Конкурсу «Класний керівник року»Скачати 73,89 Kb.
Дата конвертації29.03.2019
Розмір73,89 Kb.
ТипКонкурс
Міністерство освіти та науки України

Відділ освіти Теребовлянської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет

Опис виховної системи класу

На районний тур

Всеукраїнського конкурсу

«Класний керівник року»

Вчитель Мисліва Галина Анатоліївна

Теребовля 2015

Виховати треба дитину так, щоб її, як одиниці, було добре на світі, щоб її світ не потоптав, не кривдив, не знищив, але, з іншого боку, щоб вона вміла серед суспільства жити…

Ю. Дзерович

Виховання – це складний і багатогранний процес формування особистості, створення оптимальних умов для її фізичного, психічного, соціального та інтелектуального розвитку.

Основна мета виховання – всебічний гармонійний розвиток особистості. Це зумовлено сутністю людини, як найдосконалішого витвору природи і суспільства.

У сьогоденні, на мій погляд, необхідно дійти до кожного учня, створити кожному умови для розвитку індивідуальних здібностей, сформувати в дитини потребу до самовираження. Кожна дитина в майбутньому хоче бути значною, здоровою, соціально самостверджуватися, тому основним виховним завданням – вважаю реалізацію особистісно-орієнтованого підходу до навчання. Я твердо вірю в силу виховання, яка складається з дуже простих компонентів: доброти, уваги, любові до дітей, слова вчителя, сили особистого прикладу, справедливості, основи довіри, здатності зацікавити дитину.

Ще Я. А. Коменський говорив: «Діти допитливі, з гострим розумом при правильному вихованні стають великими людьми.».Тому, я вважаю, що чим багатша на знання людина, тим гостріше ставиться питання про рівень розвитку її загальнолюдських цінностей.

Вчитель – учень – єдина духовна спільнота, а життєвий шлях дитини – шлях радості. Головне в моїй роботі – виховати в учневі любов до самого себе, виховання учня , як особистості.

Перед собою, як перед класним керівником, я ставлю завдання навчитися мистецтву виховної роботи з дітьми, досконало оволодіти навиками, технологіями виховного процесу.

Спираючись на досягнення сучасної педагогічної науки, використовуючи методи народної педагогіки, я шукаю нових підходів у вихованні, які б відповідали потребам у розвитку компетентної особистості, були б спрямовані на прищеплення моральних цінностей. Всю систему навчально-виховної роботи в класі спрямовую на вивчення потенціалу особистості учня, створення сприятливих умов для розвитку кожної дитини. Розуміючи сучасні вимоги виховання, як класний керівник, прагну організувати виховний процес, що формував би повноцінну цілісну особистість, індивідуальність, національну гідність, совість і честь кожного мого вихованця.

Надзвичайно несприятливе екологічне становище в Україні, слабкий фізичний розвиток та стан здоров’я переважної більшості школярів на перший план переді мною, як класним керівником, висуває завдання створення необхідних умов для фізичного розвитку дітей, збереження їх здоров’я.

Тому впродовж п’яти років я працюю над проблемою: «Виховання у дітей навиків здорового способу життя, відповідального ставлення до збереження і зміцнення власного здоров’я шляхом формування свідомої самодисципліни та впровадження елементів інноваційної виховної технології»

Я не можу бути байдужою людиною, оскільки спілкуюся не з предметами, а із справжнім дивом – дітьми. І це диво потрібно виплекати теплотою свого серця, багатством душі. Тому я працюю під девізом: « Я – це клас, в якому тридцять літер «Я».

Мета моєї роботи полягає у розвитку індивідуальності кожної дитини та у формуванні в учнів зацікавленості до збереження, зміцнення власного здоров’я. Головне завдання вбачаю в тому, щоб достукатися до найпотаємніших куточків дитячої душі, допомогти кожній дитині осягнути значимість власного здоров’я .

У своїй діяльності твердо дотримуюсь заповіді класного керівника: • Не виховувати у поганому настрої.

 • Визначити, чого хочеш для дитини, дізнатися, що вона думає з цього приводу.

 • Надати дитині самостійності.

 • Не підказувати готового рішення, а показати можливі шляхи до нього.

 • Не пропустити перший успіх дитини.

 • Робити своєчасні зауваження.

 • Оцінювати вчинок, а не особу.

Основними напрямками моєї виховної є:

-виховання патріотизму

-формування здорового способу життя

-профілактика правопорушень

-розвиток лідерських якостей дитини,творчого розвитку особистості

В своїй роботі я можу виділити такі етапи виховної системи класу:

-проектування (це становлення колективу класу та правил життя в колективі)

-становлення(кожен займає своє місце)

-розвитку та функціонування (затвердження напрямків роботи з колективом, розвиток найкращих якостей учнів )

Цілі і задачі моєї виховної системи :

- Вивчити індивідуальні особливості учнів ,їх інтереси та потреби.

-Виховувати європейські цінності ,культури поведінки, бережливого ставлення до власного здоров’я.

- Формувати активне ставлення до суспільного життя.

- Формувати позитивні риси характеру: відповідальність, чесність, старанність, співпереживання, толерантність.

-Розвивати лідерські якості дитини.

Працюючи класним керівником, все глибше переконуюсь в тому, що розуміючи порухи дітей і сердечні переживання дитини, її почуття, прагнення, і входячи в життя вихованців як своя близька людина, справжній педагог зуміє зайнятися глибинним вихованням дитини, коли сама дитина стає його соратником у цьому процесі.

Збереження здоров’я дітей, формування у них свідомого вибору, здорового способу життя є моїм першочерговим завданням. Для розв’язання якого необхідна розробка і послідовне запровадження принципово нових підходів до змісту і структурування виховної роботи. Обов’язковим компонентом нової системи національної освіти мають бути знання про формування, збереження і зміцнення здоров’я, гігієни виховання учнів,формування культури здоров’я особистості.

Я пояснюю дітям, що слід дослухатися не лише до себе, а й до людей, які поряд,щоб зберегти здоров’я своє і інших. Розповідаю дітям, що вони мають права та обов’язки перед усіма, й перед самим собою. Ознайомити дітей з тим, що для збереження здоров’я, вони мають навчитися опановувати себе, берегти себе та співчувати іншим. Діти повинні зрозуміти, що успіхи нашої держави України, залежить і від їх досягнень, а також і від їх здоров’я.

Здоровий спосіб життя учнів – це сукупність ціннісних орієнтацій та виховання звичок, режиму і темпу життя, спрямованих на збереження, зміцнення, формування, відтворення здоров’я в процесі навчання, виховання і спілкування, праці і відпочинку на передачу його майбутньому.

Спілкуючись з дітьми, я намагаюсь пояснити, що їх здоров’я найбільше залежить від того, як вони піклуються про нього, бережуть і зміцнюють. Що на здоров’я впливають їх звички і поведінка, щоденна наполеглива праця над собою, тобто їх спосіб життя, адже життя та здоров’я кожної людини залежить від неї самої.

У своїй роботі я часто застосовую анонімне анкетування із такими запитаннями:

• Чи палите Ви?

• Чи пробували Ви палити?

• Чи вживаєте Ви алкогольні напої?

• Чи куштували Ви алкогольні напої?

• Яка причина Вашого куріння й уживання алкогольних напоїв? • Наслідування інших;

 • відчуття новизни, інтерес;

 • бажання видаватися дорослим, самостійним.

• Чи вважаєте Ви, що куріння й алкоголь шкодять вашому здоров’ю?

• Як ви ставитеся до курців?

- з повагою;

- це їхня особиста справа;

- мене це не стосується;

- травлять себе й інших.

• Чи вважаєте Ви, що куріння є джерелом забруднення навколишнього середовища?

• Чи вважаєте Ви, що надмірне вживання алкоголю сприяє деградації особистості?

Також після проведення здоров’я зберігаючого виховного заходу я проводжу опитування:

1. Сьогодні я дізнався...

2. Було цікаво...

3. Було важко...

4. Я виконував завдання...

5. Я зрозумів, що...

6. Тепер я можу...

7. Я відчув, що...

8. Я набув...

9. Я навчився...

10. У мене вийшло...

11. Я зміг...

12. Я спробую...

13. Мене здивувало...

14. Заняття дало...

15. Мені захотілося...

В п’ятому класі я із учнями свого класу встановили та записали правила здорового способу життя, постійно їх поновлюючи…


 1. Прагніть рухатися якомога більше. Рух — це життя!

 • Частіше ходіть пішки: ходьба активізує кровообіг.

 • Кілька разів за день потягуйтеся всім тілом, напружуючи м’язи спини і ніг. А якщо у вас немає часу, то здійснюйте пішохідні прогулянки.

2. Для хорошого фізичного стану необхідне правильне, глибоке і спокійне дихання. Старайтеся частіше провітрювати приміщення, в якому перебуваєте.

Бажано залишати кватирку відкритою на всю ніч: свіже повітря потрібне не лише вашим легеням, а й вашій шкірі.

3. Приділяйте більше уваги поставі. Втома часто буває наслідком неправильної постави. Сутула спина призводить до того, що легені виявляються затиснутими, скорочується об’єм повітря під час вдиху. Від нестачі кисню м’язи втомлюються набагато швидше.

Звичка низько нахиляти голову до столу під час роботи створюєдодаткове навантаження на м’язи спини і призводить до того, що болить голова.

4. Боремося з втомою! Сядьте зручніше на стілець, відкиньтеся назад, закрийте очі і розслабте тіло. Посидьте так кілька хвилин. Це допоможе відновити сили.

Якщо ви повернулися втомленими додому, відновити сили допоможе такий засіб: ляжте на килимок на підлозі або на твердий диван, закрийте очі і розслабте м’язи. Постарайтеся ні про що не думати і зосередити увагу на м’язах тіла. Уявіть, що вони отримали повний відпочинок. Через п’ять-шість хвилин можете встати.

5. Нормальний сон для людини 7—8 годин. Якщо ви спите менше, виникає хронічна втома, яка призводить до зниження настрою і працездатності.

6. Неправильне харчування також може призвести до перевтоми. Прагнучи схуднути, багато хто піддає організм хронічному голодуванню. А він мстить стомленням. Така «дієта» неприпустима. Організм повинен отримувати всі необхідні елементи. Тому, вибираючи дієту, порадьтеся з лікарем або ставтеся до цього питання розумно. Наприклад, обмежте кількість солодкого і борошняного у вашому щоденному раціоні. І пийте більше чистої води (не менше літра на день). Вживайте більше їжі, що містить клітковину та цілі зерна, і вживайте менше їжі, що містить цукор і приготована з пшеничного борошна. Не забувайте про овочі і фрукти. Готуйте їжу на рослинній олії, вживайте менше тваринних жирів.

7. Поганий настрій підсилює втома. А втома буває причиною поганого настрою. Виходить замкнуте коло. Щоб не впадати в такий стан, частіше слухайте улюблену веселу музику — це кращі ліки від поганого настрою.

8. Дотримуйтеся режиму дня. Лягайте і вставайте в один і той самий час. Це найпростіша порада бути красивим і здоровим.

9. Будьте психічно врівноважені. Не нервуйте, адже нервові клітини не відновлюються. Хоча, кажуть, відновлюються, але дуже-дуже повільно. Отже, знаходьте скрізь позитивні моменти.

10. Загартовуйте свій організм. Найкраще допомагає контрастний душ — тепла і прохолодна вода. Це не лише корисно, а й допомагає прокинутися.

11.І, звичайно, не паліть, не зловживайте алкоголем та іншими шкідливими звичками. Адже це основні чинники, які погіршують здоров’я.

12. І найголовніше... Старайтеся, щоб у вашому житті було більше позитивних емоцій. Дивіться простіше на проблеми і труднощі. Насолоджуйтеся життям!

Створили пам’ятку про небезпеку,пов’язану з тютюнокурінням, уживанням алкоголю і наркотиків

Тютюн, алкоголь, наркотики відбирають:

• розум;

• волю;


• спокій;

• безпечність;

• нормальні взаємини з рідними, близькими і друзями;

• інтерес до улюблених занять;

• здоров’я;

• життя.


Хай ваш внутрішній голос скаже: «Я не сприймаю запаху алкоголю і диму нікотину. Мені неприємні люди, які вживають алкоголь і палять. Ніхто не змусить мене прийняти хоч краплину наркотичної отрути. Я твердий у своєму рішенні! Я люблю життя!».

У своїй роботі я намагаюся не відмовлятися від напрацьованих позитивних дієвих традицій, форм та методів роботи, але намагаюся наповнити їх новим змістом. Для цього в роботі з класом використовую розвиваючі та пізнавальні ігри. Ситуаційні задачі, конкурсні змагання, тренінгові вправи, дискусії, подорожі…Найефективнішими формами роботи я вважаю: • Індивідуальні та групові бесіди.

 • Спільні загальношкільні заходи.

 • Діяльність органів учнівського самоврядування – гуртки та клуби за інтересами.

 • Батьківські збори.

 • Просвітницькі акції.

 • Колективну творчу справу ( проекти).

Поряд із традиційними методами та формами я намагаюся широко використовувати інноваційні, які активізують енергію учнів та направляють їх в потрібне русло. Інноваційні методи роботи створюють умови для розвитку і саморозвитку особистості учнів. Тому постає потреба широкого впровадження інновацій у виховний процес. Поряд з поняттям інновацій у вихованні вживається термін «інноваційні виховні технології», спрямовані на розвиток духовних здібностей учнів і вирішальних для розвитку цілісної системи людини. Що до комп’ютерних технологій, то в своїй роботі я найчастіше використовую: мультимедійні презентації, відео, кліпи, програми-тести.

Вважаю, що ще з молодшого віку дуже важливо закласти своєрідний фундамент рухомості дитини. Адже рух - це життя, а життя - це здоров’я, тому в своїй роботі з учнями планую багато пішохідних походів та екскурсій. Разом з класом ми вже двічі побували у Кам’янець-Подільську, Яремчі, Хотині, Скалі-Подільські, Тернополі, Львові. Співпрацюючи з дітьми, ми обговорили теми класних годин, які б вони обрали, в основному вони стосуються гігієни, догляду за собою та наслідки раннього статевого життя. За бажанням і з допомогою дітей було проведено диспут «той, хто палить, пускає ворога в свої уста, який викрадає його мозок», а також полемічний диспут «коли постарієш, звички стають тиранами», було проведено виховну годину «Чисте тіло і душа», «У здоровому тілі здоровий дух», годину спілкування «Спілкування дівчат і хлопців на засадах дружби» (відмова від небезпечних пропозицій), майстер-класи з надання першої медичної допомоги.

У роботі використовую елементи методики І.Іванова – КТС – (колективна творча справа) – спільний пошук кращих рішень складних завдань. Таким чином, намагаючись заохочувати дітей до прийняття участі у шкільних і класних заходах, розкривати і розвивати бажання завжди робити все цікавим, неординарним. Зокрема, що семестру оприлюднюємо рейтинг успішності учнів, порівнюємо із минулими рейтингами, складаємо рейтинг шкільних предметів, завдяки якому учні спільно з’ясовують причини виникнення труднощів, враховують поради вчителів-предметників. Також з року в рік разом з учнями продовжуємо працювати над проектом «Мальовнича Україна».

Ніколи не варто забувати, що кожне покоління сучасних дітей відрізняється від попереднього. Саме тому мені постійно необхідно збільшувати свою базу знань, що стосуються виховної роботи. Багато методик, які використовувалися два десятиліття тому, для сучасної молоді є абсолютно непридатними. Діти та підлітки живуть в скоєному іншому світі, відмінному від того, в якому виросли педагоги старшого покоління. Тому ніколи не можна про це забувати, а також вчитися експериментувати і пробувати різні новаторські технології.

Я, як класний керівник, можу значно вплинути на виховання дітей. Але, все ж, не варто випускати з уваги те, що в школі дитина проводить лише частина часу. Багато в чому на нього впливає соціум, в якому він звертається після занять. Тому ніколи не варто покладати на викладачів всю відповідальність за виховання дітей. Учитель може лише направити, допомогти, поговорити і спробувати переконати. Але якщо на дитину не буде правильного впливу в родині і за стінами шкільного закладу, навряд чи викладачеві вдасться значно поліпшити його виховання, адже сім’я є першjчерговою основною базою виховання.

Перед плануванням своєї роботи заздалегідь думаю про коефіцієнт виховної дії, години спілкування, тобто важливе значення має не тільки зміст і обсяг інформації, але й враження, яке воно справлятиме на учнів.

Сучасні методи виховання потребують від мене постійного підвищення майстерності. Тому беру активну участь у роботі семінарів, тренінгів. Працюючи класним керівником, намагаюся використовувати всі можливості виховного процесу для створення комфортних умов, що сприятимуть збереженню здоров’я моїх вихованців.

Керуючись в своїй роботі Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», « Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді», Конвенцією ООН «Про права дитини», Національною програмою «Основні орієнтири виховання учнів 1 – 12 класів Загальноосвітніх навчальних заходів України», Національною доктриною розвитку освіти України у XXI столітті та новими концептуальними підходами до виховання дітей, підлітків і молоді у національній системі освіти, спрямовуючи діяльність на створення у класному колективі сприятливого середовища для формування особистості дитини, пошук найбільш ефективних прийомів і методів здійснення виховного впливу на кожного вихованця, адже взаємодія з дітьми – це справа душі і серця, яка крок за кроком веде до загального успіху.

Школа повинна особливу увагу приділити подоланню «гидких наслідків більшовицького режиму: атеїзму, звички терпіти національне приниження, зневажливе ставлення до власної культури та мови, а також лихослів’я, злодійства, алкоголізму, хабарництва, апатії та байдужості, взаємної підозрілості, некерованості сексуальних потягів. Мусимо тут наступати передусім на моральному фронті — власним прикладом, чистотою помислів і чесністю вчинків. Перший союзник учителя у цій галузі — це сім’я» (І. Іванов). Тому свою роботу з класним колективом завжди розпочинаю з вивчення сім’ї та індивідуальних особливостей учнів.

Народна педагогіка про критерії вихованості: • «Оцінюй людину за її вчинки»;

 • «На дерево дивись, як родить, а на людину — як робить»;

 • «Говорить вздовж, а живе впоперек».

Народна педагогіка про самовиховання:

 • «Не лінись рано вставати та замолоду більше знати»;

 • «Поки не впріти, доти не вміти»;

 • «Людей питай, а свій розум май»;

 • «Хто рано встає, тому Бог дає».

Можу сказати ,що в процесі моєї роботи створився певний стиль відносин з дітьми :

-не забороняти, а направляти;

-не управляти, а співуправляти;

-не змушувати, а переконувати;

-не командувати, а організовувати;

-не обмежувати, а надавати свободу вибору.

Виховна діяльність класного керівника є важливою і відповідальною, тому намагаючись проводити, виховні години в атмосфері добра, взаємодопомоги, взаємоповаги ,доброзичливості.

У роботі з вихованцями застосовую активні та інтерактивні методи виховання, технологію педагогічної підтримки та партнерства.

Виховна система класу і школи нероздільні і взаємодоповнюються , тому вони мають три спільні компоненти в своїй основі:

-організація роботи учнівського самоврядування;

-вибір та реалізація колективних творчих справ ;

-родинно – педагогічна підтримка.

Уся моя робота направлена на те, щоб допомогти дітям усвідомити, що здоров’я – це прекрасний дарунок, першооснова щастя людини, тому потрібно його берегти і зміцнювати.


Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> Тема: Безпека вулиці: азбука дороги
123456789 -> Методичні вказівки до вивчення дисципліни сво «доктор філософії»
123456789 -> Регіональний підхід до дослідження формування ціннісних орієнтацій студентів мистецьких вишів україни н. Г. Тарарак
123456789 -> Методологічне підґрунтя дослідження формування ціннісних орієнтацій студентів вищих навчальних закладів мистецького профілю україни
123456789 -> Загальна характеристика роботи
123456789 -> Інформаційне суспільство в контексті політичної культури суспільства
123456789 -> Заліщицька районна державна адміністрація Відділ з питань освіти Районний методичний кабінет Використання активних та інноваційних технологій як засіб активізації
123456789 -> Україна тернопільська область опис досвіду роботи учителя біології


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка