Інтерактивні методи навчання на уроках математики ФіліповаО. ОСторінка1/12
Дата конвертації12.10.2019
Розмір150 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Тези до виступу

Інтерактивні методи навчання на уроках математики

ФіліповаО.О.,

викладач математики

кваліфікаційна категорія: викладач вищої категорії

педагогічне звання: викладач – методист

Вивчення математики має велике значення для наукового сприйняття світу, для розвитку творчої, інтелектуально розвиненої особистості. Тому сучасна педагогічна система математичної освіти вимагає удосконалення методики викладання математики. Необхідно забезпечити учня багажем знань з допомогою взаємодії з викладачем, з іншим учнем, з групою. Тоді інтерес учнів до уроку та його ефективність зросте. Досвід роботи свідчить про те, що однією з ефективних форм навчання є інтерактивне. Це форма організації пізнавальної діяльності, що має конкретну, передбачену мету – створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчує свою необхідність, зможе розкрити свої здібності й продемонструвати знання з предмета, відчути впевненість у собі.

Під час інтерактивного навчання навчальний процес здійснюється за постійної активної участі всіх учнів. Інтерактивне навчання вимагає від кожного учня вміння спілкуватися один з одним, мислити, приймати рішення. Залежно від інтерактивних форм учень навчається опрацьовувати інформацію, робити опорні схеми, алгоритми та конспекти, передавати свої знання іншим, висловити власні думки, розв’язувати та складати різноманітні різнорівневі завдання, оцінювати самостійно роботу свою та інших учнів.

Виходячи зі специфіки математики (учень висловлює свої думки на базі основних понять та вмінь та вмінь писати рівняння, розв’язувати задачі, складати формули, порівнювати) до досвіду роботи за інтерактивними методами, хочу зупинитися на деяких з них. Математика дуже тісно пов’язана з побутом, промисловістю, сільським господарством та будівництвом, тому дуже вдалим є метод «асоціативний кущ». Він дозволяє сприймати науку та життя як одне ціле, що є дуже важливим для підвищення зацікавленості учнів у математиці.

Наступний метод, якому хотілося б приділити увагу, - «ажурна пилка». Він вимагає опрацювання великої кількості матеріалу під час викладання математики на першому курсі з теми «Паралельність прямих та площин». При чому учні навчаються (під час опрацювання інформації у групі) зі своєї теоретичної частини вибирати основне, стисло його записувати та передавати іншим учням у групі. Також це відбувається в процесі переходу кожного представника домашньої групи до експертної групи. Іноді передача інформації відбувається непослідовно. Тоді виникає необхідність скласти алгоритм для запису інформації, яка дозволяє учневі записувати теоретичні відомості до певного стовпчика і рядка таблиці.Приклад. Відобразити в таблиці взаємне розміщення:

а) двох прямих у просторі.

фігури

Взаємне розміщення

Дві прямі

а і b

Лежать в одній площині

Мають одну спільну точку

Перпендикулярні

Неперпендикулярні

Не лежать в одній площині

Не мають спільних точок

Паралельні

Мимобіжні

б) прямої і площини.

Фігури

Взаємне розміщення

Пряма

а і площина α β

Мають безліч спільних точок

Пряма лежить у площині

Мають одну спільну точку

Пряма перетинає площину

Не мають спільних точок

Пряма паралельна площинів) двох площин.

Фігури

Взаємне розміщення

Дві площини

α і β

Мають спільну точку

Перетинаються

Не мають спільних точок

Паралельні

Для невеликої кількості інформації я використала метод «навчаючи – вчися», при чому учні були розташовані в групах для виконання завдання – закріплення нового матеріалу, а своєю інформацією ділились, переходячи один від одного. Використання одночасно двох цих методів дозволило учням першого курсу опрацювати матеріал з теми «Паралельність прямих та площин» досконаліше. Для закріплення отриманої інформації я використала схему – ребус, яка вимагала від учнів уміння не тільки називати властивості прямих і площин але, й роботи відповідні записи (символи), аргументовано висловлювати думку групи. На цьому етапі дуже важливо, щоб участь брало якомога більше членів групи.

Також на етапі закріплення знань учням можна запропонувати:

1. Скласти та розв’язати альтернативні алгоритми (схеми) перетворень тригонометричних виразів, розв’язування тригонометричних, показникових ,логарифмічних та ірраціональних рівнянь та нерівностей, дослідження функції за допомогою похідної тощо. При чому частину карток – описів складаю сама, а іншу частину – учні. Це необхідно зробити перший раз, тому що учні на уроці можуть не зрозуміти завдання, але вже на іншому уроці вони це роблять із задоволенням самостійно.

2. Скласти план (схему) розв’язування геометричної задачі на основі опрацьованого матеріалу в групі, обмінятися цим планом з іншою групою, щоб доповнити її чи виправити, якщо не згодні. Після закінчення роботи зі планом один учень з будь-якої групи (за бажанням) пояснює їх план та вносить пропозиції щодо доповнень у плані іншої групи, а вже потім оформляється розв’язування задачі на дошці і в зошиті.

Дуже важливо, що під час заключної частини уроку учні, підбиваючи підсумки починали відповіді словами: «Я знаю…», «Я вмію…» (метод незакінчених речень). За допомогою цього методу учень може оцінити свій рівень опанування нового матеріалу та визначити складні і незрозумілі для себе моменти уроку.

Дуже непростим моментом для мене було оцінювання учнів на інтерактивному уроці. Тому для якісного оцінювання знань учнів враховую і самооцінку власної роботи учня в групі.

Тези до виступу


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Спадщина Василя Олександровича Сухомлинського – невичерпне джерело світла, енергії і любові
downloads -> Впровадження педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського щодо гармонійного розвитку особистості учня, формування його життєвої компетентності у н/в процесі на основі формули "Три люблю"
downloads -> Таран Ірина Миколаївна, вчитель англійської мови, вихователь нвк «Кіровоградський колегіум»
downloads -> Автобіографічний елемент у ліричній драмі І. Я. Франка «Зів'яле листя»
downloads -> Мозгова людмила Анатоліївна
downloads -> Малієнко ю. Б., Сєрова г. В. Вчимося досліджувати (Досліджуємо історію України) Посібник курсу за вибором для профільних класів суспільно-гуманітарного напряму навчання
downloads -> Главное управление образования Луганской областной государственной администрации
downloads -> Тема: Азбука дорожнього руху
downloads -> Методичні рекомендації щодо підготовки матеріалів з питань формування навичок здорового способу життя І. Вступ Суспільству сьогодні особливо потрібні сильні, здорові особистості, які чітко розрізняють поняття добра і зла, любові і ненависті
downloads -> На м’якій постелі спати – у здоров’ї програвати


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка