Консультація для батьківСкачати 32,55 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації27.03.2019
Розмір32,55 Kb.
ТипУрок
  1   2
Консультація для батьків

«Перші уроки моральності для дітей раннього віку»
Сім’я – це особливий світ‚ своєрідно пов’язаний з усіма проблемами суспільства. Сім’ї належить пріоритетне місце в процесі формування і розвитку особистості від моменту її народження. Вона є першим вихователем дитини і середовищем‚ де передається духовне багатство‚ культурні традиції‚ формуються моральні цінності. Від того‚ як батьки ставляться до своєї дитини‚ чого навчають і як виховують‚ залежить‚ чи гармонійно відбуватиметься розвиток особистості‚ чи ефективним буде суспільне виховання.

Родина-це перша соціальна сходинка у житті людини‚ яка з раннього віку направляє волю‚ почуття дітей.

Особлива увага з перших днів життя має приділятися моральному вихованню дитини‚ яку Я.А.Коменський порівнював з деревом і писав: «…без попереднього щеплення живців мудрості‚ моралі і благочестя вона не може стати істотою розумною‚ мудрою‚ моральною і благочестивою…Все це легше формується в ніжному віці…Справа надзвичайно небезпечна‚ якщо людина не переймається здоровими для життя правилами ще в колисці».

Під керівництвом батьків дитина набуває свого першого життєвого досвіду‚ елементарних знань про навколишню дійсність‚ умінь і навичок життя в суспільстві. Враження дитинства залишають слід на все життя. Дитячі переживання впливають на подальше життя людини. Часто вони залишаються в області підсвідомого. Людина може забути про них‚ але вони‚ попри її волю‚ визначають її вчинки.

У родині‚ у спілкуванні з батьками діти одержують перші уроки громадянськості. Ці уроки-початок довгого шляху дорослішання‚ який повинна пройти зростаюча людина‚ перш ніж стати справжнім громадянином.

У сім’ї закладаються основи моральності. Поступово‚ у процесі спілкування з дорослими‚ дитина починає розуміти‚ який вчинок можна вважати гарним‚ а який-поганим‚ що таке добро‚ повага до людей‚ відповідальність за свої вчинки і справи‚ за загальну роботу колективу.

Правильно поставлене виховання в родині закладає в дитині основи моральних якостей‚ необхідних для життя в суспільстві‚ зокрема‚ таких як дисциплінованість‚ доброзичливість‚ чуйність.

Ефективним у сім’ї є таке виховання‚ що не лише формує у дітей моральні якості‚ а й розуміння їхньої важливості в житті людей‚ необхідності систематичного дотримання моральних норм та правил.

Батьки повинні навчати дітей добра‚ любові‚ милосердя‚ толерантності. Для цього потрібно‚ щоб діти постійно бачили гуманістичний зміст вчинків і поведінки тих‚ хто їх оточує. Якщо для дитини в дошкільному віці словом “мама” чи “тато” все сказано‚ то в отроцтві важливо‚ які мама і тато‚ чи відповідають моральному ідеалові підлітка. Нерідко в цьому віці раптово змінюється ставлення дітей до батьків‚ особливо хлопчика до батька: довірливість‚ відвертість поступаються місцем настороженості‚ дитина не лише приглядається до вчинків‚ а й прислухається до слів. Варто їй помітити неправду‚ розходження між словом і ділом‚ як вона відразу починає замислюватись над тим‚ правильно чи неправильно робить батько‚ носить цю думку в собі‚ робить певний висновок. У цей період надзвичайно важливо‚ щоб не похитнувся авторитет батька в очах дитини.

Найважливіша умова авторитету батьків – їхнє громадянське обличчя‚ спрямованість їхньої діяльності на роботі‚ у побуті‚ ступінь участі в суспільному житті країни. Дітей завжди цікавить‚ чим займаються близькі їм люди‚ де працюють… Захоплено відзиваючись про гарні вчинки і справи батьків‚ діти не тільки пишаються ними‚ але ніби утверджують для себе їхнє поводження як зразок для наслідування.

Діти наслідують батьків у всьому. Перші їхні уявлення про ідеал‚ про досконалість пов’язані насамперед з образом батьків. Прагнення бути схожими на батьків і зовні‚ і внутрішньо перетворюється на найпотужнішу рушійну силу сімейного виховання. Ніщо не діє на дітей так разюче‚ як сила прикладу‚ а між усіма іншими прикладами жодний інший не має такої сили‚ як приклад батьків. ” Не думайте‚ що ви виховуєте дитину тільки тоді‚ коли з нею розмовляєте‚ або повчаєте її. Ви виховуєте її кожної миті вашого життя… Те‚ як ви вдягаєтесь‚ як розмовляєте з іншими людьми й про інших людей‚ як ви радієте або засмучуєтеся‚ як ви спілкуєтеся з друзями і з ворогами‚- усе це має для дитини велике значення”‚- писав А.С.Макаренко.

Від чого залежить результат виховання сина або дочки? Чому часто батьки не розуміють‚ звідки з’являються проблеми взаємин «батьків і дітей». Адже запитуючи: «У кого ти тільки такий уродився?»‚ ми запитуємо себе‚ тому що з маляти виходить саме те‚ що закладають у нього батьки генетично та під час його зростання і розвитку. Прямо й опосередковано ми впливаємо на формування характеру дитини власним прикладом‚ особистістю‚ манерою спілкування‚ заборонами‚ вимогами‚ мірою свободи й відповідальності‚ яку даємо дитині.

Багато батьків засмучуються‚ коли втрачають контроль над поведінкою своїх дітей. Як свідчить практика сімейних взаємин‚ деякі стійкі стереотипи виховання й підходи у стосунках із дітьми – неприйнятні.

Джерелом благополуччя дитини в родині‚ умовою її правильного виховання є батьківська любов. Живучі в родині‚ дитина повинна бути упевнена‚ що її хтось дуже любить і вона теж когось любить безмежно. При цьому дитина активніше осягає світ‚ упевнено визначає свою дорогу в житті‚ вибирає друзів.

Любов до дітей – величезна перетворююча сила. Але вона може бути і головною причиною невдалого виховання дітей‚ коли до них не ставляться розумні вимоги. Таку любов у народі називають «сліпою». На жаль‚ у сучасних сім’ях це повторюване явище. Деякі батьки вбачають любов до дітей у тому‚ щоб віддати їм найкраще‚ створити для них за будь-яку ціну найліпші умови. Такі батьки з гіпертрофованим почуттям обов’язку стосовно дітей своєю працею забезпечують задоволення всіх потреб дитини‚ відсторонюють її від будь-яких турбот‚ зусиль та труднощів‚ беручи цей тягар на себе. Діти ж‚ у свою чергу‚ страждають від відсутності самостійності‚ ініціативи та відповідальності. Їхнє гасло: «Нам дозволено все!». Багато проблем чекають на них‚ адже вони дуже полюбляють керувати‚ у спілкуванні з друзями поводяться подеколи істерично та брутально. Батьківське ж гасло виховання такого типу сучасної родини: «Дитина завжди права!» Думка їхньої дитини‚ її «правда» для них важливіша за думки будь-якого дорослого.

Любов‚ тепло та ласка в дитячому віці сповна повернеться в старості турботою й увагою‚ терпінням і терпимістю дітей‚ які вже самі стануть дорослими.

Говорячи про тон сімейного життя‚ не можна забувати про чуйне ставлення до найстарших членів родини – бабусі й дідуся. Нерідко у сім’ях з легкої руки деяких молодих батьків вкорінюється зневажливе ставлення до думок‚ порад дідусів і бабусь. Нерідко чуєш від батьків: «Ви не знаєте‚ який у нашої бабусі важкий характер‚ вона нам тільки заважає виховувати дітей». У таких випадках‚ мабуть‚ треба і до себе бути критичним. Може й вам тепер не вистачає витримки‚ адже був час‚ коли бабуся була конче потрібна і тоді не заважала. Деякі батьки повністю перекладають на дідуся та бабусю виховання своїх дітей. То‚ можливо‚ слід критичніше поставитися до своїх висновків про бабусину працю‚ її внесок у тепло і спокій домашнього вогнища. Якщо змалку дитина відчуватиме‚ з якою повагою‚ чуйністю її батьки ставляться до своїх батьків‚ це обов’язково позначиться і на її ставленні до своїх батьків у зрілі роки.

Головна особливість сімейного виховання полягає в тому‚що воно є емоційним за своїм змістом і передбачає любов батьків до дітей і відповідне почуття дітей до батьків. Теплота домашнього мікроклімату‚ комфортність стану в домашній атмосфері стимулюють дитину до сприйняття існуючих у родині правил‚ манери поводження‚ поглядів і устремлінь.

Діти наслідують батьків у всьому. Перші їхні уявлення про ідеал‚ про досконалість пов’язані насамперед з образом батьків. Прагнення бути схожими на батьків і зовні‚ і внутрішньо перетворюється на найпотужнішу рушійну силу сімейного виховання. Ніщо не діє на дітей так разюче‚ як сила прикладу‚ а між усіма іншими прикладами жодний інший не має такої сили‚ як приклад батьків. ” Не думайте‚ що ви виховуєте дитину тільки тоді‚ коли з нею розмовляєте‚ або повчаєте її. Ви виховуєте її кожної миті вашого життя… Те‚ як ви вдягаєтесь‚ як розмовляєте з іншими людьми й про інших людей‚ як ви радієте або засмучуєтеся‚ як ви спілкуєтеся з друзями і з ворогами‚- усе це має для дитини велике значення ”‚- писав А.С.Макаренко.

Будь - які недоліки у дитини можна своєчасно попередити і подолати. Немає поганих дітей‚ є безграмотне виховання і безвідповідальність батьків. А щоб подолати розвиток негативних емоцій‚ які нерідко виникають‚ треба навчитися володіти собою‚ затамовувати роздратування.

Спостережливі батьки швидко помічають зміну внутрішнього стану дитини‚ відчувають її реакцію на слово‚ вчинок‚ подію. А все це має велике значення для взаєморозуміння.

Бути спостережливим і уважним до дитини зовсім не означає‚ що треба слідкувати за кожним її кроком‚ постійно вимагати ‚ щоб вона обов’язково вам звітувала. Це буде ускладнювати взаємини з дитиною і з часом викличе в неї негативне ставлення до батьків. Довідуватись про все‚ чим живе малюк‚ найкраще у невимушеній розмові‚ яка виникає випадково.

Відчувати зміни душевного стану дитини‚ прагнути зрозуміти їх причини – найперша умова успішного застосування всіх педагогічних прийомів.

Діти XXI століття мають широкі інформаційні можливості‚ аніж їхні батьки‚ та вміють набагато більше своїх батьків. Тим‚ хто прагне зберігати батьківський авторитет‚ потрібно вчитися у власних дітей.

Можна сказати‚ що у кожної сім’ї складається своя‚ індивідуальна виховна система‚ яка формується емпіричним шляхом‚ постійно випробовується досвідом‚ містить багато педагогічних «знахідок»‚ засобів і методів впливу на дитину‚ проте не позбавлена прорахунків та серйозних помилок.


Каталог: Files -> downloadcenter
downloadcenter -> Прояви девіантної поведінки у підлітків та молоді
downloadcenter -> Назва кафедри
downloadcenter -> Наказ №329 від 13 квітня 2011 року Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 травня 2011 р за №566/19304 Про затвердження Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців)
downloadcenter -> Наказ №1222 Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти
downloadcenter -> Тема. Культурні цінності родини і їх значення для життя дитини. (1 слайд)
downloadcenter -> Підбір і використання іграшок для дітей дошкільного віку у дошкільному навчальному закладі
downloadcenter -> Програм а гуртка виготовлення сувенірів
downloadcenter -> Розвиток пізнавальної активності і самостійності учнів на уроках початкових класів
downloadcenter -> Наказ №33 Про підсумки вивчення стану викладання та рівня навчальних досягнень учнів з біології у 7-11 класах та з екології у 11 класі Гришівської зош і-ііі ступенів у 2013/2014 навчальному році


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка