Лілія РябокіньСкачати 24,21 Kb.
Дата конвертації27.12.2018
Розмір24,21 Kb.

Лілія Рябокінь

аспірант, м. КиївАдаптація до навчання у ВТНЗ студентів-психологів 1 курсу.
Вступ до вищого навчального закладу – значна подія в житті молодої людини, адже це є її перший самостійний крок і початок відповідального етапу життя. Людина повинна адаптуватися не тільки до умов діяльності, професії, групи, колективу, але і до постійної зміни життєвих стереотипів.

На першому курсі у студентів повинен відбутися перехід від ролі школяра до ролі студента, тобто повинні змінитися способи навчальної діяльності. Будь - які зміни повинні супроводжуватися виникненням процесу дезадаптації на початку змін діяльності. Впродовж 6 - 12 місяців відбувається адаптація до нових умов. Тобто термін дезадаптації повинен тривати 6 - 12 місяців від початку нової діяльності. Якщо процес дезадаптації не виникає з будь - яких причин, це може свідчити про відсутність психологічних та особистісних змін, тобто блокування процесу розвитку. Для того, щоб сприяти розвитку особистості необхідно створити умови:  1. Щоб процес дезадаптації відбувався;

  2. Щоб інтенсивність процесу дезадаптації не була надмірною.

Для виявлення адаптивності у студентів-психологів 1 курсу факультету психології та соціології (ФПС) Національного авіаційного університету було проведено дослідження на основі «Опитувальника К. Роджерса для виявлення адаптивності/ не адаптивності студентів до навчання у ВТНЗ». Метою даного дослідження є вивчення процесу адаптації у студентів-психологів 1 курсу на початкових етапах навчання у ВТНЗ.

За результатами дослідження було виявлено наступні показники:

101 група ФПС- у 80% студентів-психологів була виявлена адаптація, у 20% - виявлена дезадаптація.

102 група ФПС - у 88% студентів-психологів виявлена адаптація, а у 12% - виявлена дезадаптація.

103 група – у 100% студентів-психологів виявлена адаптація.

Таким чином, у переважної більшості студентів після 2-х місяців навчання має місце адаптація, що може свідчити про труднощі в навчанні ВТНЗ в сприйнятті нової ситуації, що може перешкоджати особистому розвитку студентів.

Отже, процес соціально-педагогічної адаптації студентів не можна залишати без потрібної уваги, оскільки успішна адаптація допомагає оптимізації процесів навчальної і професійної діяльності.

Знання індивідуальних особливостей студента, на основі яких будується система включення його в нові види діяльності і нове коло спілкування, дає можливість уникнути дезадаптаційного синдрому, зробити процес адаптації психологічно комфортним.Комплексне знання сукупності факторів соціально-психологічної адаптації, орієнтацію на певні критерії, що характеризують результативність процесів адаптації, можуть стати методичним підґрунтям для роботи куратора, який не тільки здійснює моніторинг, але і контролює процеси адаптації першокурсників. На основі запропонованого структурного аналізу було побудовано загальну адаптаційну модель для всієї групи, так і індивідуальні моделі з урахуванням особистісних характеристик і потреб кожного студента.
Каталог: bitstream -> NAU
NAU -> Гуманітарна освіта в технічних вищих навчальних закладах
NAU -> Желуденко М. О. Різні підходи до визначення цінностей в аксіологічних теоріях
NAU -> Конспект лекцій з дисципліни «історія держави і права україни»
NAU -> Менеджменту якості
NAU -> Володимир Тименко к п. н., доцент м. Київ Особливості використання методу аналізу
NAU -> Загальна характеристика роботи
NAU -> Л. В. Бондар Особливості адаптації першокурсників до умов навчання у вищому навчальному закладі
NAU -> Програма навчальної дисципліни «Антропологія»
NAU -> Знання «Етики та етикету світових релігій як духовного феномена» є невід’ємною умовою становлення кожної людини як особистості і особливо студентської молоді майбутньої еліти держави


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка