І. Ф. Аршава, О. О. Назаренко посібник до вивчення курсу «психологія важковиховуваних дітей» Дніпропетровськ рвв днуСкачати 474,5 Kb.
Сторінка1/23
Дата конвертації25.03.2020
Розмір474,5 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23

Міністерство освіти і науки України

Дніпропетровський національний університет
І.Ф. Аршава, О.О. Назаренко


ПОСІБНИК ДО ВИВЧЕННЯ КУРСУ
«ПСИХОЛОГІЯ ВАЖКОВИХОВУВАНИХ ДІТЕЙ»


Дніпропетровськ

РВВ ДНУ

2007

Передмова

Пропонований посібник побудований відповідно до програми стандартного курсу «Психологія важковиховуваних дітей» – однієї з галузей психологічної науки, дані якої мають теоретичне й практичне значення для розвитку психології, педагогіки та дефектології. Велика увага приділяється вивченню тих порушень у психічній діяльності дитини, які призводять до відставання в навчанні, недисциплінованості, агресивності, асоціальних проявів, адиктивної поведінки. Крім того, у посібнику розглянуті основні розділи психології девіантної поведінки, які охоплюють опис нормативної, гармонійної, ідеальної поведінки, а також структури типів та клінічних форм поведінки, яка характеризується відхиленням від норми. Окремі розділи видання присвячені соціальній дезадаптації та особистісним новоутворенням, які перешкоджають процесу соціалізації дитини.

Працюючи в школі або дитячому садку, практичний психолог обов’язково зіштовхується з проблемою важковиховуваних дітей. Це, як правило, ті діти, які погано засвоюють навчальний матеріал, є недисципліновані, агресивні, конфліктні та мають різні порушення поведінки. Традиційні методи виховного впливу, які полягають у посиленні контролю з боку дорослих, не приносять позитивного результату, а іноді призводять до посилення відхилень у поведінці дітей. Низька ефективність виховних впливів на «важких дітей» обумовлена тим, що дорослі не знають об’єктивних причин порушень у їх поведінці. Отже, завданням психолога є виявлення цих причин та знаходження способів вирішення проблеми.

Метою посібника є вивчення питань формування девіантної поведінки неповнолітніх, основних факторів, що детермінують виникнення соціальної дезадаптації в дітей та новоутворень у структурі особистості, які заважають нормальному перебігу процесу соціалізації дитини.

Теоретико-методологічною основою даної роботи є теоретичні праці та практичні дослідження вчених-психологів, медиків, педагогів та дефектологів.

Пропонований посібник дає можливість студенту самостійно освоїти програму курсу. Зміст посібника розділений на кілька частин: у перших розділах розглядаються теоретичні питання, стосовні основних порушень психічного розвитку дітей, у другій частині подана типологія соціально-дезадаптивної поведінки та методи її діагностики, в останній частині мова йде про методи роботи з «важкими дітьми».

Список рекомендованої літератури містить праці з галузей знань, прямо чи опосередковано пов’язаних із психологією важковиховуваних дітей.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка