Методичні рекомендації щодо виявлення, вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвідуСкачати 83,04 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації28.12.2018
Розмір83,04 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
  1   2   3

Методичні рекомендації щодо виявлення, вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду.

Н.К.Куришзавідувач НМЦ менеджменту

та з координації діяльності РМК/ММК


Головним показником творчої діяльності педагога є наявність педагогічних знахідок, ідей, що згодом утворюють педагогічний досвід.

Перспективний педагогічний досвід визначає зміст освіти, істотно впливає на форми і методи, організаційну структуру педагогічного процесу.

Саме тому проблеми вивчення, моделювання, узагальнення і поширення перспективного педагогічного досвіду стають одними з найважливіших задач для всіх педагогічних колективів.

Практика методичної роботи показала наявність у школах здебільшого формального підходу до вивчення і узагальнення педагогічного досвіду, і розгляд його як чогось абстрактного, філософського.

Пропоновані рекомендації покликані допомогти організаторам методичної роботи і педагогам у систематизації передового педагогічного досвіду — продукту педагогічної діяльності — як учителя, так і школи в цілому, а також дозволять уникнути суб'єктивізму в його оцінці.

Передовий педагогічний досвід (далі ППД) – це оптимальна діяльність педагога, що є результатом творчого пошуку, несе в собі елементи новизни, спрямована на вирішення актуальних завдань навчання і виховання, забезпечує стійку ефективність навчально-виховного процесу як у межах існуючих форм роботи, так і на основі їх удосконалення.Основними критеріями оцінки передового педагогічного досвіду є:

  • Актуальність і перспективність

  • Висока результативність і оптимальність

  • Наукова достовірність досвіду

  • Можливість творчого наслідування.

  • Наявність елементів новизни та оригінальності.

Відповідно до Положення про виявлення, вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду в загальноосвітніх навчальних закладах Чернівецької області роботу по виявленню, вивченню, узагальненню та поширенню передового педагогічного досвіду в освітніх закладах організовують директор, заступник директора, методист, вихователь-методист; у районних/міських управліннях/відділах освіти – методист, головний (провідний) спеціаліст; в Інституті післядипломної педагогічної освіти – методист науково-методичного центру (далі НМЦ).

Виявлення, вивчення, узагальнення та затвердження передового педагогічного досвіду можна уявно поділити на чотири етапи, що охоплюють щонайменше два роки:1-й – інформаційно-мотиваційний:

- формулюється тема досвіду, обґрунтовується його актуальність;

- вибираються конкретні шляхи, засоби, методи досягнення високих результатів у процесі навчання та виховання учнів;

- формується робоча група для вивчення досвіду.2-й – підготовчий:

- проводиться попереднє знайомство з об'єктом досвіду;

- внаслідок попереднього вивчення документації визначаються основні ідеї передового досвіду, уточнюються методи його вивчення.

3-й – основний:

- збирається емпіричний матеріал, вивчаються окремі ланки управлінської діяльності або навчально-виховного процесу, проводяться моніторингові дослідження, діагностика, контрольні заміри;

- матеріали класифікують на типовий і випадковий, після цього його систематизують та узагальнюють.

Протягом всього періоду вивчення та узагальнення передового педагогічного досвіду здійснюється його самоаналіз та самокорекція.4-й – заключний:

- систематизація та узагальнення досвіду визначення провідних ідеї досвіду;

- вироблення методичних рекомендацій щодо розв'язання досліджуваної проблеми;

- дається оцінка перспективності досвіду.

Виявлення та вивчення передового педагогічного досвіду (у навчальному закладі, РМК/ММК, ІППО) складає один рік та передбачає:

- визначення об’єкта (носія) передового досвіду;

- аналітичну оцінку вихідних матеріалів;

- систематизацію відомостей про передовий досвід та комплектування довідково-інформаційних матеріалів.

Узагальнення передового педагогічного досвіду здійснюють методисти НМЦ ІППО, які систематизують дібраний матеріал в аспекті проблеми ППД, здійснюють опис, визначають форму узагальнення, що складає один рік. Підготовлені методистом НМЦ матеріали досвіду розглядаються та обговорюються на засіданні відповідної кафедри та подаються на затвердження Вченою радою:

- титульний лист;

- інформація про автора ППД з його фото;

- рецензія науковця та методиста ІППОЧО;

- витяг із протоколу засідання відповідної кафедри ІППОЧО про рекомендацію щодо затвердження досвіду Вченою радою ІППОЧО;

- опис ППД і додатки (конспекти уроків, занять, виховних заходів; сценарії змагань, свят, концертів, розваг; фрагменти уроків, занять, виховних заходів, розваг, свят, концертів; дидактичний матеріал; список публікацій у періодичних виданнях; презентації, фото).

За результатами виявлення, вивчення, узагальнення ППД відповідна кафедра порушує клопотання перед Вченою радою ІППОЧО про затвердження конкретного досвіду.

На основі поданих до розгляду Вченою радою матеріалів про затвердження конкретного передового педагогічного досвіду виноситься рішення про затвердження (незатвердження) та поширення ППД в освітніх закладах Буковини.Варто рекомендувати методисту, який вивчає досвід педагогічного працівника, наступний алгоритм роботи:

1. Переглянути літературу з даної проблеми; уточнити питання, які можуть бути розроблені на основі формування передового досвіду.

2. Зібрати відомості про вчителя; провести бесіду з адміністрацією школи, колегами, учнями, батьками.

3. Відвідати серію уроків вчителя; з’ясуйте, яка науково-методична основа його роботи, методика організації уроків.

4. Поспостерігати, який вплив має вчитель на учнів, як учні ставляться до вчителя і до предмету, що він викладає.

5. Провести перевірку знань, умінь і навичок учнів, як вони володіють елементами наукової організації навчання.

6. Провести аналіз рівня вихованості учнів.

7. Проаналізувати спільно з вчителем його досвід роботи:

· основні педагогічні задачі, які він вирішує;

· наукова обґрунтованість досвіду;

· рівень новизни досвіду;

· можливість застосування досвіду в інших умовах.

8. Допомогти вчителю скласти план опису системи роботи, систематизувати матеріали з досвіду роботи: конспекти уроків, сценарії позакласних заходів, методичні розробки, дидактичні картки тощо.

9. Підготувати науково-методичний аналіз досвіду роботи; обговорити висновки і пропозиції на педагогічній раді у школі, методичній раді РМК/ММК.

11. Визначити форми узагальнення і впровадження цього досвіду у школі, місті, районі.


Каталог: images
images -> Філософія дитинства в педагогічній спадщині В. О. Сухомлинського
images -> Наступність і перспективність як необхідна умова забезпечення безперервної освіти
images -> Муханова Ірина Федорівна удк
images -> Оздоровча спрямованість фізичного виховання анотація
images -> Рекомендації класним керівникам на орієнтовні форми роботи з учнями щодо формування навичок здорового способу життя
images -> Методичні рекомендації щодо вдосконалення системи роботи навчальних закладів з питань формування, збереження та зміцнення здоров’я учнів
images -> Загальна характеристика роботи
images -> Загальна характеристика роботи
images -> Математика, як навчальний предмет, покликаний передусім сприяти розумовому вихованню, особливо вихованню волі до цілеспрямован


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка