Модульно-розвивальна системаСторінка1/5
Дата конвертації09.10.2019
Розмір263 Kb.
  1   2   3   4   5

Модульно-розвивальна система

Життєва компетентність – це системна властивість особистості, що вимагає інноваційної модульно-розвивальної системи навчання, яка впроваджена в гімназії з 2001 року

В інноваційній педагогічній технології модульної форми організації навального процесу модульно-розвиваюче навчання є найголовнішою ланкою. Воно являє собою гармонійну сукупність змісту, форм, методів і засобів розвиваючого навчання, яка забезпечує оптимізацію психосоціального росту особистості вчителя і учня шляхом реалізації принципу модульності. (А.Фурман).

Зміст модульно-розвиваючого навчання визначається цілісною системою змістовних модулів, що зафіксована в модульній програмі з того чи іншого предмета.

Змістовий модуль – психодидактична адаптована, відкрита система понять (як правило навчальної теми чи розділу), яка передбачає і оптимізує на практиці психосоціальний розвиток особистості учня і вчителя.

Модульна програма навчального курсу, що складається із сукупності змістових модулів – основний засіб модульного навчання.

Основним дидактичним засобом реалізації модульної програми є створення міні-підручників, тобто підручників нового типу. Їх можуть, в деякій мірі, заміняти зошити з друкованою основою, дидактичні матеріали з узагальнюючими таблицями, схемами та різнорівневими завданнями, що успішно запроваджені в гімназії.

У системі модульно-розвивального навчання великого значення набуває форма організації навчання – форма-модуль, що характеризується таким рисами:

- 30 хв. часовим відрізком організації навчального процесу (міні-модуль);

- нерозривним зв’язком і єдністю змістового модуля і форми-модуля;- певною психолого-дидактичною спрямованістю, смисловою цілісністю і логічною завершеністю кожного міні-модуля;

- існування автономних, здвоєних, строєних міні-модулів; вибором і поєднанням способів навчальної діяльності, виходячи з принципу їх оптимальної різноманітності і взаємодоповнення.

Діалектичний зв’язок форми-модуля утворює навчальний модуль, що є цілісною функціональною одиницею процесу навчання і забезпечує оптимізацію психосоціального розвитку учня і учителя.

Навчально-модульний процес даної системи навчання обґрунтовується як найпрогресивніша форма процесу розвитку (соціалізації) особистості. Суть соціалізації полягає в оволодіванні учнем певною системою знань, норм і цінностей, яка дозволяє йому формуватися і самореалізуватися як творчій особистості.

Повний функціональний цикл освітнього процесу можна виразити моделлю, що схематично виглядає так:

Дана структурно-функціональна модель дозволяє технологізувати модульно-розвиваючий процес, який розгортається від чуттєво-естетичного або установчо-мотиваційного до духовно-естетичного або корекційно-творчого, максимально реалізуючи позитивний потенціал учнів у розумовому і соціальному розвитку.

Функціонування навчального модуля – від установчо-мотиваційного етапу (міні-модуля) до контрольно-рефлексивного – має двофазовий характер. Основне призначення першої фази полягає в сприйнятті, відкритті і осмисленні конкретного змістового модуля, другої – у відпрацюванні умінь і навичок, способів узагальнюючої і рефлексуючої діяльності. Кожна з цих фаз містить по три етапи (міні-модулі), які в логічній єдності і становлять повний функціональний цикл навчального модуля.

Реалізація модульно-розвиваючого процесу на технологічному рівні організації навчання полягає в наповненні кожного з етапів модульно-розвиваючого процесу відповідним психолого-дидактичним змістом. Саме цей зміст задає параметри конкретної педагогічної діяльності вчителя в умовах даної системи навчання. Він визначає реальне поле вибору форм, методів та прийомів педагогічної взаємодії учителя та учня на кожному етапі навчального модуля.

Подаємо коротку характеристику основних етапів цілісного модульно-розвиваючого процессу:
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Спадщина Василя Олександровича Сухомлинського – невичерпне джерело світла, енергії і любові
downloads -> Впровадження педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського щодо гармонійного розвитку особистості учня, формування його життєвої компетентності у н/в процесі на основі формули "Три люблю"
downloads -> Таран Ірина Миколаївна, вчитель англійської мови, вихователь нвк «Кіровоградський колегіум»
downloads -> Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя»
downloads -> Мозгова людмила Анатоліївна
downloads -> Малієнко ю. Б., Сєрова г. В. Вчимося досліджувати (Досліджуємо історію України) Посібник курсу за вибором для профільних класів суспільно-гуманітарного напряму навчання
downloads -> Главное управление образования Луганской областной государственной администрации
downloads -> Тема: Азбука дорожнього руху
downloads -> Методичні рекомендації щодо підготовки матеріалів з питань формування навичок здорового способу життя І. Вступ Суспільству сьогодні особливо потрібні сильні, здорові особистості, які чітко розрізняють поняття добра і зла, любові і ненависті
downloads -> На м’якій постелі спати – у здоров’ї програвати


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка