„книга – це джерело освіти, знання і якщо збагачення, то збагачення культурного і душевного”Скачати 79,04 Kb.
Сторінка1/14
Дата конвертації19.04.2019
Розмір79,04 Kb.
ТипКнига
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
КНИГА – ЦЕ ДЖЕРЕЛО ОСВІТИ, ЗНАННЯ І ЯКЩО ЗБАГАЧЕННЯ, ТО ЗБАГАЧЕННЯ КУЛЬТУРНОГО І ДУШЕВНОГО”
                                                                                                                                                                М. Т. РильськийРекомендаційний бібліографічний список для проведення першого уроку в загальноосвітніх навчальних закладах України


Укладачі: наукові співробітники ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського Вербова В. В., Горбенко Н. А., Самчук Л. І.
Науковий редактор
Рогова П. І., канд. іст. наук, директор ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського
 

Книга – унікальний, історично сформований універсальний засіб фіксації, збереження і передачі в часі й просторі суспільних надбань та цінностей. Вона розвивалася одночасно з розвитком суспільства, втілюючи в собі його основні досягнення і відповідаючи вимогам тієї чи іншої історичної епохи. Книга як продукт, створений в сфері матеріального виробництва, має матеріальну форму, характерну для кожного історичного відрізку часу. Разом з тим вона впливає на найтоншу сферу людини - на її духовний світ, під впливом книги у кожного індивіда виникають різні ідеї, образи, думки, які в процесі існування формують сукупне знання, дають поштовх новому витку розвитку суспільної свідомості. Незважаючи на дуалізм, закладений в природі книги, вона є єдиним цілісним організмом, що має своєрідну, характерну для кожної епохи естетику, втілену в художньо-графічних формах.


На жаль, в сучасному суспільстві спостерігається стійка тенденція зменшення інтересу до книжки та читання як в Україні так і в цілому світі. Це обумовлено впливом економічних факторів, технічним рівнем розвитку суспільства, станом видавничої справи, книжкової торгівлі, бібліотечної справи, рівнем освіти читачів-дітей, наявність у них вільного часу.
Ще однією вагомою причиною втрати у дітей України інтересу до читання є відсутність системного підходу до комплектування фондів бібліотек, зокрема шкільних, їхня невідповідність читацьким потребам. Через недостатнє цільове фінансування бібліотечні фонди даних книгозбірень поповнюються вкрай незадовільно, в наслідок чого вони не спроможні у повній мірі задовольнити інформаційні потреби учасників навчально-виховного процесу: учнів та вчителів. Сьогодні в шкільних бібліотеках переважають видання, що вийшли друком до 1990 року, гостро стоїть проблема забезпечення фондів сучасними довідковими виданнями, літературою для програмного читання, документами з психолого-педагогічних питань для вчителів, періодичними виданнями, як для педагогів, так і для учнів. На жаль Державна програма поповнення бібліотечних фондів (2002),яка була законодавчою підставою для надання бібліотекам коштів на поповнення фондів, не торкнулася шкільних бібліотек. Шкільна бібліотека сьогодні практично зруйнована як центр читацького розвитку не лише для учнів, а й для вчителів. Не сприяє залученню читачів до даних бібліотек й не комфортність, не сучасність приміщень, відсутність комп'ютерної техніки.
Серед інших причин зниження інтересу до читання зазначимо й такі як: поява і постійно зростаюча роль альтернативних засобів інформації, пасивна роль сім'ї у формуванні читацької активності дітей, домінування матеріальних цінностей у суспільстві тощо.
З метою збереження та примноження духовного і культурного надбання українського народу, створення сприятливих умов для видання та популяризації національної книги Президентом України В. А. Ющенком підписано указ „Про проведення в Україні у 2007 році Року української книги" (від 15 грудня 2006 року № 1088).
На виконання Указу Президента фахівцями ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського підготовлено рекомендаційний бібліографічний список для проведення першого уроку в загальноосвітніх навчальних закладах України.
 

Список складається з десяти розділів:


1. Нормативно-правова база щодо розвитку книговидавничої справи в
Україні.
2. Книга: від рукопису до поліграфії.
2.1.Історія книги в Україні.
3. Книга як об'єкт пізнання, культури і духовності.
3.1. Книга як об'єкт інформаційної культури.

4. Роль читання в розвитку дитини.


5.Бібліотеки – центри збереження книг та інформаційного супроводу освіти
і духовного розвитку особистості.
6. Роль бібліотек у вирішені проблем читання та популяризації книги.
7. Психологія читання.
8. Висловлювання видатних особистостей, крилаті вирази та народна
мудрість про книгу.
9. В. О. Сухомлинський про книгу та читання.
10. Бібліотечно-бібліографічні уроки та сценарії заходів, присвячених книзі.
До списку ввійшли бібліографічні описи книг, статей з наукових збірників та періодичних видань, що знаходяться у фондах Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. О. Сухомлинського, Національної парламентської бібліотеки України, Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Видання, позначені астериском (*), відсутні у фондах ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського.
Список є частково анотованим.
Посібник призначено педагогам загальноосвітніх навчальних закладів, бібліотекарям, всім тим, хто цікавиться історією книги та її розвитком.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка