Методичні рекомендації для вчителів української літератури щодо підготовки та проведення уроків літератури рідного краюСкачати 401,5 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації29.03.2019
Розмір401,5 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
  1   2


МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ


ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ЩОДО ПІДГОТОВКИ ТА ПРОВЕДЕННЯ

УРОКІВ ЛІТЕРАТУРИ РІДНОГО КРАЮ

ЦЕНТР МЕТОДИЧНОЇ ТА СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ

КІРОВОГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ


ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ЩОДО ПІДГОТОВКИ ТА ПРОВЕДЕННЯ

УРОКІВ ЛІТЕРАТУРИ РІДНОГО КРАЮ

Підготувала: Маранська І.А., методист ЦМСПС
(друкується за рішенням методичної ради центру методичної та соціально-психологічної служби управління освіти Кіровоградської міської ради (протокол № 16 від 25.05.2011 року)
Уроки літератури рідного краю – складова літературної освіти школярів узагалі та частина краєзнавства зокрема. Літературне краєзнавство - це специфічна галузь науки про літературу, предметом якої є вивчення фольклорної спадщини та літературних творів, художніх образів, навіяних природою, історичними подіями, традиціями, звичаями, побутом і людьми краю. Сьогодні, як ніколи, саме ця частина курсу літератури може стати тим містком, який поєднає читацьке життя школяра зі світовою літературою, культурою.

Співпраця учитель - митець (художній твір) - учень (читач) досягне органічної єдності й чародійного синтезу, якщо пам'ятатимемо настанову І. Франка, добираючи матеріал до уроків літератури рідного краю (і не тільки): «Кожен чільний письменник - чи він слов'янин, чи німець, чи француз, чи скандинавець, - є наче дерево, що своїм корінням впивається якомога глибше і міцніше в свій рідний, національний ґрунт, намагається увібрати в себе і переварити в собі якнайбільше його живих соків, а своїм пнем і короною поринає в інтернаціональній атмосфері ідейних інтересів, наукових, суспільних, естетичних і моральних змагань. Тільки той письменник може... мати якесь значення, хто має і вміє цілій освіченій людськості сказати якесь своє слово в такій формі, яка б найбільше відповідала його національній вдачі» .

Тож мета цих уроків - осягнення глибинної сутності спадщини митців рідного краю, космосу духу земляків, реалій дійсності, сприйняття й поціновування багатовимірного набутку майстрів слова, плекання почуття гордості творчими людьми, славними краянами, поєднуючи емоційно-естетичне з поняттєвим, образне мислення з логічним.

Уроки літератури рідного краю мають певні особливості. По-перше, планувати їх треба з урахуванням специфіки літератури як виду мистецтва; по-друге, добір літературних творів і мистецького матеріалу здійснювати з урахуванням художньо-естетичної вартісності; по-третє, уміло поєднувати вивчення літератури з образотворчим мистецтвом, музикою, архітектурою, історією, релігією, філософією тощо; по-четверте, забезпечувати формування естетичних смаків, переконань, ідеалів школярів з урахуванням українознавчих аспектів; по-п'яте, враховуючи важливість виховання творчого читача, виробляти особистісне ставлення до художньої літератури рідного краю, щоб допомогти учневі-Читачу-Людині самовиразитися й самоствердитися, розуміючи, що митці не тільки відображають своє сприйняття й розуміння світу, але й передають енергію бачення життя в його добрі і злі, красі й потворності, - тим самим допомагають творити своє «Я» у єдності долі з природою, людством, нацією, рідним краєм.

Підготовка до уроків літератури рідного краю передбачає визначення суб'єктів навчально-пізнавального процесу на далеку та близьку перспективу:

- випереджальне ознайомлення зі списком творів літератури рідного краю, які учні мають прочитати (придбати) впродовж літа, навчального року;

- підготовку систему завдань, розробку розумових операцій, а також способів їх виконання з урахуванням різних рівнів і форм мислительної діяльності, що допоможе учневі-читачеві проникнути в таїну художнього тексту;

- конструювання навчально-пізнавального дійства, сценарію, організації змістового наповнення уроку;

- чітке визначення теми, мети та завдань уроку, проблемних питань до твору (творчості), добору епіграфа, зорового та слухового рядів (музичне та мистецьке оформлення).

Слід виокремити основні методи навчання та форми організації навчально-пізнавальної діяльності на заняттях із літератури рідного краю для 5-8 класів такі види роботи: бесіда; бесіда за змістом книжки, твору; бесіда з елементами лекції; бесіда з елементами диспуту; розповідь; художня розповідь; заочна подорож; конкурс знавців літератури рідного краю; інсценізація тощо. У 9-11- классах - лекція; оглядова лекція тематичного характеру; семінар за творчістю поета (письменника); диспут; конференція; зустріч із поетом (прозаїком); екскурсія (або заочна подорож); обговорення проблеми (за круглим столом) та ін.

Залежно від мети, завдань уроку, особливостей художнього твору та жанрово-стильової манери письма митця, обраного методу проведення заняття можуть бути використані різноманітні прийоми роботи: повідомлення; стислі, докладні та творчі перекази; художня розповідь; виразне читання та інсценізація; голосне зачитування творів і уривків; «оживлення» подій та словесний опис картини; підготовка та обговорення відгуків, анотацій, рецензій; дослідно-пошукова робота в місцевих бібліотеках, музеях, картинних галереях, архівах; виписування образних висловлювань, афоризмів; підготовка виставок літературних, мистецьких і художніх творів, публікацій, репродукцій; запис інтерв'ю автора, його рідних, друзів, знайомих; підготовка словничків термінів, понять; виставка учнівських ілюстрацій до твору (творів); сценічні замальовки, фрагменти діа- відеофільмів тощо.

Відповідно уроки літератури рідного краю можна представити як традиційні, так і нестандартні. Останні можуть бути такими: урок-конкурс, -заочна подорож, -інсценізація, -художня розповідь тощо (для 5-8 класів); урок-конференція, - семінар, - диспут, - зустріч, - екскурсія, - візуалізація, -семінар, - практикум у 9-11 класах.


Структура та змістове наповнення традиційного уроку

з літератури рідного краю в 5-8-х классах
1. Бесіда, створення психологічної установки, умотивування дій.

2. Актуалізація опорних знань, евристична бесіда (ігри при потребі).

3. Уведення учнів у світ митця.

4. Коментарі про твір та його місце в системі творчого доробку автора.

5. Словникова робота.

6. Сприйняття та осмислення художнього змісту твору.

7. Пошук відповідей на запитання учнів і проблемні питання до твору, спадщини митця.

8. Усвідомлення учнем і вчителем міри збагачення власного досвіду.

9. Узагальнення почутого, встановлення закономірностей у виучуваному творі, матеріалі.

10. Підсумки, коментар домашнього завдання з літератури рідного краю.


Структура та змістове наповнення традиційного уроку

з літератури рідного краю в 9-11-х классах
1. Актуалізація опорних знань і висунення системи гіпотез.

2. Уведення учнів у життєвий світ митця та творчу лабораторію.

3. Словникова робота.

4. Сприйняття й осмислення композиційно-художнього змісту твору, жанрово-стильової манери письма автора.

5. Розв'язання учнями проблемних завдань залежно від їх інтелектуальних-можливостей та психофізіологічних особливостей (робота в парах, групах; виконання завдань літературознавчого чи лінгвістичного практикуму за творчим доробком автора).

6. Встановлення логічних зв'язків, закономірностей у розглядуваному творі (творчості).

7. Самоаналіз і самоусвідомлення міри збагачення власного ментального досвіду.

8. Узагальнення, систематизація та представлення системи завдань до наступного заняття.Сподіваємося, що запропоновані рекомендації щодо підготовки та проведення уроків літератури рідного краю сприятимуть активізації інтересу учителів до важливого аспекту літературної освіти школярів. А учня-читача долучатимуть до правічної батьківської спадщини свого краю, народу. Пізнавши витоки свого рідного, наші учні достойно ввійдуть у світовий простір і не втратять своє «Я» .

Каталог: Files -> downloads
downloads -> Спадщина Василя Олександровича Сухомлинського – невичерпне джерело світла, енергії і любові
downloads -> Впровадження педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського щодо гармонійного розвитку особистості учня, формування його життєвої компетентності у н/в процесі на основі формули "Три люблю"
downloads -> Таран Ірина Миколаївна, вчитель англійської мови, вихователь нвк «Кіровоградський колегіум»
downloads -> Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя»
downloads -> Мозгова людмила Анатоліївна
downloads -> Малієнко ю. Б., Сєрова г. В. Вчимося досліджувати (Досліджуємо історію України) Посібник курсу за вибором для профільних класів суспільно-гуманітарного напряму навчання
downloads -> Главное управление образования Луганской областной государственной администрации
downloads -> Тема: Азбука дорожнього руху
downloads -> Методичні рекомендації щодо підготовки матеріалів з питань формування навичок здорового способу життя І. Вступ Суспільству сьогодні особливо потрібні сильні, здорові особистості, які чітко розрізняють поняття добра і зла, любові і ненависті
downloads -> На м’якій постелі спати – у здоров’ї програвати


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка