Хлопці в штанах, дівчата в спідницях: школа як місце формування чоловічності та жіночностіСторінка1/4
Дата конвертації08.01.2020
Розмір63,5 Kb.
  1   2   3   4

Бардіна Марина

Хлопці в штанах, дівчата в спідницях:
школа як місце формування чоловічності та жіночності

Гендерне виховання є необхідною складовою освітнього процесу, що сприяло б вихованню гендерної свідомості у поєднанні з усуненням певних дискримінацій та нерівностей. Натомість шкільна освіта в Україні є одним із найпотужніших чинників конструювання чоловічності та жіночності, відтворення андроцентричного бачення соціальних процесів, тобто чоловічого домінування та жіночого підкорення і слухняності. Своє коріння такі процеси беруть із шкільної чи можливо навіть дошкільної освіти, коли хлопчики й дівчатка під впливом старших та шкільного середовища починають навчатися тому, що значить бути фемінною жінкою та маскулінним чоловіком, що є непрописною нормою в українському суспільстві.

Школа виступає інститутом відтворення гендерних відмінностей, що призводить до дискримінаційної поведінки під час ігор, у ставленні одне до одного, процесі навчання, показниках освітньої успішності. Викладачі та викладачки, шкільні підручники, декоративне оформлення приміщень – усе намагається підкреслювати ці відмінності, виховуючи дівчат фемінними (жіночними, ніжними, турботливими), а хлопців маскулінними (мужніми, сильними, впевненими в собі). Такий розподіл сприяє традиційному поділу праці та зменшує ймовірність досягнення гендерної рівності у суспільстві. На прикладі освітнього виховання досить вдало можна продемонструвати формування установок до гендерної дискримінації та відсутність важелів, які б гальмували процес творення таких кричущих, яскраво виражених гендерних відмінностей в українському суспільстві.

Чи замислювались Ви коли-небудь, чому хлопці постійно носять штани, а дівчат спонукають одягати спідниці та сукні як шкільну форму, чому хлопці не приділяють великої уваги своєму зовнішньому вигляду, а дівчата піклуються про те, як вони виглядають? Такі приклади є нічим іншим, як формуванням гендерних відмінностей у дітей. Аби подолати такі тенденції у шкільній освіті, необхідно провести ряд заходів, починаючи від зміни методів взаємодії викладачів та викладачок з дітьми до заміни навчалього матеріалу та оформлення приміщень, де навчаються діти.

Отже об’єктом даного дослідження були школярі та школярки 2-го класу спеціалізованої школи №214 міста Києва. Предмет – гендерні ідентичності учнів та учениць початкової школи. Таким чином основна мета дослідження полягала у тому, щоб з’ясувати ознаки шкільної освіти, що можуть впливати на формування гендерних ідентичностей у дітей. Завданнями дослідження було:  • здійснити теоретичний аналіз гендерних відмінностей у шкільній інституції;

  • вивчити думки дітей щодо гендерних відмінностей (їхнє розуміння);

  • з’ясувати чинники, які входять до диференційної соціалізації в школі;

  • виявити роль гендеру у навчальних посібниках та шкільному просторі.

Методологічно це дослідження було експлораторним та базувалося на якісній методології, а саме інтерв’ю зі школярами та школярками, глибинному напівструктурованому інтерв’ю з класною керівницею та якісному контент-аналізі навчальних матеріалів та шкільного простору. Воно не є репрезентативним, тому його результати не можна поширити на усіх учнів та учениць початкової школи в українському суспільстві. Натомість отримані дані можна використати для розробки подальших досліджень.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©pedagogi.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка