Методичний супровід молодих вихователів з питання «Патріотичне виховання у контексті розвитку духовного потенціалу особистості дитини дошкільного віку»Скачати 171,34 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації09.01.2020
Розмір171,34 Kb.
  1   2   3


УДК 37.017.7 : 373.24

Методичний супровід молодих вихователів з питання

«Патріотичне виховання у контексті розвитку духовного потенціалу особистості дитини дошкільного віку»

Віра Грінченко,

вихователь-методист,

дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №52 «Казковий»Анотація. В даній статті розкриваються форми методичної роботи з молодими вихователями, які сприяють досягненню професійної майстерності в доборі методів і прийомів при плануванні навчально-виховної роботи з дітьми дошкільного віку.

Ключові слова: духовність, духовне виховання, духовний розвиток, духовні цінності, старший дошкільний вік, культурно-історичне надбання, духовна культура педагога, інтеграція сімейного і суспільного виховання.

Стрімкі темпи розвитку суспільства вимагають принципово нової стратегії виховання, нових підходів до розвитку дитини. Реалізацію цих вимог передбачає Державний стандарт - Базовий компонент дошкільної освіти в Україні.

У зв’язку із соціально-політичними змінами в житті суспільства та необхідністю готувати до них дітей посилюється інтерес до соціальних аспектів виховання. Інтегруючи моральний, духовний і соціальний компоненти, процес виховання спрямовується на цілісний розвиток особистості, який реалізується в гармонії із зовнішнім світом та із самим собою.

Формування духовної особистості набуло особливої актуальності сьогодні, коли спостерігається кризовий стан сім’ї, відсутня соціальна захищеність, що призводить до зниження рівня духовного розвитку дітей та молоді. Виникає гостра потреба у визначенні основних засад, цілей, напрямів, змісту, форм і методів формування духовно-моральних цінностей, як однієї з основ виховання, що сприятиме становленню й розвитку духовної високоморальної особистості, майбутнього громадянина України. Спробуємо знайти причини та визначити виховні технології, які допоможуть педагогам у формуванні соціально-емоційного досвіду дошкільників, вихованні гуманності, людяності.

Слідуючи дослідникам проблем виховання дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, які наголошували на тому, що морально-етичний, духовний розвиток особистості буде ефективним за умови включення дітей у:

- спілкування з однолітками та дорослими (А. Богуш, М. Лісіна, Т. Павленчик, Т. Репіна);

- гру (Л. Артемова, М. Лісіна, Г. Люблінська, Т. Поніманська, Є. Суботський),

- художньо-пізнавальну діяльність (Н. Бібік, Н. Вашуленко, Ю. Пелех, О. Савченко). [1]

Перед колективом постало питання забезпечення цілісного розвитку дитини, розвиток її творчої спрямованості, розкриття потенційних можливостей та визнанні унікальності ролі дошкільного дитинства в становленні особистості.

Духовний розвиток – чи не найскладніший напрям у педагогічній роботі з дошкільниками. Як правильно й ненав’язливо відкрити дітям одвічні духовні цінності, спрямувати на шлях постійного самовдосконалення, прищепити прагнення творити добро і красу? Які методи обрати? Яка підготовка потрібна педагогам? Відповіді на ці запитання я хочу розкрити в даній статті.

З урахуванням можливостей і потреб розвитку особистості в період дошкільного дитинства процес цілеспрямованого формування духовного потенціалу малюка має орієнтуватися передусім на такі головні прояви:

● Прагнення пізнавати навколишній світ і себе у ньому, глибше ознайомлюватися з творами різних видів мистецтва.

● Бажання сприймати й творити прекрасне, самостійно займатися мистецькою діяльністю.

● Розуміння основних морально-етичних норм і здатність дотримуватися їх у власній поведінці.

● Шанобливе та бережне ставлення до всього живого, неживої природи і предметів рукотворного світу, відповідальність та інші базові якості особистості.

На сучасному етапі розвитку системи освіти все більше уваги приділяється професійному розвитку й освіті дорослої людини.

Перед вихователем-методистом стоїть питання: як зробити, щоб кожен педагог став активним, зацікавленим учасником навчально- виховного процессу. Як позбутися від пасивності окремих педагогів? Як перевести їх від репродуктивної діяльності до дослідницької? До формування вміння рефлектувати в процесі пізнання нового та освоєння знайомого матеріалу?

Досвід роботи не тільки дає відповіді на всі ці питання, а й переконує в тому, що використання інтерактивних заходів в організації методичної роботи з вихователями є доцільним, а саме: інтерактивні технології дозволяють стимулювати процеси набуття професійної компетентності вихователів, змінюють професійно-особистісну позицію педагога, санкціонують стабільне професійне зростання особистості, забезпечують адекватне розвитку регіональної освіти підвищення якості діяльності педагогів. Окрім результативності ці заходи характеризуються своєю гнучкістю та ефективністю поєднання з традиційними формами та методами навчання.

Вважаю, що створення нового технологічного забезпечення методичної роботи з метою її оптимізації, дозволяє вивчити можливість інших пропозицій. Перспективним, на мій погляд, є впровадження в організацію методичної роботи з вихователями диференційованого підходу для стимулювання педагогів до неперервного особистісно-професійного розвитку. Тому в першу чергу слід визначити рівень професійної майстерності кожного педагога, провести діагностику способом анкетування, тестування, а вже потім підбирати зміст, форми і методи роботи з педагогами для їх професійного зростання.


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Спадщина Василя Олександровича Сухомлинського – невичерпне джерело світла, енергії і любові
downloads -> Впровадження педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського щодо гармонійного розвитку особистості учня, формування його життєвої компетентності у н/в процесі на основі формули "Три люблю"
downloads -> Таран Ірина Миколаївна, вчитель англійської мови, вихователь нвк «Кіровоградський колегіум»
downloads -> Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя»
downloads -> Мозгова людмила Анатоліївна
downloads -> Малієнко ю. Б., Сєрова г. В. Вчимося досліджувати (Досліджуємо історію України) Посібник курсу за вибором для профільних класів суспільно-гуманітарного напряму навчання
downloads -> Главное управление образования Луганской областной государственной администрации
downloads -> Тема: Азбука дорожнього руху
downloads -> Методичні рекомендації щодо підготовки матеріалів з питань формування навичок здорового способу життя І. Вступ Суспільству сьогодні особливо потрібні сильні, здорові особистості, які чітко розрізняють поняття добра і зла, любові і ненависті
downloads -> На м’якій постелі спати – у здоров’ї програвати


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка