобто рівень менше допустимої норми на відстані 2 метрів від об’єкта невиявленого нейтронного випромінювання), СПНППр вживає заходи щодо віддалення небезпечного об’єкту (разом з водієм та пасажирами) в безпечне місце та проводить опитування водія та пасажирів.

Спільно з інспектором Держекоінспекції проводить експрес-аналіз та ідентифікацію радіонуклідів, діє у відповідності до результатів проведеної перевірки.

Згідно з висновками інспектора Держекоінспекції, надає або не надає дозвіл на перетин державного кордону.

За результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті СПНППр та доповідає СЗПН.

Приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.3. У разі виявлення випадку перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання від особи, така особа виводиться із загального потоку осіб, що прямують через державний кордон. Стосовно вказаної особи, за заявою (інформуванням) СПНППр, старшим зміни ПМО за участі прикордонного наряду ОТЗ та інспектора Держекоінспекції, здійснюються заходи особистого огляду з метою встановлення джерела іонізуючого випромінювання.

У випадку встановлення джерела іонізуючого випромінювання серед одягу або іншого майна особи вживаються заходи у порядку, передбаченому відносно вантажу з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

4.6.9. Об’єкт / суб’єкт не затримується в наступних випадках якщо:

виявлене джерело входить до переліку легальних радіаційних джерел або природних матеріалів, не знайдено інших ізотопів і не виявлено схованок з іншими небезпечними радіаційними матеріалами;

джерелом такого випромінювання встановлено безпосередньо особу (її тіло), що є наслідком лікування (медичного обстеження) з використанням радіаційних фармпрепаратів, або яка за своїм фахом працює з ДІВ, виходячи з аналізу ступеню ризику, СПНППр (визначена службова особа) проводить опитування щодо пройдених медичних процедур, відвідування аномальних регіонів (Чорнобильську ЗВІЗБ(О)В та інші), займану посаду та рід діяльності особи. По завершенню заходів СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

джерело знаходиться в транспортному засобі, вантажі, багажу автентичність його (джерел(а) радіоактивності) знаходження уточнюється з матеріалами, описаними в супровідній документації, і якщо джерело входить до переліку легальних джерел радіації або природних радіоактивних речовин (проводиться повне радіаційне обстеження транспортного засобу і перевіряється тип радіонукліду, його потужність, засіб та вид транспортування) СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

4.6.10. Пропуск транспортних засобів та/або вантажів через державний кордон з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання, здійснюється виключно після проведення інформування та на підставі дозволу інспектора Держекоінспекції.

В випадку неможливості прибуття в пункт пропуску з об’єктивних причин представника Держекоінспекції для вжиття заходів за компетенцією в разі виявлення вказаних транспортних засобів, вантажів та іншого майна, дозвіл на їх пропуск через державний кордон України інспектор Держекоінспекції надає в телефонному режимі.

4.6.11. Про факт не прибуття інспектора Держекоінспекції (враховуючи розклад роботи Держекоінспекції у Чернігівській області) у пункт пропуску для вжиття заходів за компетенцією щодо виявлення в пункті пропуску транспортних засобів та вантажів із перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання у визначений термін, СПНППр здійснює доповідь по лінії ЦУС, фіксує даний факт у рапорті про результати здійснення прикордонного контролю та робочому зошиті СПНППр.

4.6.12. Час проведення перевірки на додержання вимог чинного законодавства про радіаційну безпеку та прийняття рішення про пропуск або відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та/або вантажу представником Держекоінспекції - до 3 (трьох) годин з моменту прибуття в пункт пропуску (інформування про неможливість прибуття інспектора Держекоінспекції).»


2. Внести зміни до Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міждержавному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Миколаївка», затвердженої наказом Чернігівського прикордонного загону від 04.12.2018 №162-ОД, а саме:

пункт 4.6. розділу ІV викласти у наступній редакції :

«4.6. Порядок дій при спрацюванні приладів радіаційного контролю.

4.6.1. Перевірка у пункті пропуску транспортних засобів, вантажів з метою виявлення випадків перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання здійснюється прикордонними нарядами з використанням стаціонарного комплексу автоматизованого контролю за переміщенням ядерних матеріалів та радіоактивних речовин та/або переносних приладів радіаційної розвідки (контролю).

4.6.2. Під час несення служби прикордонні наряди здійснюють заходи первинного обстеження (експрес – контроль) транспортних засобів та (або) вантажів, що переміщуються через державний кордон України, зокрема виявляють випадки перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, шляхом застосування стаціонарного типу: «Rapiscan» або переносного обладнання радіаційного контролю типу : Mini Rad 4, ДКГ – 21 М, РМ1703, МКС-А03, МКС-11 ГН, МКС-05 ТЕРРА, ДКС Кадмій, тощо.

4.6.3. Посадова особа підрозділу ОДК, яка входить до складу прикордонних нарядів, яка під час експрес-контролю зафіксувала спрацювання стаціонарного та/або переносного приладу радіаційної розвідки (контролю) по даному факту негайно здійснює доповідь СПНППр.

4.6.4. У разі спрацювання комплексу та (або) переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) :

4.6.4.1. СПНППр протягом 20 хвилин організовує перевірку транспортного засобу та (або) вантажу, та (або) іншого майна з використанням переносного приладу (приладів) радіаційної розвідки (контролю) з метою підтвердження або спростування виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

Повторна перевірка (експрес – контроль) проводиться СПНППр особисто або іншим спеціально призначеним прикордонним нарядом «Огляд транспортних засобів» ( далі - ОТЗ).

Персонал, який залучається до проведення заходів експрес - контролю (детального) контролю з пошуку, локалізації та ідентифікації джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ) повинен вміти користуватися переносними приладами радіаційного контролю (ідентифікаторами), знати правила радіаційної безпеки при поводжені з радіоактивними речовинами, дотримуватися цих заходів при приведені огляду.

Під час проведення огляду необхідно використовувати засоби захисту (мінімально – гумові рукавички та респіратор або марлева пов’язка).

За результатами повторної перевірки складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання (Додаток 11).

У разі не підтвердження в ході повторної перевірки факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання СПНППр надає дозвіл на перетинання державного кордону України транспортним засобам та (або) вантажам, та (або) іншому майну після проходження відповідних видів контролю.

4.6.4.2. СПНППр у разі підтвердження перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання :

4.6.4.2.1. Встановлює межі контрольованої зони на місці спрацювання стаціонарних чи переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) або у місці знаходження транспортного засобу та (або) вантажу, організовує охорону контрольованої зони з метою виключення доступу сторонніх осіб до транспортного засобу та (або) вантажу, або їх несанкціонованого переміщення.

4.6.4.2.2. Доповідає СЗПН та по лінії ЦУС. Надає начальнику зміни ЦУС інформацію про місце та час виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, а також наявну ідентифікаційну інформацію про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке викликало спрацювання.

4.6.4.2.3. Складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання за формою (Додаток 11).

4.6.4.2.4. Протягом 10 хвилин з моменту виявлення інформує представників Державної екологічної інспекції (далі – Держекоінспекції) по засобах зв’язку із зазначенням пункту пропуску про місце та час факту виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке спричинило спрацювання. Фіксує факт інформування в робочому зошиті СПНППр. Загальний час на інформування найближчого територіального органу Держекоінспекції у разі виявлення в пункті пропуску транспортних засобів, і вантажів та іншого майна з перевищенням рівня іонізуючого випромінювання не повинен перевищувати 30 хвилин.

4.6.5. Представники Держекоінспекції, після отримання повідомлення про виявлення факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, в мінімально можливий строк з моменту отримання такого повідомлення, прибувають в пункт пропуску, але не пізніше 3 (трьох) годин з моменту отримання такого повідомлення.

4.6.6. Якщо під час проведення поглибленого контролю спільно з інспектором Держекоінспекції, не виявлено перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, інспектор Держекоінспекції приймає рішення про пропуск через державний кордон транспортних засобів, вантажів та іншого майна, про що він повідомляє СПНППр та засвідчує позитивне рішення шляхом проставлення на звороті контрольного талону відмітки про проходження «радіологічного контролю».

4.6.7. Якщо під час проведення поглибленого контролю інспектор Держекоінспекції виявив перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, і прийнято рішення про заборону на пропуск через державний кордон України транспортного засобу та (або) вантажу та (або) іншого майна, транспортний засіб через державний кордон не пропускається, затримується та поміщається на спеціально обладнаний майданчик (окреме місце, не менше ніж 50 м від місць постійної дислокації служб пункту пропуску).

Якщо під час детального контролю апаратурою радіаційного контролю зафіксовано перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання транспортних засобів та вантажів, то подальший детальний, поглиблений та комплексний контроль та ідентифікацію радіоактивного забруднення здійснюється виключно інспектором Держекоінспекції.

4.6.8. Виходячи з обстановки, яка склалась, діяти у відповідності з наступним алгоритмом:

4.6.8.1. У разі створення небезпеки життю та здоров’ю військовослужбовців, персоналу контрольних служб та учасників міжнародного руху, за умов, коли рівень радіації перевищує допустимі норми на відстані 2 метра від об’єкта, або підтвердження спрацювання комплексу радіаційного контролю за «Тривогою по нейтронному каналу» СПНППр:

припиняє здійснення прикордонного та інших видів контролю, інформує старшого зміни ПМО та представників інших контрольних служб, здійснює доповідь СЗПН;

спільно з інспектором Держекоінспекції визначає межі безпечної зони, рівень потужності дози гамма-випромінювання, організовує вивід за її межі військовослужбовців та персоналу інших контрольних служб, учасників міжнародного руху;

спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО вживає заходів щодо віддалення об’єкту (суб’єкту) в безпечне місце в межах пункту пропуску, огороджує (позначає) дане місце;

в залежності від ситуації, організовує (контролює) виклик до місця виявлення небезпечного радіоактивного матеріалу співробітників територіального підрозділу НП, здійснює фото-, відеофіксацію факту незаконного переміщення радіоактивних матеріалів через державний кордон;

із залученням персоналу зі складу зміни прикордонних нарядів забезпечує охорону місця виявлення небезпечних речовин до прибуття представників уповноважених правоохоронних органів;

забезпечує в недоторканому стані місце виявлення речовини з метою збереження можливих доказів (слідів, відбитків пальців рук, тощо);

по завершенню проведення визначених вище заходів, спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО небезпечний радіоактивний матеріал, транспортний засіб, вантаж або інше майно (далі – об’єкт / суб’єкт) передає співробітникам територіального підрозділу НП за актом, для його охорони під час транспортування до місця тимчасового зберігання або захоронення;

за результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті, рапорті про результати прикордонного контролю та доповідає СЗПН;

приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.2. Якщо небезпеки життю та здоров’ю осіб немає (тобто рівень менше допустимої норми на відстані 2 метрів від об’єкта невиявленого нейтронного випромінювання), СПНППр вживає заходи щодо віддалення небезпечного об’єкту (разом з водієм та пасажирами) в безпечне місце та проводить опитування водія та пасажирів.

Спільно з інспектором Держекоінспекції проводить експрес-аналіз та ідентифікацію радіонуклідів, діє у відповідності до результатів проведеної перевірки.

Згідно з висновками інспектора Держекоінспекції, надає або не надає дозвіл на перетин державного кордону.

За результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті СПНППр та доповідає СЗПН.

Приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.3. У разі виявлення випадку перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання від особи, така особа виводиться із загального потоку осіб, що прямують через державний кордон. Стосовно вказаної особи, за заявою (інформуванням) СПНППр, старшим зміни ПМО за участі прикордонного наряду ОТЗ та інспектора Держекоінспекції, здійснюються заходи особистого огляду з метою встановлення джерела іонізуючого випромінювання.

У випадку встановлення джерела іонізуючого випромінювання серед одягу або іншого майна особи вживаються заходи у порядку, передбаченому відносно вантажу з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

4.6.9. Об’єкт / суб’єкт не затримується в наступних випадках якщо:

виявлене джерело входить до переліку легальних радіаційних джерел або природних матеріалів, не знайдено інших ізотопів і не виявлено схованок з іншими небезпечними радіаційними матеріалами;

джерелом такого випромінювання встановлено безпосередньо особу (її тіло), що є наслідком лікування (медичного обстеження) з використанням радіаційних фармпрепаратів, або яка за своїм фахом працює з ДІВ, виходячи з аналізу ступеню ризику, СПНППр (визначена службова особа) проводить опитування щодо пройдених медичних процедур, відвідування аномальних регіонів (Чорнобильську ЗВІЗБ(О)В та інші), займану посаду та рід діяльності особи. По завершенню заходів СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

джерело знаходиться в транспортному засобі, вантажі, багажу автентичність його (джерел(а) радіоактивності) знаходження уточнюється з матеріалами, описаними в супровідній документації, і якщо джерело входить до переліку легальних джерел радіації або природних радіоактивних речовин (проводиться повне радіаційне обстеження транспортного засобу і перевіряється тип радіонукліду, його потужність, засіб та вид транспортування) СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

4.6.10. Пропуск транспортних засобів та/або вантажів через державний кордон з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання, здійснюється виключно після проведення інформування та на підставі дозволу інспектора Держекоінспекції.

В випадку неможливості прибуття в пункт пропуску з об’єктивних причин представника Держекоінспекції для вжиття заходів за компетенцією в разі виявлення вказаних транспортних засобів, вантажів та іншого майна, дозвіл на їх пропуск через державний кордон України інспектор Держекоінспекції надає в телефонному режимі.

4.6.11. Про факт не прибуття інспектора Держекоінспекції (враховуючи розклад роботи Держекоінспекції у Чернігівській області) у пункт пропуску для вжиття заходів за компетенцією щодо виявлення в пункті пропуску транспортних засобів та вантажів із перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання у визначений термін, СПНППр здійснює доповідь по лінії ЦУС, фіксує даний факт у рапорті про результати здійснення прикордонного контролю та робочому зошиті СПНППр.

4.6.12. Час проведення перевірки на додержання вимог чинного законодавства про радіаційну безпеку та прийняття рішення про пропуск або відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та/або вантажу представником Держекоінспекції - до 3 (трьох) годин з моменту прибуття в пункт пропуску (інформування про неможливість прибуття інспектора Держекоінспекції).»

3. Внести зміни до Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Сеньківка», затвердженої наказом Чернігівського прикордонного загону від 04.12.2018 №163-ОД, а саме:

пункт 4.6. розділу ІV викласти у наступній редакції :

«4.6. Порядок дій при спрацюванні приладів радіаційного контролю.

4.6.1. Перевірка у пункті пропуску транспортних засобів, вантажів з метою виявлення випадків перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання здійснюється прикордонними нарядами з використанням стаціонарного комплексу автоматизованого контролю за переміщенням ядерних матеріалів та радіоактивних речовин та/або переносних приладів радіаційної розвідки (контролю).

4.6.2. Під час несення служби прикордонні наряди здійснюють заходи первинного обстеження (експрес – контроль) транспортних засобів та (або) вантажів, що переміщуються через державний кордон України, зокрема виявляють випадки перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, шляхом застосування стаціонарного типу: «Янтар» або переносного обладнання радіаційного контролю типу : Mini Rad 4, ДКГ – 21 М, РМ1703, МКС-А03, МКС-11 ГН, МКС-05 ТЕРРА, ДКС Кадмій, тощо.

4.6.3. Посадова особа підрозділу ОДК, яка входить до складу прикордонних нарядів, яка під час експрес-контролю зафіксувала спрацювання стаціонарного та/або переносного приладу радіаційної розвідки (контролю) по даному факту негайно здійснює доповідь СПНППр.

4.6.4. У разі спрацювання комплексу та (або) переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) :

4.6.4.1. СПНППр протягом 20 хвилин організовує перевірку транспортного засобу та (або) вантажу, та (або) іншого майна з використанням переносного приладу (приладів) радіаційної розвідки (контролю) з метою підтвердження або спростування виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

Повторна перевірка (експрес – контроль) проводиться СПНППр особисто або іншим спеціально призначеним прикордонним нарядом «Огляд транспортних засобів» ( далі - ОТЗ).

Персонал, який залучається до проведення заходів експрес - контролю (детального) контролю з пошуку, локалізації та ідентифікації джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ) повинен вміти користуватися переносними приладами радіаційного контролю (ідентифікаторами), знати правила радіаційної безпеки при поводжені з радіоактивними речовинами, дотримуватися цих заходів при приведені огляду.

Під час проведення огляду необхідно використовувати засоби захисту (мінімально – гумові рукавички та респіратор або марлева пов’язка).

За результатами повторної перевірки складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання (Додаток 12).

У разі не підтвердження в ході повторної перевірки факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання СПНППр надає дозвіл на перетинання державного кордону України транспортним засобам та (або) вантажам, та (або) іншому майну після проходження відповідних видів контролю.

4.6.4.2. СПНППр у разі підтвердження перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання :

4.6.4.2.1. Встановлює межі контрольованої зони на місці спрацювання стаціонарних чи переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) або у місці знаходження транспортного засобу та (або) вантажу, організовує охорону контрольованої зони з метою виключення доступу сторонніх осіб до транспортного засобу та (або) вантажу, або їх несанкціонованого переміщення.

4.6.4.2.2. Доповідає СЗПН та по лінії ЦУС. Надає начальнику зміни ЦУС інформацію про місце та час виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, а також наявну ідентифікаційну інформацію про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке викликало спрацювання.

4.6.4.2.3. Складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання за формою (Додаток 12).

4.6.4.2.4. Протягом 10 хвилин з моменту виявлення інформує представників Державної екологічної інспекції (далі – Держекоінспекції) по засобах зв’язку із зазначенням пункту пропуску про місце та час факту виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке спричинило спрацювання. Фіксує факт інформування в робочому зошиті СПНППр. Загальний час на інформування найближчого територіального органу Держекоінспекції у разі виявлення в пункті пропуску транспортних засобів, і вантажів та іншого майна з перевищенням рівня іонізуючого випромінювання не повинен перевищувати 30 хвилин.

4.6.5. Представники Держекоінспекції, після отримання повідомлення про виявлення факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, в мінімально можливий строк з моменту отримання такого повідомлення, прибувають в пункт пропуску, але не пізніше 3 (трьох) годин з моменту отримання такого повідомлення.

4.6.6. Якщо під час проведення поглибленого контролю спільно з інспектором Держекоінспекції, не виявлено перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, інспектор Держекоінспекції приймає рішення про пропуск через державний кордон транспортних засобів, вантажів та іншого майна, про що він повідомляє СПНППр та засвідчує позитивне рішення шляхом проставлення на звороті контрольного талону відмітки про проходження «радіологічного контролю».

4.6.7. Якщо під час проведення поглибленого контролю інспектор Держекоінспекції виявив перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, і прийнято рішення про заборону на пропуск через державний кордон України транспортного засобу та (або) вантажу та (або) іншого майна, транспортний засіб через державний кордон не пропускається, затримується та поміщається на спеціально обладнаний майданчик (окреме місце, не менше ніж 50 м від місць постійної дислокації служб пункту пропуску).

Якщо під час детального контролю апаратурою радіаційного контролю зафіксовано перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання транспортних засобів та вантажів, то подальший детальний, поглиблений та комплексний контроль та ідентифікацію радіоактивного забруднення здійснюється виключно інспектором Держекоінспекції.

4.6.8. Виходячи з обстановки, яка склалась, діяти у відповідності з наступним алгоритмом:

4.6.8.1. У разі створення небезпеки життю та здоров’ю військовослужбовців, персоналу контрольних служб та учасників міжнародного руху, за умов, коли рівень радіації перевищує допустимі норми на відстані 2 метра від об’єкта, або підтвердження спрацювання комплексу радіаційного контролю за «Тривогою по нейтронному каналу» СПНППр:

припиняє здійснення прикордонного та інших видів контролю, інформує старшого зміни ПМО та представників інших контрольних служб, здійснює доповідь СЗПН;

спільно з інспектором Держекоінспекції визначає межі безпечної зони, рівень потужності дози гамма-випромінювання, організовує вивід за її межі військовослужбовців та персоналу інших контрольних служб, учасників міжнародного руху;

спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО вживає заходів щодо віддалення об’єкту (суб’єкту) в безпечне місце в межах пункту пропуску, огороджує (позначає) дане місце;

в залежності від ситуації, організовує (контролює) виклик до місця виявлення небезпечного радіоактивного матеріалу співробітників територіального підрозділу НП, здійснює фото-, відеофіксацію факту незаконного переміщення радіоактивних матеріалів через державний кордон;

із залученням персоналу зі складу зміни прикордонних нарядів забезпечує охорону місця виявлення небезпечних речовин до прибуття представників уповноважених правоохоронних органів;

забезпечує в недоторканому стані місце виявлення речовини з метою збереження можливих доказів (слідів, відбитків пальців рук, тощо);

по завершенню проведення визначених вище заходів, спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО небезпечний радіоактивний матеріал, транспортний засіб, вантаж або інше майно (далі – об’єкт / суб’єкт) передає співробітникам територіального підрозділу НП за актом, для його охорони під час транспортування до місця тимчасового зберігання або захоронення;

за результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті, рапорті про результати прикордонного контролю та доповідає СЗПН;

приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.2. Якщо небезпеки життю та здоров’ю осіб немає (тобто рівень менше допустимої норми на відстані 2 метрів від об’єкта невиявленого нейтронного випромінювання), СПНППр вживає заходи щодо віддалення небезпечного об’єкту (разом з водієм та пасажирами) в безпечне місце та проводить опитування водія та пасажирів.

Спільно з інспектором Держекоінспекції проводить експрес-аналіз та ідентифікацію радіонуклідів, діє у відповідності до результатів проведеної перевірки.

Згідно з висновками інспектора Держекоінспекції, надає або не надає дозвіл на перетин державного кордону.

За результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті СПНППр та доповідає СЗПН.

Приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.3. У разі виявлення випадку перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання від особи, така особа виводиться із загального потоку осіб, що прямують через державний кордон. Стосовно вказаної особи, за заявою (інформуванням) СПНППр, старшим зміни ПМО за участі прикордонного наряду ОТЗ та інспектора Держекоінспекції, здійснюються заходи особистого огляду з метою встановлення джерела іонізуючого випромінювання.

У випадку встановлення джерела іонізуючого випромінювання серед одягу або іншого майна особи вживаються заходи у порядку, передбаченому відносно вантажу з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

4.6.9. Об’єкт / суб’єкт не затримується в наступних випадках якщо:

виявлене джерело входить до переліку легальних радіаційних джерел або природних матеріалів, не знайдено інших ізотопів і не виявлено схованок з іншими небезпечними радіаційними матеріалами;

джерелом такого випромінювання встановлено безпосередньо особу (її тіло), що є наслідком лікування (медичного обстеження) з використанням радіаційних фармпрепаратів, або яка за своїм фахом працює з ДІВ, виходячи з аналізу ступеню ризику, СПНППр (визначена службова особа) проводить опитування щодо пройдених медичних процедур, відвідування аномальних регіонів (Чорнобильську ЗВІЗБ(О)В та інші), займану посаду та рід діяльності особи. По завершенню заходів СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

джерело знаходиться в транспортному засобі, вантажі, багажу автентичність його (джерел(а) радіоактивності) знаходження уточнюється з матеріалами, описаними в супровідній документації, і якщо джерело входить до переліку легальних джерел радіації або природних радіоактивних речовин (проводиться повне радіаційне обстеження транспортного засобу і перевіряється тип радіонукліду, його потужність, засіб та вид транспортування) СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

4.6.10. Пропуск транспортних засобів та/або вантажів через державний кордон з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання, здійснюється виключно після проведення інформування та на підставі дозволу інспектора Держекоінспекції.

В випадку неможливості прибуття в пункт пропуску з об’єктивних причин представника Держекоінспекції для вжиття заходів за компетенцією в разі виявлення вказаних транспортних засобів, вантажів та іншого майна, дозвіл на їх пропуск через державний кордон України інспектор Держекоінспекції надає в телефонному режимі.

4.6.11. Про факт не прибуття інспектора Держекоінспекції (враховуючи розклад роботи Держекоінспекції у Чернігівській області) у пункт пропуску для вжиття заходів за компетенцією щодо виявлення в пункті пропуску транспортних засобів та вантажів із перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання у визначений термін, СПНППр здійснює доповідь по лінії ЦУС, фіксує даний факт у рапорті про результати здійснення прикордонного контролю та робочому зошиті СПНППр.

4.6.12. Час проведення перевірки на додержання вимог чинного законодавства про радіаційну безпеку та прийняття рішення про пропуск або відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та/або вантажу представником Держекоінспекції - до 3 (трьох) годин з моменту прибуття в пункт пропуску (інформування про неможливість прибуття інспектора Держекоінспекції).»

4. Внести зміни до Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Нові Яриловичі», затвердженої наказом Чернігівського прикордонного загону від 04.12.2018 №164-ОД, а саме:

пункт 4.6. розділу ІV викласти у наступній редакції :

«4.6. Порядок дій при спрацюванні приладів радіаційного контролю.

4.6.1. Перевірка у пункті пропуску транспортних засобів, вантажів з метою виявлення випадків перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання здійснюється прикордонними нарядами з використанням стаціонарного комплексу автоматизованого контролю за переміщенням ядерних матеріалів та радіоактивних речовин та/або переносних приладів радіаційної розвідки (контролю).

4.6.2. Під час несення служби прикордонні наряди здійснюють заходи первинного обстеження (експрес – контроль) транспортних засобів та (або) вантажів, що переміщуються через державний кордон України, зокрема виявляють випадки перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, шляхом застосування стаціонарного типу: «Янтар» або переносного обладнання радіаційного контролю типу : Mini Rad 4, ДКГ – 21 М, РМ1703, МКС-А03, МКС-11 ГН, МКС-05 ТЕРРА, ДКС Кадмій, тощо.

4.6.3. Посадова особа підрозділу ОДК, яка входить до складу прикордонних нарядів, яка під час експрес-контролю зафіксувала спрацювання стаціонарного та/або переносного приладу радіаційної розвідки (контролю) по даному факту негайно здійснює доповідь СПНППр.

4.6.4. У разі спрацювання комплексу та (або) переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) :

4.6.4.1. СПНППр протягом 20 хвилин організовує перевірку транспортного засобу та (або) вантажу, та (або) іншого майна з використанням переносного приладу (приладів) радіаційної розвідки (контролю) з метою підтвердження або спростування виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

Повторна перевірка (експрес – контроль) проводиться СПНППр особисто або іншим спеціально призначеним прикордонним нарядом «Огляд транспортних засобів» ( далі - ОТЗ).

Персонал, який залучається до проведення заходів експрес - контролю (детального) контролю з пошуку, локалізації та ідентифікації джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ) повинен вміти користуватися переносними приладами радіаційного контролю (ідентифікаторами), знати правила радіаційної безпеки при поводжені з радіоактивними речовинами, дотримуватися цих заходів при приведені огляду.

Під час проведення огляду необхідно використовувати засоби захисту (мінімально – гумові рукавички та респіратор або марлева пов’язка).

За результатами повторної перевірки складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання (Додаток 12).

У разі не підтвердження в ході повторної перевірки факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання СПНППр надає дозвіл на перетинання державного кордону України транспортним засобам та (або) вантажам, та (або) іншому майну після проходження відповідних видів контролю.

4.6.4.2. СПНППр у разі підтвердження перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання :

4.6.4.2.1. Встановлює межі контрольованої зони на місці спрацювання стаціонарних чи переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) або у місці знаходження транспортного засобу та (або) вантажу, організовує охорону контрольованої зони з метою виключення доступу сторонніх осіб до транспортного засобу та (або) вантажу, або їх несанкціонованого переміщення.

4.6.4.2.2. Доповідає СЗПН та по лінії ЦУС. Надає начальнику зміни ЦУС інформацію про місце та час виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, а також наявну ідентифікаційну інформацію про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке викликало спрацювання.

4.6.4.2.3. Складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання за формою (Додаток 12).

4.6.4.2.4. Протягом 10 хвилин з моменту виявлення інформує представників Державної екологічної інспекції (далі – Держекоінспекції) по засобах зв’язку із зазначенням пункту пропуску про місце та час факту виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке спричинило спрацювання. Фіксує факт інформування в робочому зошиті СПНППр. Загальний час на інформування найближчого територіального органу Держекоінспекції у разі виявлення в пункті пропуску транспортних засобів, і вантажів та іншого майна з перевищенням рівня іонізуючого випромінювання не повинен перевищувати 30 хвилин.

4.6.5. Представники Держекоінспекції, після отримання повідомлення про виявлення факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, в мінімально можливий строк з моменту отримання такого повідомлення, прибувають в пункт пропуску, але не пізніше 3 (трьох) годин з моменту отримання такого повідомлення.

4.6.6. Якщо під час проведення поглибленого контролю спільно з інспектором Держекоінспекції, не виявлено перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, інспектор Держекоінспекції приймає рішення про пропуск через державний кордон транспортних засобів, вантажів та іншого майна, про що він повідомляє СПНППр та засвідчує позитивне рішення шляхом проставлення на звороті контрольного талону відмітки про проходження «радіологічного контролю».

4.6.7. Якщо під час проведення поглибленого контролю інспектор Держекоінспекції виявив перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, і прийнято рішення про заборону на пропуск через державний кордон України транспортного засобу та (або) вантажу та (або) іншого майна, транспортний засіб через державний кордон не пропускається, затримується та поміщається на спеціально обладнаний майданчик (окреме місце, не менше ніж 50 м від місць постійної дислокації служб пункту пропуску).

Якщо під час детального контролю апаратурою радіаційного контролю зафіксовано перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання транспортних засобів та вантажів, то подальший детальний, поглиблений та комплексний контроль та ідентифікацію радіоактивного забруднення здійснюється виключно інспектором Держекоінспекції.

4.6.8. Виходячи з обстановки, яка склалась, діяти у відповідності з наступним алгоритмом:

4.6.8.1. У разі створення небезпеки життю та здоров’ю військовослужбовців, персоналу контрольних служб та учасників міжнародного руху, за умов, коли рівень радіації перевищує допустимі норми на відстані 2 метра від об’єкта, або підтвердження спрацювання комплексу радіаційного контролю за «Тривогою по нейтронному каналу» СПНППр:

припиняє здійснення прикордонного та інших видів контролю, інформує старшого зміни ПМО та представників інших контрольних служб, здійснює доповідь СЗПН;

спільно з інспектором Держекоінспекції визначає межі безпечної зони, рівень потужності дози гамма-випромінювання, організовує вивід за її межі військовослужбовців та персоналу інших контрольних служб, учасників міжнародного руху;

спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО вживає заходів щодо віддалення об’єкту (суб’єкту) в безпечне місце в межах пункту пропуску, огороджує (позначає) дане місце;

в залежності від ситуації, організовує (контролює) виклик до місця виявлення небезпечного радіоактивного матеріалу співробітників територіального підрозділу НП, здійснює фото-, відеофіксацію факту незаконного переміщення радіоактивних матеріалів через державний кордон;

із залученням персоналу зі складу зміни прикордонних нарядів забезпечує охорону місця виявлення небезпечних речовин до прибуття представників уповноважених правоохоронних органів;

забезпечує в недоторканому стані місце виявлення речовини з метою збереження можливих доказів (слідів, відбитків пальців рук, тощо);

по завершенню проведення визначених вище заходів, спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО небезпечний радіоактивний матеріал, транспортний засіб, вантаж або інше майно (далі – об’єкт / суб’єкт) передає співробітникам територіального підрозділу НП за актом, для його охорони під час транспортування до місця тимчасового зберігання або захоронення;

за результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті, рапорті про результати прикордонного контролю та доповідає СЗПН;

приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.2. Якщо небезпеки життю та здоров’ю осіб немає (тобто рівень менше допустимої норми на відстані 2 метрів від об’єкта невиявленого нейтронного випромінювання), СПНППр вживає заходи щодо віддалення небезпечного об’єкту (разом з водієм та пасажирами) в безпечне місце та проводить опитування водія та пасажирів.

Спільно з інспектором Держекоінспекції проводить експрес-аналіз та ідентифікацію радіонуклідів, діє у відповідності до результатів проведеної перевірки.

Згідно з висновками інспектора Держекоінспекції, надає або не надає дозвіл на перетин державного кордону.

За результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті СПНППр та доповідає СЗПН.

Приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.3. У разі виявлення випадку перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання від особи, така особа виводиться із загального потоку осіб, що прямують через державний кордон. Стосовно вказаної особи, за заявою (інформуванням) СПНППр, старшим зміни ПМО за участі прикордонного наряду ОТЗ та інспектора Держекоінспекції, здійснюються заходи особистого огляду з метою встановлення джерела іонізуючого випромінювання.

У випадку встановлення джерела іонізуючого випромінювання серед одягу або іншого майна особи вживаються заходи у порядку, передбаченому відносно вантажу з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

4.6.9. Об’єкт / суб’єкт не затримується в наступних випадках якщо:

виявлене джерело входить до переліку легальних радіаційних джерел або природних матеріалів, не знайдено інших ізотопів і не виявлено схованок з іншими небезпечними радіаційними матеріалами;

джерелом такого випромінювання встановлено безпосередньо особу (її тіло), що є наслідком лікування (медичного обстеження) з використанням радіаційних фармпрепаратів, або яка за своїм фахом працює з ДІВ, виходячи з аналізу ступеню ризику, СПНППр (визначена службова особа) проводить опитування щодо пройдених медичних процедур, відвідування аномальних регіонів (Чорнобильську ЗВІЗБ(О)В та інші), займану посаду та рід діяльності особи. По завершенню заходів СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

джерело знаходиться в транспортному засобі, вантажі, багажу автентичність його (джерел(а) радіоактивності) знаходження уточнюється з матеріалами, описаними в супровідній документації, і якщо джерело входить до переліку легальних джерел радіації або природних радіоактивних речовин (проводиться повне радіаційне обстеження транспортного засобу і перевіряється тип радіонукліду, його потужність, засіб та вид транспортування) СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

4.6.10. Пропуск транспортних засобів та/або вантажів через державний кордон з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання, здійснюється виключно після проведення інформування та на підставі дозволу інспектора Держекоінспекції.

В випадку неможливості прибуття в пункт пропуску з об’єктивних причин представника Держекоінспекції для вжиття заходів за компетенцією в разі виявлення вказаних транспортних засобів, вантажів та іншого майна, дозвіл на їх пропуск через державний кордон України інспектор Держекоінспекції надає в телефонному режимі.

4.6.11. Про факт не прибуття інспектора Держекоінспекції (враховуючи розклад роботи Держекоінспекції у Чернігівській області) у пункт пропуску для вжиття заходів за компетенцією щодо виявлення в пункті пропуску транспортних засобів та вантажів із перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання у визначений термін, СПНППр здійснює доповідь по лінії ЦУС, фіксує даний факт у рапорті про результати здійснення прикордонного контролю та робочому зошиті СПНППр.

4.6.12. Час проведення перевірки на додержання вимог чинного законодавства про радіаційну безпеку та прийняття рішення про пропуск або відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та/або вантажу представником Держекоінспекції - до 3 (трьох) годин з моменту прибуття в пункт пропуску (інформування про неможливість прибуття інспектора Держекоінспекції).»

5. Внести зміни до Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Славутич», затвердженої наказом Чернігівського прикордонного загону від 04.12.2018 №165-ОД, а саме:

пункт 4.6. розділу ІV викласти у наступній редакції :

4.6. Порядок дій при спрацюванні приладів радіаційного контролю.

4.6.1. Перевірка у пункті пропуску транспортних засобів, вантажів з метою виявлення випадків перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання здійснюється прикордонними нарядами з використанням стаціонарного комплексу автоматизованого контролю за переміщенням ядерних матеріалів та радіоактивних речовин та/або переносних приладів радіаційної розвідки (контролю).

4.6.2. Під час несення служби прикордонні наряди здійснюють заходи первинного обстеження (експрес – контроль) транспортних засобів та (або) вантажів, що переміщуються через державний кордон України, зокрема виявляють випадки перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, шляхом застосування стаціонарного типу: «Янтар» або переносного обладнання радіаційного контролю типу : Mini Rad 4, ДКГ – 21 М, РМ1703, МКС-А03, МКС-11 ГН, МКС-05 ТЕРРА, ДКС Кадмій, тощо.

4.6.3. Посадова особа підрозділу ОДК, яка входить до складу прикордонних нарядів, яка під час експрес-контролю зафіксувала спрацювання стаціонарного та/або переносного приладу радіаційної розвідки (контролю) по даному факту негайно здійснює доповідь СПНППр.

4.6.4. У разі спрацювання комплексу та (або) переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) :

4.6.4.1. СПНППр протягом 20 хвилин організовує перевірку транспортного засобу та (або) вантажу, та (або) іншого майна з використанням переносного приладу (приладів) радіаційної розвідки (контролю) з метою підтвердження або спростування виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

Повторна перевірка (експрес – контроль) проводиться СПНППр особисто або іншим спеціально призначеним прикордонним нарядом «Огляд транспортних засобів» ( далі - ОТЗ).

Персонал, який залучається до проведення заходів експрес - контролю (детального) контролю з пошуку, локалізації та ідентифікації джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ) повинен вміти користуватися переносними приладами радіаційного контролю (ідентифікаторами), знати правила радіаційної безпеки при поводжені з радіоактивними речовинами, дотримуватися цих заходів при приведені огляду.

Під час проведення огляду необхідно використовувати засоби захисту (мінімально – гумові рукавички та респіратор або марлева пов’язка).

За результатами повторної перевірки складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання (Додаток 12).

У разі не підтвердження в ході повторної перевірки факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання СПНППр надає дозвіл на перетинання державного кордону України транспортним засобам та (або) вантажам, та (або) іншому майну після проходження відповідних видів контролю.

4.6.4.2. СПНППр у разі підтвердження перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання :

4.6.4.2.1. Встановлює межі контрольованої зони на місці спрацювання стаціонарних чи переносних приладів радіаційної розвідки (контролю) або у місці знаходження транспортного засобу та (або) вантажу, організовує охорону контрольованої зони з метою виключення доступу сторонніх осіб до транспортного засобу та (або) вантажу, або їх несанкціонованого переміщення.

4.6.4.2.2. Доповідає СЗПН та по лінії ЦУС. Надає начальнику зміни ЦУС інформацію про місце та час виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, а також наявну ідентифікаційну інформацію про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке викликало спрацювання.

4.6.4.2.3. Складає Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання за формою (Додаток 12).

4.6.4.2.4. Протягом 10 хвилин з моменту виявлення інформує представників Державної екологічної інспекції (далі – Держекоінспекції) по засобах зв’язку із зазначенням пункту пропуску про місце та час факту виявлення перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, про транспортний засіб та (або) вантаж, та (або) інше майно, яке спричинило спрацювання. Фіксує факт інформування в робочому зошиті СПНППр. Загальний час на інформування найближчого територіального органу Держекоінспекції у разі виявлення в пункті пропуску транспортних засобів, і вантажів та іншого майна з перевищенням рівня іонізуючого випромінювання не повинен перевищувати 30 хвилин.

4.6.5. Представники Держекоінспекції, після отримання повідомлення про виявлення факту перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання, в мінімально можливий строк з моменту отримання такого повідомлення, прибувають в пункт пропуску, але не пізніше 3 (трьох) годин з моменту отримання такого повідомлення.

4.6.6. Якщо під час проведення поглибленого контролю спільно з інспектором Держекоінспекції, не виявлено перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, інспектор Держекоінспекції приймає рішення про пропуск через державний кордон транспортних засобів, вантажів та іншого майна, про що він повідомляє СПНППр та засвідчує позитивне рішення шляхом проставлення на звороті контрольного талону відмітки про проходження «радіологічного контролю».

4.6.7. Якщо під час проведення поглибленого контролю інспектор Держекоінспекції виявив перевищення допустимого рівня радіаційного випромінювання, і прийнято рішення про заборону на пропуск через державний кордон України транспортного засобу та (або) вантажу та (або) іншого майна, транспортний засіб через державний кордон не пропускається, затримується та поміщається на спеціально обладнаний майданчик (окреме місце, не менше ніж 50 м від місць постійної дислокації служб пункту пропуску).

Якщо під час детального контролю апаратурою радіаційного контролю зафіксовано перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання транспортних засобів та вантажів, то подальший детальний, поглиблений та комплексний контроль та ідентифікацію радіоактивного забруднення здійснюється виключно інспектором Держекоінспекції.

4.6.8. Виходячи з обстановки, яка склалась, діяти у відповідності з наступним алгоритмом:

4.6.8.1. У разі створення небезпеки життю та здоров’ю військовослужбовців, персоналу контрольних служб та учасників міжнародного руху, за умов, коли рівень радіації перевищує допустимі норми на відстані 2 метра від об’єкта, або підтвердження спрацювання комплексу радіаційного контролю за «Тривогою по нейтронному каналу» СПНППр:

припиняє здійснення прикордонного та інших видів контролю, інформує старшого зміни ПМО та представників інших контрольних служб, здійснює доповідь СЗПН;

спільно з інспектором Держекоінспекції визначає межі безпечної зони, рівень потужності дози гамма-випромінювання, організовує вивід за її межі військовослужбовців та персоналу інших контрольних служб, учасників міжнародного руху;

спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО вживає заходів щодо віддалення об’єкту (суб’єкту) в безпечне місце в межах пункту пропуску, огороджує (позначає) дане місце;

в залежності від ситуації, організовує (контролює) виклик до місця виявлення небезпечного радіоактивного матеріалу співробітників територіального підрозділу НП, здійснює фото-, відеофіксацію факту незаконного переміщення радіоактивних матеріалів через державний кордон;

із залученням персоналу зі складу зміни прикордонних нарядів забезпечує охорону місця виявлення небезпечних речовин до прибуття представників уповноважених правоохоронних органів;

забезпечує в недоторканому стані місце виявлення речовини з метою збереження можливих доказів (слідів, відбитків пальців рук, тощо);

по завершенню проведення визначених вище заходів, спільно з інспектором Держекоінспекції та старшим зміни ПМО небезпечний радіоактивний матеріал, транспортний засіб, вантаж або інше майно (далі – об’єкт / суб’єкт) передає співробітникам територіального підрозділу НП за актом, для його охорони під час транспортування до місця тимчасового зберігання або захоронення;

за результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті, рапорті про результати прикордонного контролю та доповідає СЗПН;

приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.2. Якщо небезпеки життю та здоров’ю осіб немає (тобто рівень менше допустимої норми на відстані 2 метрів від об’єкта невиявленого нейтронного випромінювання), СПНППр вживає заходи щодо віддалення небезпечного об’єкту (разом з водієм та пасажирами) в безпечне місце та проводить опитування водія та пасажирів.

Спільно з інспектором Держекоінспекції проводить експрес-аналіз та ідентифікацію радіонуклідів, діє у відповідності до результатів проведеної перевірки.

Згідно з висновками інспектора Держекоінспекції, надає або не надає дозвіл на перетин державного кордону.

За результатами проведених заходів здійснює фіксацію та узагальнення отриманої інформації в робочому зошиті СПНППр та доповідає СЗПН.

Приймає рішення про пропуск/відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та (або) вантажу.

4.6.8.3. У разі виявлення випадку перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання від особи, така особа виводиться із загального потоку осіб, що прямують через державний кордон. Стосовно вказаної особи, за заявою (інформуванням) СПНППр, старшим зміни ПМО за участі прикордонного наряду ОТЗ та інспектора Держекоінспекції, здійснюються заходи особистого огляду з метою встановлення джерела іонізуючого випромінювання.

У випадку встановлення джерела іонізуючого випромінювання серед одягу або іншого майна особи вживаються заходи у порядку, передбаченому відносно вантажу з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання.

4.6.9. Об’єкт / суб’єкт не затримується в наступних випадках якщо:

виявлене джерело входить до переліку легальних радіаційних джерел або природних матеріалів, не знайдено інших ізотопів і не виявлено схованок з іншими небезпечними радіаційними матеріалами;

джерелом такого випромінювання встановлено безпосередньо особу (її тіло), що є наслідком лікування (медичного обстеження) з використанням радіаційних фармпрепаратів, або яка за своїм фахом працює з ДІВ, виходячи з аналізу ступеню ризику, СПНППр (визначена службова особа) проводить опитування щодо пройдених медичних процедур, відвідування аномальних регіонів (Чорнобильську ЗВІЗБ(О)В та інші), займану посаду та рід діяльності особи. По завершенню заходів СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

джерело знаходиться в транспортному засобі, вантажі, багажу автентичність його (джерел(а) радіоактивності) знаходження уточнюється з матеріалами, описаними в супровідній документації, і якщо джерело входить до переліку легальних джерел радіації або природних радіоактивних речовин (проводиться повне радіаційне обстеження транспортного засобу і перевіряється тип радіонукліду, його потужність, засіб та вид транспортування) СПНППр допускає особу до подальшого проходження визначених видів контролю.

4.6.10. Пропуск транспортних засобів та/або вантажів через державний кордон з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання, здійснюється виключно після проведення інформування та на підставі дозволу інспектора Держекоінспекції.

В випадку неможливості прибуття в пункт пропуску з об’єктивних причин представника Держекоінспекції для вжиття заходів за компетенцією в разі виявлення вказаних транспортних засобів, вантажів та іншого майна, дозвіл на їх пропуск через державний кордон України інспектор Держекоінспекції надає в телефонному режимі.

4.6.11. Про факт не прибуття інспектора Держекоінспекції (враховуючи розклад роботи Держекоінспекції у Чернігівській області) у пункт пропуску для вжиття заходів за компетенцією щодо виявлення в пункті пропуску транспортних засобів та вантажів із перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання у визначений термін, СПНППр здійснює доповідь по лінії ЦУС, фіксує даний факт у рапорті про результати здійснення прикордонного контролю та робочому зошиті СПНППр.

4.6.12. Час проведення перевірки на додержання вимог чинного законодавства про радіаційну безпеку та прийняття рішення про пропуск або відмову у пропуску через державний кордон транспортного засобу та/або вантажу представником Держекоінспекції - до 3 (трьох) годин з моменту прибуття в пункт пропуску (інформування про неможливість прибуття інспектора Держекоінспекції).»

6. Доповнити Технологічну схему пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Грем’яч» додатком 11 «Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання» (Додаток 1).

7. Доповнити Технологічну схему пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міждержавному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Миколаївка» додатком 11 «Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання» (Додаток 2).

8. Доповнити Технологічну схему пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Сеньківка» додатком 12 «Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання» (Додаток 3).

9. Доповнити Технологічну схему пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Нові Яриловичі» додатком 12 «Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання» (Додаток 4).

10. Доповнити Технологічну схему пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Славутич» додатком 12 «Акт фіксації перевищення допустимого рівня іонізуючого випромінювання» (Додаток 5).

11. Начальникам відділів прикордонної служби «Грем’яч», «Семенівка», «Гірськ», «Добрянка» та «Дніпровське» забезпечити впровадження та виконання положень цього наказу.

12. Відділу прикордонного контролю штабу забезпечити оприлюднення даного наказу на офіційному сайті Державної прикордонної служби України.

13. Установити, що цей наказ набирає чинності з 25.10.2019.

14. Контроль за виконанням даного наказу покласти на першого заступника начальника загону – начальника штабу.


Каталог: upload -> file


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка