Людмила БондарСкачати 24,31 Kb.
Дата конвертації24.03.2020
Розмір24,31 Kb.
ТипРішення

Людмила Бондар

к. психолог. н., доцент,

м. Київ
Особливості навчальної мотивації студентів-психологів

та психолого-педагогічні умови її розвитку
Сучасне суспільство висуває високі вимоги до майбутнього спеціаліста: уміння мислити, знаходити оптимальні професійні рішення, розв’язувати нестандартні професійні завдання, обдумувати наслідки своєї професійної діяльності та оточуючих. Формуванню цих умінь та можливостей особистості може сприяти високий рівень мотивації навчальної діяльності.

Мотив, мотивація є основною рушійною силою у будь-якій діяльності людини, розвиток позитивної навчальної мотивації у студентів є однією з умов особистісного розвитку та ефективної професійної підготовки. Тому особливо важливим стає питання про мотиви навчально-професійної діяльності студентів, які впливають на якість професійної підготовки, на формування особистості професіонала.

Мотиви діяльності людини не є сталими, на їх становлення та розвиток можливо впливати, а, отже, й допомогти майбутньому спеціалісту у професійному становленні. Ефективність навчально-професійної діяльності студента пов’язана з мотивацією оволодіння майбутньою професією.

З метою вивчення мотивів навчальної діяльності студентів третього курсу напряму підготовки «Практична психологія» проведено методику «Вивчення мотивів навчальної діяльності студентів» (А.А. Реан, В.Я. Якунін) та методику «Діагностика мотивів навчальної діяльності студентів»(методика А.А.Реан, В.Я. Якунін у модифікації Н.Н. Бадмаєвої).

Аналіз результатів показав, що у структурі мотиваційної сфери особистості студентів присутні мотиви навчальної діяльності: професійні мотиви(73,8%), мотиви отримання інтелектуального задоволення(71,4%), навчально-пізнавальні(73,8%). Але одночасно значущими є й мотиви зовнішні, супутні щодо навчальної діяльності: отримати диплом (54,8%), забезпечити успішність майбутньої професійної діяльності(64,3%), комунікативні мотиви, мотиви отримання схвалення батьків та оточуючих (30%).

Студенти третього курсу задіяні у написанні курсових, наукових робіт, у них з’являється сфера професійних інтересів, тому можливість спілкуватися з викладачами-спеціалістами стає не тільки потрібною, але й цікавою. Тому з’являється бажання досягти поваги викладачів(29% студентів).

Впливати на розвиток позитивної професійної мотивації студентів можливо через організацію навчального процесу, створивши психолого-педагогічні умови:

- формування навчально-пізнавальної активності студентів через застосування активних та інтерактивних методів навчання, тобто включення особистості у ситуацію прояву активності;

- ведення у процес навчання проблемних ситуацій, долання труднощів у навчальній діяльності – важлива умова підтримання інтересу;

- застосування інформаційних технологій та електронних освітніх ресурсів;- забезпечення успішності та задоволеності навчальною діяльністю.

На етапі оволодіння професією студенту необхідні стійкі професійні, навчально-пізнавальні мотиви навчальної діяльності та адекватне уявлення про свою майбутню роботу. За таких умов вони будуть прагнути до отримання нових знань, до творчості, отже, у них будуть формуватися професійно важливі якості.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка