Методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку у загальноосвітніх навчальних закладахСкачати 38,34 Kb.
Дата конвертації29.03.2019
Розмір38,34 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
Методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку у загальноосвітніх навчальних закладах
Новий 2013-2014 навчальний рік у загальноосвітніх навчальних закладах України розпочнеться з урочистостей, присвячених Дню знань.

Відповідно до розпорядження Луганської обласної державної адміністрації від 28 грудня 2012 р. № 1978 «Про затвердження плану заходів із підготовки та відзначення 75-річчя утворення Луганської області» у загальноосвітніх навчальних закладах 1 вересня 2013 року рекомендовано провести єдиний Перший урок «Луганщині – 75».

Славна історія Луганської області-це частина безсмертної історії нашої України, і сімдесяти п’ятирічний ювілей - це добрий привід для того, щоб частіше задавати собі питання: хто ми, звідки, де наші витоки, якими буде наше найближче майбутнє?

Ми всі пишаємось тим, що на Луганщині, овіяній легендами від скіфських поселень до сучасних вугільно-металургійних підприємств, багатогалузевої промисловості, аграрного та будівельного комплексів, живуть працьовиті, гарні й розумні люди.

Луганщина була й залишається економічною опорою держави, утримуючи лідерство серед областей України фактично з усіх соціально-економічних показників. Збереження значного науково-технічного й освітнього потенціалу, утвердження глибинних духовних традицій нашого краю, примноження його культурних надбань – запорука впевненого сьогодення області та її поступу в майбутнє.

Епіграфом до Першого уроку можуть бути слова відомої на Луганщині поетеси Ганни Гайворонської:

Луганщина – світанок України,

Земля життя мого й життя моїх батьків.

Держава юності, у світі ти єдина

У плахті із лісів, полів і нив.

Луганщина – Східна Брама України. Прекрасний, мальовничий, щедрий степовий край. Перший промінь сонця у нашій країні зігріває Луганську землю: її безкрайні поля, покриті золотим колоссям пшениці, терикони на горизонті, стародавні кургани з сивим ковилом, величний Сіверський Дінець…

Луганщина – наша мала Батьківщина, край шахтарської слави, трудової відваги та мужності. Ми пам’ятаємо імена наших видатних земляків: героїв-молодогвардійців, прославленого трудівника Олексія Стаханова, космонавтів Володимира Ляхова та Георгія Шоніна, легкоатлетів Валерія Брумеля та Сергія Бубку. Ця земля подарувала світу неповторний талант Володимира Даля, Бориса Грінченка, Володимира Сосюри, Бориса Горбатова, Михайла Матусовського, Владислава Титова, Василя Голобородька, Юрія Єненка, Михайла Голубовича.

Метою першого уроку є:

- узагальнення знань про культуру свого народу, його традиції, звичаї;

- сприяння формуванню історичної пам’яті, виховання патріотичних, громадянських почуттів;

- формування у школярів почуття особистої відповідальності, активної життєвої позиції;

- формування толерантного ставлення до представників інших народностей;

- пропаганда кращих досягнень культурної та духовної спадщини Луганської області;

- розширення й збагачення знань та уявлень учнів про рідний край – Луганщину, її місце на карті України, Європи, світу в цілому.

Зміст першого уроку доцільно підпорядковувати реалізації таких завдань:

- залучення молоді до витоків, збереження та розвитку духовної культури свого краю, його історичного минулого;

- формування в учнів уявлення про роль Луганської області та конкретно населеного пункту у становленні української державності як цілісного об’єкту, що має характерні особливості в історичному, економічному та культурно-соціальному розвитку;

- формування у дітей та молоді почуття особистої відповідальності за долю свого рідного краю, активної життєвої позиції, яка сприятиме процвітанню Луганщини у майбутньому.

До підготовки першого уроку бажано залучити архівні документи, матеріали обласного та місцевих краєзнавчих, історико-етнографічних музеїв, експонати виставок, фольклорних фестивалів, дослідження з історичного, літературного, географічного, екологічного краєзнавства тощо.

Емоційний фон уроку можуть посилити літературні й музичні твори Б. Грінченка, Х. Алчевської, А. Чехова, М. Шолохова (які містять поетичний опис Луганського краю), Б. Горбатова, О. Фадєєва, В. Титова, В. Сосюри, С. Бугаркова, М. Матусовського, сучасних авторів-письменників і поетів, які оспівують велич духу, повсякденну напружену працю творців оновленої Луганщини.

Цінним стане залучення до підготовки й проведення уроку людей — свідків та учасників знакових подій в історії держави й рідного краю — нашої малої Батьківщини.

Безумовно, доцільним вважається використання візуальних (картин, плакатів, відгуків, фрагментів документальних фільмів, авторського кіно, фотографій, фотоколажів, предметів повсякденного життя, побуту, господарчої діяльності тощо), а також аудіоматеріалів з історії краю, підготовка книжкових виставок із краєзнавства, сімейних реліквій, портретів відомих земляків, творчих учнівських робіт (твори, інтерв’ю, дослідження, малюнки, макети, дитячі вироби, матеріали та ін.).

Цікавим елементом уроку можуть стати топонімічні дослідження географічних, територіально-адміністративних назв нашого краю, історії походження реліквій – культових споруд, меморіальних комплексів, садово-паркових ансамблів, алей Слави, братських поховань, пам’ятних знаків тощо.

Зміст, структура і план проведення уроку має стати творчим доробком кожного вчителя спільно з батьківським та учнівським активом, громадою.

Для учнів початкових класів під час підготовки і проведення першого уроку варто запроваджувати такі форми, які прищеплюють любов до батьків, до природи, людяне ставлення до всього рідного.

Дитина, яка переступає поріг школи, сподівається на нові відкриття, цікаві зустрічі, захоплюючі, незабутні враження. Тому вчитель, готуючись до першого уроку, повинен так організувати роботу, щоб учні відчули потяг до нового, радість і хвилювання від зустрічі зі школою.

Важливо, щоб перший урок увійшов у життя дітей як яскрава подія та запам’ятався надовго.

Оскільки в молодшому віці у дітей переважає образне мислення, враховуючи психофізіологічні особливості дітей молодшого шкільного віку, бажано надати перевагу ігровим формам роботи, діалогічному спілкуванню.

Пропонуємо заздалегідь учителю підготувати до уроку мультимедійну презентацію, яка б складалася з питань до різноманітних вікторин, ігор та могла познайомити дітей з державною символікою й символікою рідного краю.

Для учнів, які мають попередні знання з краєзнавства, доцільно провести вікторину, яка допоможе перенестися в історію рідного краю, зосередитись на знаннях рослинного, тваринного світу, водних ресурсах, корисних копалинах; відкрити духовні й культурні скарби землі Луганської, захопитися талантом їх творців.

Орієнтовні питання до вікторини:

1. Як називається наша область?

2. Скільки років виповнилося Луганській області?

3. Яку назву вона мала раніше?

4. Які міста входять до складу Луганської області?

5. Як називають мешканців Луганщини?

6. Що є символом Луганщини?

7. Які підприємства є в Луганській області?

Звертаємо увагу вчителів, що запропоновані рекомендації не повинні використовуватись механічно. Вони мають слугувати відправною точкою подальшої творчої роботи з учнями початкової школи.

Жодна дитина не повинна залишитися поза увагою, адже враження, яке отримають учні від першого уроку, будуть визначними в їх подальшому ставленні до школи.

Зміст уроку для учнів основної школи рекомендуємо спрямувати на формування патріотичних почуттів, національної самосвідомості, правової й політичної культури, усвідомлення взаємозв’язку власної долі з долею малої Батьківщини та України в цілому, шанобливого ставлення до батьків, учителів, громади, символіки держави та свого краю, архітектурних пам’яток, об’єктів історичного та географічного краєзнавства.

На уроці в основній школі можна започаткувати проектну діяльність під гаслом «Моя Луганщина», оголосити проведення акцій, творчих конкурсів пісень, творів, віршів, театральних композицій: «Луганщина — мій рідний край, моя земля», збір інформації «Славні імена» (про видатних діячів Луганщини минулого та сьогодення), турнір шкільних поетів тощо.

Частину уроку пропонуємо провести як практичну роботу у вигляді конкурсу малюнків (це може бути колективна або індивідуальна робота). Учитель заздалегідь може підготувати тематичне панно, яке учні оздоблюють готовими окремими елементами. Це дозволить дітям відчути свою значущість у колективі. Такий вид роботи може стати початком проекту, який можна розвивати протягом декількох років навчання у школі.

Урок для учнів старшої школи доцільно розпочати коротким екскурсом в історію рідного краю, висвітлити сучасний спосіб організації життєдіяльності суспільства, спосіб життя й виховання у сім’ї. Підкреслити, що любов до рідного краю, повага до батьків, знання свого роду є джерелом, яке живить патріотизм молодої людини.

Презентація матеріалів про культурно-етнографічні особливості населення Луганщини, історичні події на її території, світоглядні уявлення, вірування свого регіону через призму загальноукраїнської й світової культури сприятиме формуванню ціннісного ставлення до Батьківщини та свого краю, рідної мови як духовної цінності, активної громадянської позиції, ідентифікації себе з українським народом.

Особливу увагу треба приділити проблемам усебічного розвитку культури міжетнічного спілкування, рішучого подолання проявів націонал-нігілізму та націонал-шовінізму, усунення причин, що їх породжують.

Необхідно звернути увагу старшокласників, що свідомий громадянин України є, насамперед, морально стійкою людиною, яка веде здоровий спосіб життя, є працьовитою, милосердною людиною.

Добираючи матеріал до уроку, педагоги повинні врахувати і географічний принцип: використати історію свого села, міста, звернутися до джерел народної пам’яті.

Рекомендуємо на першому уроці розкрити питання про розвиток економіки, освіти, охорони здоров’я, духовної культури, туризму тощо.

Змістовий та виховний вплив першого уроку матиме більш питому вагу за умови активного безпосереднього залучення дітей, батьків, ветеранів праці та військових дій, депутатів різних рівнів, працівників музеїв і бібліотек, туристичних агенцій, засобів масової інформації, політичних і громадських організацій до його підготовки та проведення, а також застосування нетрадиційних форм організації діяльності всіх учасників уроку.

У зв’язку з цим, орієнтовними формами проведення першого уроку можуть бути:

- заочна екскурсія «Луганський край – України розмай», «Луганщина – світанок України» (знайомство з пам’ятними місцями);

- урок-презентація (власних проектів, програм, акцій, сімейних, громадських, державних реліквій, походження яких пов’язане з історією Луганського краю) «Історія географічних назв Луганщини», «Історія Луганського краю», «Історія моєї сім’ї в історії Луганщини» тощо;

- літературна вітальня «Я пишаюсь своїми земляками», «Луганщина – пісня моя»;

- турнір знавців рідного краю «Щоб любити рідний край, треба його знати», «Патріот Луганщини»;

- урок-подорож сторінками «Червоної книги Луганського краю»;

- «діалог поколінь»;

- урок-зустріч за участю ветеранів, видатних людей, почесних громадян міста, району, учасників пам’ятних подій, депутатів різних рівнів;

- урок-інтерв’ю;

- урок у музеї (музейний урок);

- урок-конкурс (наприклад, зі створенням пам’ятного знака про ювілейну подію – 75-річчя утворення Луганської області або «Славетні імена на карті області»);

- урок-проект («Краса рідної землі», «Скарби надр Луганщини», «Це ми збережемо для наступних поколінь» та ін.).

Учитель обирає форму проведення уроку самостійно, враховуючи індивідуальні особливості учнів класу та можливості навчального закладу.

У бібліотеках загальноосвітніх навчальних закладів пропонуємо організувати виставки художньої та мемуарної літератури, творчих робіт учнів, присвячених 75‑річчю утворення Луганської області.

На першому уроці учні мають відчути, що вони народилися у надзвичайно красивому краї, що Луганщина є їхньою малою Батьківщиною, що саме рідна земля сприяє розквіту й становленню їхньої особистості, яка у свою чергу, розраховує на їхню відданість, працю, турботу і любов.Слід зазначити, що зміст рекомендацій розрахований на те, щоб використання їх не обмежилося Першим уроком, а знайшло своє продовження в подальшій діяльності педагогів.
Каталог: uploads -> editor
editor -> Затвердити Порядок вибуття дітей із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, й соціального захисту дітей, до сімейних форм виховання (далі Порядок), що додається
editor -> В умовах постійних змін, які відбуваються в сучасному суспільстві, проблема адаптації особистості виступає на перший план
editor -> Навчальний заклад: Комунальний заклад «Навчально-виховне об’єднання №25 «зош і-ііі ст., природничо-математичний ліцей, центр позашкільного виховання «Ліра» Кіровоградської міської ради
editor -> «Бережи здоров'я змолоду!»
editor -> Різновид інтерактивних методів навчання на уроках
editor -> Суть процесу навчання
editor -> Аудіювання


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка