Інформація про діяльність клубних закладів та шкіл естетичного виховання з розвитку народної аматорської та дитячої творчостіДата конвертації30.03.2020
Розмір70,5 Kb.
ТипІнформація

Інформація

про діяльність клубних закладів та шкіл естетичного виховання з розвитку народної аматорської та дитячої творчості
Клубні заклади та школи естетичного виховання міста у своїй діяльності керуються Законом України „Про позашкільну освіту”, „Програмою розвитку культури в м.Рівному до 2007 року”, нещодавно затвердженою на сесії міської ради „Комплексною програмою розвитку культури в м.Рівному на 2007- 2012 роки”, „Програмою соціально-економічного розвитку м. Рівного на 2006-2010 роки”, розпорядженнями міського голови, обласними, міськими цільовими програмами, річним планом роботи управління культури і туризму, іншими директивними документами.

Важливим напрямом роботи клубних закладів, шкіл естетичного виховання в сучасних умовах є розвиток народної аматорської та дитячої творчості.

Перевага зайняття аматорською творчістю, перед іншими видами дозвілевої діяльності, в тому, що воно дає простір для самореалізації особистості, сприяє формуванню, починаючи з молодого віку високих естетичних смаків, активної громадянської позиції і завдяки державній підтримці доступне для різних категорій населення, незалежно від освітнього чи майнового цензу.

Часто це перший етап, поштовх, для подальшого професійного навчання мистецтву гри на музичних інструментах, хореографії, хоровому співу, театральному мистецтву, заняттям образотворчим мистецтвом тощо.

Участь у концертах, виставках, фестивалях, системне зайняття мистецтвом підвищують фаховий рівень учасників художніх колективів, гуртків, студій, прививають навички адаптації в колективі, що, безперечно, позитивно відобразиться у дорослому житті. Досвід показує, що серед учасників творчих колективів немає людей схильних до правопорушень.

Управління культури і туризму бачить своїм завданням - створення належних умов для занять аматорським мистецтвом всім жителям міста, навчання у школах естетичного виховання, розвитку народних ремесел, в т.ч. для соціально-незахищених категорій.

У м.Рівному діє мережа із 3-х клубних закладів: міського Палацу культури, міського Будинку культури, клуба с. Новий Двір (всього 2050 гляд.місць) та 2-х шкіл естетичного виховання: 2-х дитячих музичних шкіл та дитячої художньої школи (фінансуються з бюджету та за рахунок батьківської плати), де сконцентрована робота щодо розвитку аматорської творчості та позашкільної освіти. Хоча кількість клубів не відповідає нормам забезпечення населення клубними закладами (Постанова Кабінету Міністрів від 12.11.1990р. № 1778), але враховуючи катастрофічне скорочення профспілкових закладів культури: з 28 (у 1989 році) до 16 (у 2007 році), клубні установи міського підпорядкування залишились основною базою для занять аматорською творчістю для всіх категорій населення у місті, що росте і розвивається.

„Комплексна програма розвитку культури в м.Рівному до 2012 року” , що нещодавно затверджена сесією міської ради, є фінансовим та організаційним базисом для системного, цільового підходу до реалізації заходів щодо залучення жителів міста, особливо талановитої молоді до участі в самодіяльній творчості, активізації концернтно-гастрольної діяльності, участі у різножанрових конкурсах, фестивалях, оглядах, впровадженні нових, актуальних методик та форм роботи, поліпшенні матеріально-технічного забезпечення галузі.

Завдяки виконанню цільових програм розвитку культури у місті збережена інфраструктура та високий кадровий потенціал галузі, на якісно новому рівні ведеться робота у мистецьких колективах, активізувалась співпраця з творчими спілками, національно-культурними товариствами, фондами, культурно - просвітницькі заходи проходять на високому професійному рівні, щороку збільшується кількість творчих колективів та контингент учасників.

На базі клубних закладів (станом на 01.05.2007р.) успішно діє 50 колективів художньої самодіяльності (28 - для дітей). В гуртках, студіях, творчих колективах займається 1400 учасників (894 - діти). За жанрами-переважають хореографічні колективи народного танцю, фольклорні та вокально-хорові, але відсутній бальний танець, цирковий жанр, недостатньо розвинутий у місті театральний жанр, навчання дітей основам народних промислів, декоративно-ужиткового мистецтва.

Основу клубних закладів складають творчі колективи, що носять почесні звання „заслужений” - 1, „народний” - 19 та „зразковий” - 9 аматорський. Протягом двох останніх років спостерігається позитивна динаміка збільшення кількості художніх колективів із званням „народний” та „зразковий” аматорський. У 2005-2006 роках присвоєно звання „народний „аматорський” - фотостудії „Простір - фото”, камерному хору „Лукаш”, джазовому ансамблю „Диксиленд - бенд”, народному ансамблю народної музики міського Будинку культури. Єдиній в області, студії декоративно-ужиткового мистецтва міського Будинку культури присвоєно звання „народна” самодіяльна.

У клубних закладах працюють 3 заслужені працівники культури України та 1 - заслужений діяч мистецтв України.

Курс на цільову підтримку перспективних мистецьких колективів має на меті ефективне використання бюджетних коштів, розвиток виконавської майстерності, організацію активної гастрольної діяльності, створення на їх базі муніципальних мистецьких структур.

Ефективною формою оцінки досягнень у галузі „культура” стали стипендії міського голови, що виплачуються 10 митцям за особливі заслуги та значний внесок у розвиток аматорського мистецтва та 15 обдарованим дітям за успіхи в навчанні, перемоги на престижних міжнародних, Всеукраїнських конкурсах.

В День Св.Миколая (19 грудня) традиційно на сцені обласного академічного українського музично-драматичного театру управління культури і туризму відзначає кращі дитячі мистецькі колективи, окремих виконавців міста-переможців престижних конкурсів, фестивалів.

Впродовж останніх років у місті започатковано та продовжується проведення численних оригінальних мистецьких проектів, фестивалів, конкурсів, літературно - мистецьких свят, виставок, концертних програм.

У минулому році було проведено 475 культурологічних заходів, з них, для дітей та підлітків-231, на яких побувало 249.690 рівнян та гостей міста , із них 93.600 діти та підлітки.

У 2007 році творчі колективи міського Будинку культури, заслужений ансамбль танцю України „Полісянка”, зразковий ансамбль танцю „Полісяночка” на високому професійному та мистецькому рівні представили наше місто і перемогли у регіональному відбірковому турі Всеукраїнського фестивалю-конкурсу „Містерія танцю-2007” та регіональному відбірковому турі на вихід до фіналу Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії ім. П.Вірського.

Стало традицією проводити мистецькі заходи та благодійні акції для дітей-сиріт, з багатодітних, малозабезпечених сімей: мистецькі акції до дня Св.Миколая, дитячі Новорічні ранки, до Великодня, до Дня захисту дітей, культурологічні заходи для молодіжної аудиторії: вечори відпочинку (міський Палац культури, клуб с. Новий Двір), вистави народного молодіжного театру міського Палацу культури, благодійні концерти в рамках телеконкурсу молодих естрадних виконавців України „Прем”єр-Ліга”.

Крім того, проводяться заходи до Дня Соборності, Дня вшанування героїв Крут, Дня матері, Дня Конституції, Дня Незалежності, Дня міста, Свята Покрови до Дня Злуки, Дня самоврядування, Шевченківські свята, День пам’яті жертв Чорнобильської трагедії, День Пам’яті жертв голодомору тощо. Всі заходи проводяться у співпраці з управліннями і відділами міськвиконкому, громадськими організаціями, національно-культурними товариствами.

У міському Будинку культури, міському Палаці культури запроваджено система навчання у студіях при „народних” аматорських колективах, в які діти приходять у ранньому шкільному віці, з часом переходять до основного колективу, що гарантує високий творчий потенціал протягом багатьох років.

Центром відродження декоративно-ужиткового мистецтва у місті є постійно-діюча виставка робіт учасників „народної” студії декоративно-ужиткового мистецтва МБК на бульварі Незалежності, яка об’єднає понад 50 самодіяльних художників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва різного віку. Їх роботи постійно експонуються в Україні, за кордоном, на обласному святі „Музейні гостини”.

Різножанрові виставки фоторобіт кращих фотохудожників світу представляє керівник „народної” аматорської фотостудії „Фото простір” міського Будинку культури.

Для ефективного розвитку закладів культури, підвищення фахової майстерності керівників творчих колективів, викладачів шкіл естетичного виховання у місті проводяться науково-практичні конференції, майстер-класи, творчі лабораторії, діє система навчання та підвищення кваліфікації працівників. У 2006 році відбулось 12 таких заходів.

У 2006 році презентовано альбом „Народні джерела” про роботу „народної” аматорської студії декоративно-ужиткового мистецтва міського Будинку культури. За сприяння спонсорів у І кв. 2007 року видано комплект презентаційних календарів про кращі дитячі та молодіжні художні колективи міста.

Співпрацює управління культури і туризму з міжнародними фондами. У 2006 році від міжнародного Фонду ім. Стефана Батора (Польща) був отриманий грант- 3000 грн. на проведення відкритого рейтингу популярності „Гордість міста”.

Аматорські колективи у 2006 році взяли активну участь у відкритті пам’ятника княгині Марії Несвицькій, святкуванні Дня Незалежності, Дня міста.

Художні колективи клубних закладів міста проводять велику шефську роботу у військових частинах, лікарнях, дитячих притулках, в територіальному центрі для інвалідів, обласному госпіталі для ветеранів Великої вітчизняної війни.

Створення сприятливих умов для заняття аматорською творчістю у клубних закладах, організація навчально-виховного процесу у школах естетичного виховання потребують належного матеріально-технічного забезпечення.

Матеріально - технічна база клубних закладів, шкіл естетичного виховання: обладнання, музичні інструменти, методично - інформаційні технології, комп’ютерна техніка, не виконується в повному обсязі вимоги пожежної безпеки, охорони праці, всі приміщення потребують ремонту.

Через недосконалість механізму фінансування не вирішуються питання щодо паспортизації об’єктів культури та оплати за виготовлення державних актів на право користування землею.

Різко скоротилось фінансування культмасових заходів. У проекті бюджету на 2007 рік закладено 250 тис. грн., фактично виділено всього 24.тис. грн., тобто 10% від суми

( 2006-230 тис. грн.).

В умовах постійного подорожчання матеріалів та послуг для забезпечення якісного проведення суспільно-значимих заходів визначених планом роботи на рік, „Комплексною програмою розвитку культури в м.Рівному до 2012 року” необхідне додаткове фінансування.

Міському Палацу культури за рахунок позабюджетних коштів у поєднанні з незначними надходженнями з бюджету, (бюджетні витрати на заробітну плату, комунальні послуги) коштами, що надходять від культурологічної та господарської діяльності, платних послуг вдається утримувати приміщення та розвивати діяльність творчих колективів, організовувати та проводити суспільно значимі культурологічні заходи на високому художньому рівні.

2005р.-17800,00 грн.

2006р.-26930,00 грн.

4 міс.2007р.-19065,00 грн.

Міському Палацу культури виділено з бюджету на заробітну плату:

у 2005р.- 311950 грн., 2006р. - 395276 грн., за 4 міс. 2007 р.-139300 грн., а на ремонти і утримання протягом цих років кошти не виділялись, схожа картина і у міському Будинку культури.

Спостерігається динаміка росту фінансування пов’язана із збільшенням зарплати, підвищенням вартості комунальних послуг та зменшення фінансування на придбання матеріальних цінностей, ремонт.

2005р.-2835 грн.

2006р.-2924 грн.

4 міся.2007р.- 0 грн.

Така ситуація робить по-суті робить клубні заклади близькими до самоокупності, гальмує виконання галузевих програм, погіршується якість надання послуг щодо позашкільної освіти, змістовного проведення дозвілля.

Для визначення пріоритетних напрямків роботи, забезпечення дієвої співпраці із ЗМІ у міському Палаці культури створено інформаційний відділ, який проводить соціальний моніторинг ефективності роботи закладу, окремих творчих колективів, вивчає зворотну реакцію громадян, подає пропозиції, оперативно відображає на сторінках газет інформацію про заходи, що проводяться у міському Палаці культури.

У 2006 році за рахунок спецкоштів у міському Палаці культури суттєво покращені умови для занять аматорських колективів: проведено модернізацію звукопідсилювальної апаратури, обладнано за новими технологіями 4 класи для занять аматорських колективів, танцклас, модернізовано сценічне освітлення, впроваджено в постійне користування Інтернет, обладнано душові кабіни, оплачуються поїздки колективів на міжнародні та Всеукраїнські фестивалі, конкурси.

З усіх надходжень від фінансово - господарської діяльності закладів культури майже 40% витрачається на програму впровадження нових технологій та енергозбереження.

У минулому році розпочато активне впровадження енергозберігаючих технологій. У клубних закладах, ШЕВ замінюються лампи на енергозберігаючі „ЛЮММАКС”, що вже приносить суттєву економію коштів. Для прикладу, у міському Палаці культури (найбільшому за площею - 6040 кв.м.) здійснена реконструкція технічного та художнього освітлення сцени, у 12 кабінетах та холах замінено освітлювальні прилади на енергозберігаючі, замінено 8 вікон на металопластикові. У І кварталі 2007 року витрачено на енергозберігаючі заходи 23435 грн.

Подорожчання енергоносіїв вимагає для міського Палацу культури знаходити шляхи здешевлення витрат на утримання приміщення. Після встановлення автономної системи опалення витрати з 25 тис. грн. /місяць за теплопостачання повинні скоротитись до 4-5 тис. грн./місяць.

У минулому році, за рахунок спецкоштів, у Міському Палаці культури відремонтовано частину даху площею 580 кв.м., приміщення загального користування загальною площею 350 кв.м., виготовлено декорацій та сценічних костюмів на 7 тис. грн.

Відсутність зовнішньої реклами в нашому місті знижує ефективність масових заходів. Сьогодні, коли ціни на рекламу у ЗМІ високі, заклади культури могли б рекламувати, анонсувати свої концерти, фестивалі, розміщувати соціальну рекламу на спеціальних щитах, тумбах у центрі міста, що, безперечно, сприяло б збільшенню аудиторії, активізації культурно-мистецького життя громади.

Серед проблем спільних для всіх закладів культури, чиї колективи представляють Рівне на фестивалях, конкурсах за межами міста - велика вартість транспортних витрат. Так, у 2005 році тільки транспортні витрати на поїздку Заслуженого ансамблю танцю України „Полісянка” міського Будинку культури на міжнародний фольклорний фестиваль „Сантес - 2005” (Франція) склали 49 тис. грн.

Заплановані на літо цього року поїздки заслуженого ансамблю танцю України „Полісянка” на міжнародні фольклорні фестивалі в Румунію (червень) та в Болгарію (липень) , зразкового ансамблю танцю „Полісяночка” МБК на міжнародний молодіжний фестиваль в Іспанію - вартість автопослуг складає орієнтовно 80-90 тис. грн.

Маючи власний автобус міський Будинок культури мав би значну економію коштів, які можна направити на покращення матеріально-технічної бази аматорських колективів.

Через відсутність достатнього фінансування не вирішені повністю питання щодо виконання вимог пожежної безпеки, охорони праці, збереження майна, проведення ремонтних робіт.

У 2006 році міський Будинок культури придбано 15 енергозберігаючих ламп. Більш значимі зміни в енергозбереження будуть відчутні після закінчення реконструкції.

Важливими центрами естетичного виховання у місті є 2 дитячі музичні школи та дитяча художня школа, в яких навчається 2090 учнів, в т.ч.350-у підготовчих групах. працює 257 викладачів (80 % - з вищою фаховою освітою, 15-закінчили консерваторії). У школах естетичного виховання працює 3 заслужені працівники культури України. Батьківська плата за навчання диференційована і у 2006-2007 навчальному році склала від 17 грн.- духові, ударні інструменти до 40 грн. на місяць - фортепіано. Розмір оплати та пільги для соціально-незахищених категорій затверджуються щорічно розпорядженням міського голови.

Сьогодні тільки школи естетичного виховання, чия діяльність базується на Законі „Про позашкільну освіту” надають державні гарантії естетичного виховання через доступність вітчизняної і світової культури, готують підґрунтя для занять художньою творчістю, а найбільш обдарованих учнів - до вибору професій в галузі культури і мистецтва. На базі ШЕВ діють 32 учнівські та 16 викладацьких художніх колективи, 2-носять звання „народний”, 9- „зразковий” аматорський.

ШЕВ міста грають провідну роль в області з організації навчально-виховного процесу, у відродженні, пропаганді українських культурно-мистецьких традицій та кращих музичних зразків світової музичної скарбниці, про що свідчать перемоги учнів та викладачів шкіл на престижних міжнародних, Всеукраїнських фестивалях, конкурсах професійної майстерності, таких, як: мистецький фестиваль-конкурс „Нові імена” (серед учнів ШЕВ області), „Різдвяні піснеспіви”, міжнародний молодіжний фестиваль-конкурс дитячих та молодіжних хорових колективів „Весняні дзвіночки”, „Партнерське музикування”, мистецького фестивалю „Музична толока”.

У минулому році творчими колективами ШЕВ проведено 180 концертів, на яких побувало 19 тис. слухачів, за 4 місяці 2007 року - 76 концертів різних жанрів.

Народний аматорський симфонічний оркестр ДМШ № 2 успішно виступив на міжнародному фестивалі в Італії, зразкова камерний хор „Аве Марія” на міжнародному фестивалі в Кірові (Росія), зразковий хор „Унісон” ДМШ №1 ім.М.Лисенка повернувся переможцем з міжнародного фестивалів у м.Дубни (Росія) та „Від Різдва до Різдва” (м. Дніпропетровськ), „Артеківські зорі” (АР Крим), „”Шоу „Західний регіон”. Вдало виступають учні ДМШ на Всеукраїнському конкурсі молодих виконавців на духових (ударних) інструментах ім. В.Старченка, міжнародному фольклорному фестивалі „З народного джерела”.

Аналіз діяльності ДМШ №2 щодо розвитку дитячої творчості розглядався 14.12.2006р. на громадських слуханнях за підсумками реалізації міської програми „З любов’ю і турботою до дітей” в рамках проведеного у 2006 році Року захисту прав дитини.

Дитяча музична школа № 2 використовує нові форми і методи роботи щодо розвитку аматорської творчості дітей.

Третій рік успішно діє на базі ДМШ №2 відділ естрадної майстерності, продовжується співпраця з навчальними закладами міста із створення центрів естетичного виховання, що вже діють на базі загальноосвітніх шкіл 15, 27, НВК „Престиж”.

Успішно діє на базі ДМШ та загальноосвітньої школи № 27 Центр вокально-хорового мистецтва, в якому на платній основі навчається більш як 125 учнів.

Активізувались творчі зв’язки шкіл естетичного виховання з художніми колективами навчальних мистецьких закладів Росії, Білорусії, Польщі, Німеччини, країн Прибалтики, Франції.

Дитяча музична школа №2 - ініціатор проведення міжнародного мистецького фестивалю міст-побратимів „Партнерське музикування”, який пройшов вперше у цьому році.

Зважаючи на відсутність матеріальної бази, у школі для нових спеціальностей і, використовуючи досвід подібних закладів у Європі, розробили і впровадили угоди з музичними магазинами м. Рівному, які надають в оренду необхідне звукове обладнання, музичні інструменти.

Аматорські колективи постійні учасники всіх загальноміських культурно-мистецьких заходів, беруть активну участь у благодійній діяльності: виступають з концертами в лікарнях, Будинку дитини.

Добре знані „зразковий” аматорський хор „Унісон” ДМШ №1 ім.М.Лисенка, зразковий камерний хор „Аве Марія”, зразковий хор „Фантазія”, зразковий фольклорний гурт „Уляночка” ДМШ № 2, , які презентують успішно наше місто на міжнародних фестивалях, конкурсах, беруть активну участь у концертній діяльності міста.

За рахунок спецкоштів та спонсорські надходження у ДМШ №2 встановлено 6 пластикових вікон, зроблено ремонт вхідної частини школи, приміщення під студію звукозапису, замінені двері. Придбано фортепіано на суму 1200 грн., пюпітри, комп’ютер, стільці для музичних інструментів, відремонтовано 1 кабінет замінено 45 ламп на енергозберігаючі та 20 світильників (1500 грн.), придбано ДВД - фонотеку кращих творів світової та української музичної спадщини.

Учні дитячої художньої школи постійні учасники і переможці конкурсів, виставок до Дня Незалежності, Дня міста, за кордоном, постійно відзначаються на Всеукраїнському конкурсі „Об’єднаймося, брати мої”.

Вимоги дня - відкриття нових відділень: комп’ютерного дизайну, розширення курсу скульптури, народних ремесел (різьба по дереву. гончарство, вишивка). Для цього необхідне покращення матеріально-технічної бази: комп’ютери, мультимедійне обладнання, приміщення. У дитячій художній школі капітально (за рахунок спецкоштів) відремонтовано санвузли, замінено лампи на економічні.

2 клубні заклади розміщені у спеціально збудованих приміщеннях (МПК, МБК), 1 (клуб с.Новий Двір)- у пристосованому, 1 - ШЕВ (ДМШ №2) - у спеціально збудованому, 2 (ДМШ „1 ім.Лисенка, ДХШ) - у пристосованих.

Потребують ремонту будівлі всіх шкіл естетичного виховання, клубних закладів, заплановане спорудження переходу - галереї між корпусами ДМШ №1 ім.М.Лисенка дозволить розширити площі школи, створити комфортні умови для навчання дітей.

Недостатнє фінансування не дозволяє поки виконати положення Закону „Про позашкільну освіту” щодо переходу на навчання у ШЕВ за новими навчальними планами.

За кошти держбюджету у 2007 році дитячі музичні школи отримали музичні інструменти на 105.270 грн.

Потребує принципового вирішення питання щодо відкриття філії ДХШ в новобудові по вул. Корольова, 20.

Напередодні нового навчального року потребує вирішення питання щодо бюджетного фінансування проходження працівниками ШЕВ щорічних профілактичних медичних оглядів.

Багато залишається невирішених питань щодо соціального захисту працівників галузі. Працівникам закладів культури встановлено найнижчі ставки посадових окладів серед установ бюджетної сфери (близько 475 грн.), що не сприяє залученню до роботи молодих, перспективних спеціалістів, які володіють новими інтерактивними методиками і методами навчання. Фахівці клубних закладів не отримують доплату за вислугу років. Для поліпшення стану справ необхідно підвищити фахівцям галузі рівень оплати праці, запровадити доплату за вислугу років працівникам клубних закладів (щоб виправдати назву-заклад позашкільної освіти).

Реконструкція міського Будинку культури продовжується з середини 2005 року. Освоєно (на 01.01.2007р.) 935,2 тис.грн. Вже відкрита репетиційна зала, встановлено систему теплопостачання, частину вікон. У Рівному поки що немає універсального концертного залу міського підпорядкування, наявність такого залу дасть можливість запрошувати на гастролі відомі творчі колективи з областей України та зарубіжжя, як концертні та к і театральні, кошти від комерційної діяльності можна направляти на розвиток аматорської творчості.

В сучасних умовах клубні заклади, школи естетичного виховання з пасивної організацій з надання певного переліку дозвілевих послуг, повинні стати центрами з організації активного дозвілля, спонукання до занять аматорською творчістю всіх членів родини, залучення до навчання жителів, особливо, дітей та молоді, впливати на формування позитивного світогляду, активної життєвої позиції кожного громадянина свого міста.

Необхідна дієва підтримка органами місцевого самоврядування культурно-мистецьких проектів, спрямованих на пошук перспективних видів культурно-дозвілевої діяльності, підвищення рівня виконавської майстерності колективів.

Виклики ХХІ сторіччя вимагають нової постановки питань щодо розвитку аматорського мистецтва, позашкільної освіти з урахуванням позитивної практики минулого та наростаючих запитів нинішнього часу.

Цілеспрямована робота управління культури і туризму, клубних закладів, шкіл естетичного виховання останніх років щодо розвитку аматорського мистецтва дала можливість стабілізувати ситуацію і перейти від моделі виживання до моделі сталого прогресивного розвитку галузі, що реалізовуватиметься за умови достатнього фінансування „Комплексної програми розвитку культури в м.Рівному на 2007- 2012 роки”, інших цільових галузевих програм.Начальник управління А. Ткачук


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка